Onko nämä vinssit sellaisia joita voisi käyttää ison nostimelle?
http://www.svb.de/index.php?sid=df4297386ca396970f2bf3be116f2ab8&cl=details&cnid=11561&anid=2782
En siis tarvitse luultavasti vinssiä kammella, vaan vähän voima-apuja kun vedän nostimet istuinkaukaloon 28 jalkaiseen veneeseeni. Iso ei kuulema nouse ilman apuja... Tiedä sitten pitäiskö kokeilla ensin ennen ku tilaa?
http://www.svb.de/index.php?sid=df4297386ca396970f2bf3be116f2ab8&cl=details&cnid=11561&anid=2782
En siis tarvitse luultavasti vinssiä kammella, vaan vähän voima-apuja kun vedän nostimet istuinkaukaloon 28 jalkaiseen veneeseeni. Iso ei kuulema nouse ilman apuja... Tiedä sitten pitäiskö kokeilla ensin ennen ku tilaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hanki kerralla kunnolliset vinssit. 28-jalkaisen fallivinsseiksi voisi riittää pienet ST-vinssit, vaikkapa Andersen 12ST. ST-vinssi helpottaa varsinkin reivaustilanteissa.
http://www.andersenwinches.com/Winches/Intro.aspx
Ei ko. vinssi mitään apuja anna, ellei sellaiseksi lasketa että kierrokset vinssillä keventävät kuormaa siten että kuorma pysyy ylhäällä pienemmällä voimalla.
Iso nousee kyllä ilman vinssiä melkein ylös mutta viimeiset 20 sentiin tarvitaan momenttia ja se tulee parhaiten vain veivivinssiltä.
Ei muuta kuin perusvinssi spinlokin perään niin homma toimii.
Mastolla on 1 vinssi jonka puolelle tulee fokan nostin. Isopurjeen, jonka nostin tulee eri puolelle kuin vinssi, joutuu kiskomaan ylös asti ilman vinssiä. Kuuluuko olla näin?
Samalla tavalla on minullakin. Muuten ottaisin sen vinssin pois ja pistäisin ruffin katolle, mutta kun se on sellane vanhan mallinen missä on kiinteä kampi ärsyttämässä...
Sitäkin vinssiä tarvii kerran vuodessa kun nostaa rullaprofiiliin genuan!
Usein niissä oli mastossa lyhyt kisko puomille (ison puomi oli kiinnitetty kiskon luistiin). Kun isopurje oli nostettu ylös, mastoliikki kiristettiin vetämällä puomia alas puomitaljalla. Talja oli kiinni puomin luistissa. Tämän systeemin avulla isopurjeen mastoliikki saatiin kireälle ilman vinssiä. Myöhemmin monissa vanhoissa veneissä näkyy puomin kiinnitys mastoon muutetun ja talja on poistettu, mutta kuitenkaan ei ole asennettu taljaa korvaavaa fallivinssiä.
Puomi on kiskossa ja purje kiristetään vetämällä puomitaljalla alaspäin (onko se sama kuin ns. cunningham?). Käytän vinssiä kyllä etupurjeiden nostamiseen. Onhan se apuna loppukiristykseen eikä kiinteä kampi ainakaan minua häiritse yhtään.
jolla vähennetään pussikkuutta.
sillä siirretään pussin paikkaa puomilla etu/takasuunnassa.
Puomiliikillä ja takaharuksella litistetään isopurjetta.
http://www.wb-sails.fi/suomi/trimmaus/RikiTrim.pdf
Jos sullakin kiristetään purje puomitaljalla alaspäin niin joudut kuitenkin menemään mastolle, vai vedätkö sen myös taakse sitloodaan?
Sillä mastovinssillä kannattaa kiristää etupurje kunnolla niin kulkee paremmin.