Terve. Takakontin lukko lakkasi toimimasta. Avain kolo on vaaka-asennossa eli en saa aukaistua kuskin penkin vieressä olevasta salvastakaan.
Lukon toiminta oli takkuillut jo pitempään. Kaikeksi harmiksi avain on jäänyt em.tavalla enkä saa vivusta auki.
Avain menee lukkopesään mutta ei käänny.
Kuinka saisin lukon auki ominvoimin vai tarvitaanko lukkoseppää?
Auto on 1.6 -90 sedan
Takakontin lukko-ongelma
5
1564
Vastaukset 5
- konttiin.
Takakonttiin pääset ottamalla takapenkin pois. Välissä voi olla raudat ristissä rippuen varustelusta, mutta pitäisi sopia välistä kuitenkin. Sisäpuolelta pystyt räpläämään lukkoa, jos se vaikka aukeaisi.
Penkin istumaosa lähtee nostamalla niistä lipareista mitkä näkyy penkin etuosassa ja selkänoja lähtee irrottamalla pultit alanurkista ja nostamalla. Jos on gl-varusteltu niin sitten penkit taittuu muutenkin ja silloin ei ole rautojakaan ristissä.- samakysyjä
Kiitos mutta vaikuttaa työläältä. Jos otan suoraan yhteyden lukkoseppään niin pystyisköhän se tekemään jotain lukolle ulkoapäin ilman että tarttee ryömiä sisäkautta konttiin?
- samavastaaja
samakysyjä kirjoitti:
Kiitos mutta vaikuttaa työläältä. Jos otan suoraan yhteyden lukkoseppään niin pystyisköhän se tekemään jotain lukolle ulkoapäin ilman että tarttee ryömiä sisäkautta konttiin?
Eiköhän niillä keinoja ole, mutta hinta saattaa yllättää. Kerran katsoin vierestä kun lukkoseppä joutui avaamaan auton oven. Nopeasti ja siististi se sen avasi, mutta laskun jälkeen hymy hyytyi, 170e tuli maksamaan.
Hintaa kyllä nosti se, että lukkoseppä jouduttiin kutsumaan paikalle ja sitä ongelmaa sinulla ei ole, voit mennä paikan päälle. - selkänojahan
samavastaaja kirjoitti:
Eiköhän niillä keinoja ole, mutta hinta saattaa yllättää. Kerran katsoin vierestä kun lukkoseppä joutui avaamaan auton oven. Nopeasti ja siististi se sen avasi, mutta laskun jälkeen hymy hyytyi, 170e tuli maksamaan.
Hintaa kyllä nosti se, että lukkoseppä jouduttiin kutsumaan paikalle ja sitä ongelmaa sinulla ei ole, voit mennä paikan päälle.kääntyy nurin ja voit kontata takahutlaariin. Lukosta pitää poistaa se rautalankavipu, joka menee avaimella-avattavaan lukkosylinteriin. Sitten vaan tuo vihreä muovikliksu sormin oikeaan korkeuteen niin lattiavipu herää henkiin. Ei sitä avaimella tarvii aui saada eikä vanhempia saanutkaan. Se lukkopesä on vaan varkaita varten. Ei muuten kannata vääntää poikki sitä lattian muovista avausvipua, kun uusi maksaa 150 euroa työ.
- Carina II:n omistaja
Sain takakontin avattua avaimella sen jälkeen, kun eräs laittoi sinne lukkopesään CRC:tä ja käytti sen jälkeen vähän väkivaltaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212164Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko751291- 132938
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95642- 13577
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11573- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44539- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 122478
- 76473
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 41444
- 58437