Smart "vakavassa käytössä"

SmartOrNot

Smart on oikeesti aika kiinnostava auto ainakin näin päällisinpuolin ja suorituskyvyltään rehvakkaampi kuin esim. 1.0 Yaris.

Muita hyviä puolia autossa on se, että bensaa menee verrattaen vähän, verotus on kevyin mahdollinen, varustetaso on jo oletuksena aika vimpan päälle se on hauskempi kuin joku perus pikkuauto. :)

En oo luultavasti vakavasti ostamassa Smartia (never say never) mutta pakkohan se on joskus tässä koeajaa. Mutta...

Mites Smartin kanssa kokeilleet, jotka olette luultavasti paljon muitakin autoja ajaneet. Miten:

- Auto toimii E-Suomessa? Jalkoihin ei vissiin jää liikenteessä tolla perus-45kw koneella?
- Jos joutuu ajamaan vaikka silloin tällöin isoilla teillä... onko ihan hirveetä?
- Talvella ja liukkaalla... tuleeko äitiä ikävä?
- ylläpitokustannukset? Onko pienet?

1

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loft

      Mulla on ollut smart (kirjoitetaan virallisesti pienellä alkukirjaimella) tammikuusta 2006 ja nyt odottelen uutta saapuvaksi heinäkuun lopulla. Ajelen pääasiassa kaupungissa ja siellä smart on todellakin kuin kotonaan, helppo parkkeerata, kääntyy pienessä tilassa ja on tarpeeksi ärhäkkä menijä. Ei todellakaan jää toisten jalkoihin.

      Automaatti on mielestäni ihan ehdoton, en enää osta manuaalivaihteista autoa. Taloutemme toinen auto on myös automaatti, ja se helpottaa mielestäni ajamista todella paljon. Kaupungissa varsinkin kun vaihteita saa olla jatkuvasti veivaamassa. Smartissa on hyvät vakiovarusteet, ja ihan kivasti lisävarusteitakin valittavissa. Talvikeleissä on mielestäni jopa parempi kuin toinen automme, joka on yli 2 x kalliimpi: lähtee lumessa ja sohjossa miettimättä liikeelle, lämpenee nopeasti. Tosin normaalia pienempi raideväli joskus aiheuttaa vaeltelua kovissa urissa. Tosin Etelä-Suomessa kaupungissa ei talvisin paljon uria ole, ei ainakaan täällä etelärannikolla. Smartia on yllättävän hauska ajaa, se on tosiaan aika ärhäkkä ja nopea reagoimaan. Tilat ohjaamossa ovat tosi hyvät kahdelle, ei tule ahtaan paikan kammoa. Penkitkin ovat ok, uudessa mallissa vielä paremmat. Tosi pitkä mieheni (pitkälti yli 190 cm) saa smartissa hyvän ajoasennon, mitä hän ei tosiaankaan saa joka autossa. Nissan Micra, Toyota Yaris ja Renault Clio eivät meille käy, koska mies ei voi niitä ajaa - penkkiä ei saa tarpeeksi taakse.

      Huonoa smartissa on tuuliherkkyys suuremmissa nopeuksissa ja vaihteiston ei-niin-pehmeä vaihtaminen. Tosin tämä paranee uuden mallin myötä. Myös tuulisuhina kasvaa suuremmissa nopeuksissa (moottoritie).

      En siis ole katunut hankintaani, ja tosiaan tilasin jo uuden mallinkin. Ärsyttää tosin joskus ihmisten pohjaton uteliaisuus autoa kohtaan, käännytään katsomaan ja osoitellaan esim. kaupan parkkiksella. Luulisi jo kiinnostuksen vähenevän, kun Suomessa on näitä pikkuisia ollut jo vuosia liikenteessä, varsinkin kotikaupungissani tulee joka päivä toinenkin vastaan, usein montakin. Se sen sijaan ottaa todella kupoliin, kun jotkut (vieraatkin) katsovat asiakseen kommentoida ilkeästi, esim. mitä järkeä on ostaa tollanen auto, kun samalla rahalla sais takapenkitkin ja lisää tilaa. Jos tarvitsisin takapenkkejä ja lisää tilaa, en kai olisi smarttia ostanut??? Vielä koskaan tässä kahden ja puolen vuoden smart-omistuksen aikana ei ole tullut vastaan tilannetta, että olisin tarvinnut lisää tilaa. Tietysti meillä auttaa se, että toinen automme on "normaalin" kokoinen. Mutta tavallisessa kauppakassien kuljettamisessa ja muussa normaalissa arkipäiväisessä tavarankuljetuksessa smart riittää mainiosti. Kahden hengen viikonloppumatkan tavarat mahtuvat hyvin mukaan, ja yksin ajellessa auttaa asiaa että hanttarin penkin saa kaadettua, jolloin tulee tilaa läpilastaukseen.

      Bensaa kuluu aika vähän, kaupunkiajossa noin 4 litraa satasella. Vakuutusmaksut ovat hiukan pienemmät kuin normiautossa, olisko vuodessa n. 200 euroa vähemmän, en muista tarkasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      128
      2177
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1811
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      38
      1488
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1295
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1163
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1133
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      26
      926
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      867
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      810
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      722
    Aihe