Onko mitään hyviä mahd. päästä ysin työharjoittelu paikoista samaan paikkaan kesällä sitten kesätöihin?
Kannattaako mennä pomon luo juttelemaan, että pääsisinkö kesällä sitten kesätöihin tänne vielä?
Vai nolaanko vain itseni siinä.. :/
Kannattaako mennä pomon luo juttelemaan, että pääsisinkö kesällä sitten kesätöihin tänne vielä?
Vai nolaanko vain itseni siinä.. :/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu tietysti hyvin paljon siitä paikasta, mutta et varmasti nolaa itseäsi jos kysyt kesätöitä! Eli rohkeasti vaan, ei se ota jos ei annakaan :)
onhan sitä tietty mahdollisuuksia (ainakin noilla kaupunkien/kuntien maksamiin työelämään tutustuttamiskesätöistä (eli 200-250 euroako ois 2 viikolta?). Nämähän siis voi tehdä myös yrityksissä jolloin kunta(?) tukee tuolla määrällä.
Mutta semmosiin töihin jossa yritykset itse maksaa, niin on aika hankala päästä noin nuorena. Monesti ne ekat (nuoren) kesätyöt on noita alussa mainitsemiani juttuja tai sitten mansikan poimintaa, ruohonleikkuuta.
Millaista työharjoittelu/kesätyöpaikkaa olet ajatellut?
Tokihan kannattaa kysyä (joten älä lannistu vaikka kirjoitinkin näin )!!!
Kannattaa aina tietysti kysästä jos vaikka pääsis. Ite olin TET-jaksolla(viikon) ja yrittäjä lupasi sen päätettyä kaksi viikkoa töitä kesällä. Minulle se kelpasi. Riippuu tietysti paljon paikasta. Oma käytös vaikuttaa paljon siihen. Ole esimerkillinen TET-jaksolla.