Aion kaverin kanssa lähteä tämän vuoden sisällä jossain vaiheessa espanjaan, lähinnä barcelonaan mutta madridiinkin haluamme mennä että kumpi olisi parempi paikka ja missä kannattaa käydä ehdottomasti? Olisi kiva lukea muiden matkakokemukset... mistä saa edullisesti lennot sinne..välilaskut ei tosiaan haita (opiskelijoita kun ollaan) ja kohtuun hintainen hotelli/hostelli!
Espanja, Barcelona. Lennot-Majoitus
3
952
Vastaukset
- ym.ym.ym.
Vaikea sanoa kumpi on parempi paikka,kun makuja ja mieltymyksiä on niin monenlaisia.Itse olen käynyt molemmissa paikoissa ja pidin niistä erittäin paljon molemmista.Jos kuitenkin valita pitää niin se on ehdottomasti Barcelona.Kummassakin paikassa on tosi paljon nähtävää.Barcelonassa on meri ja rannat keskellä kaupunkia,mikä on mielestäni iso plussa sille.Lennoista saa paljon tietoa erilaisilta hakusivuilta,kuten:vertaa.fi,supersaver,seat24,jne.Samoin hotelleista.Nähtävyyksistä ja paikoista yleensäkin saa myös googlesta,asettamalla kyseisten kaupunkien hakunimi.turismoespana.es,on myös erittäin kattava.Tämä meidän suomi24 on myös erinomainen paikka etsiä tietoa,kunhan vaivaudutte etsimään matkailun kohdalta Barcelonan sekä Madridin.Sieltä löytyy melkoisen varmasti vastaus lähes kaikkiin kysymyksiin.
- matkaoppaita ja -lehtiä
Niissä on tiedot näistä must-kohteista: museot, La Sagrada Familia, tanssivat suihkulähteet, Parc Güell, Montjuïc, sataman alue Barceloneta. Parasta on varmaan se kaupungin oma vilinä ja Ramblas (varo taskuvarkaita, niitä on tiemmä paljon).
Itse ollaan suunniteltu matkaa syksymmälle, juuri kun täällä rupeaa kelit viilenemään ja kurjistumaan. Jos vielä lämpimän auringonsäteen tavoittaisi kahvilan terassilla (Belgiassa lokakuun puolivälissä -07 Grotto Hahnin alueella meinas koko naama palaa). - muiden kertomuksia
Sivuston nimi on matkatarinat.com. Laita hakuun Barcelona, saat 10 tarinaa, en ole lukenut kaikkia, mutta jos et vielä tiedä mitä siellä tekisit niin noista yhteensä on sulle varmasti apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043045Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921432- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e431277Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119979Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783