hei! tässä soseet olisi pikku hiljaa tarkoitus aloittaa (poika 5kk), ja nyt määristä kyselisin... elikkäs kuinka paljon olette ensimmäisillä kerroilla antaneet ja mitä vauhtia olette sosemäärää lisänneet? esim. aloitus n. teelusikallisella, ja muutaman päivän pelkkä teelusikallinen, vai voiko määrää kasvattaa joka päivä teelusikallisella, ensimmäisenä päivänä yksi lusikallinen, seuraavana kaksi jne? neuvolasta en oikein saanut tuohon vastausta kun kyselin.... Kiitos kaikille vaustauksistanne! :)
soseiden aloitus..
ja määrät
1251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Alussa annoin yhtä ainetta/viikko. Ekapäivinä 1-2 lusikallista ja muuten maitoa kerran päivässä. Pikkuhiljaa olen lisännyt määrää ja aineksia.
Nyt 5kuiseni syö kaksi soseateriaa päivässä. Hyvä oli edetä hissukseen aineiden kanssa, yksi tekee selvää vaivaa ja helppo oli tietää mikä se on kun on muutamia vasta syöty. Kerralla menee 1/2 pikkupurkillista. Maissilla aloitin, sitten perunaa ja porkkanaa. Muutamaa hedelmää on maistellut. Määrän lisäys kannattaa tehdä vauvan tahtiin, joku tykkää syödä reilummin aika nopeaan ja toisella kestää totuttelu.