Ei-muslimin kaste loukkasi?

Sain sen käsityksen, että palstan päivystävä Muhammedin seuraaja ei pitänyt paavin kastamaan Magdi Allamia ex-muslimina. Tässä suhteessa herättää hieman ihmetystä, että muslimioppineet (mm. Aref Ali Nayed) parjaavat paavia tuosta kasteesta:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7313870.stm
denounce = mm. parjata

Olisiko katolisten nyt sitten parasta luopua (paavin määräyksellä) kokonaan ihmisten kastamisesta, koska se loukkaa Muhammedin seuraajia käsittämättömästi? Väittäähän jotkut esim. kaikkien sylilapsien olevan muslimeja!

Ehkäpä tässä on kyse vuoropuhelusta, jossa on jonkun sanasen sanonut mm. Osama, jonka halua ja kykyä Muhammedin seuraamiseen ei kait kukaan epäile?

Paavin teko oli vähintään väkivallaton, ellei peräti rakkaudellinen, eikä siihen sisältynyt mitään uhkausta tms. Teko oli julkinen, joten siitä saattoi loukkaantua. Ehkä loukkaantuneiden on syytä tarkistaa myös oma tilansa?

Kristinuskohan pitäisi perustua mm. uskoon rakkauden kaikkivoittavuudesta. Tämä on erittäin haasteellista ja todellakin uskoa koettelevaa. Useimmin tuota uskoa on kyllä vähän jatkettu jollakin kättäpidemmällä ainakin valtiollisella tasolla, ts. silloin ei ole toimittu kristillisesti. Vaan eipähän Jeesus tainnut edes kutsua valtiota seuraamaan itseään?

1

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysymys???

      "Väittäähän jotkut esim. kaikkien sylilapsien olevan muslimeja!"
      -Aika naurettava väite :D, vai onko lapsi syntyään "vääräuskoisia" tappava/alistava (siis kaikki muslimit eivät todellakaan ole tällaisia, mutta Koraanin perusteella heidän pitäisi olla...)???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe