Mitä rokotuksia Sinä otit?

Sannaaa25

Kun lähdit Vietnamiin, mitä rokotuksia otit? Nyt pientä galluppia pystyyn. Hepatiitit, malaria, japskien aivokuume, lavantauti, yms yms. Lista on pitkä - kuinka pitkän kaavan kautta Sinä lähdit?

6

1535

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trubedurentti

      Vain hepatiitit rokotteena. Malariaan ehkäisevä lääkekuuri.

    • a + b

      ja eikä muuta. Malariakuuria en syö, sitä ei Vietnamin rantakohteissa tarvita.

    • ...................

      4kertaa ollu vietnamissa ja aina pärjännyt hepateeteilla ja malarialla. Muuta ei tarvinnut vaikkei kertaakaan missään rantakohteissa olla oltu vaan ihan köyhissä pikkukylissä, joissa ei käy turisteja. Lyhin matka kesti 6vko.

    • TiVa

      mukaan on menty. Kato rokote.fi sivuja ja käy lekurissa kysymässä mielenvahvistusta. Mä sain kovan kuumeen, nuhan ja yskän äsken Namissa ja paikallinen poppamies määräs heti verikokeisiin, millä suljettiin pois japskikuume, malaria ja dengue-kuume. Tai niin hän sanoi ja määräs sittten säkillisen pillereitä, nenätippoja ja kurlausnestettä. Olo parani ja kuume laski heti. Mä oon aina ottanu suositellut piikit ja pillerit, eikä niistä mielestäni ole pahemmin haittaakaan ollut. Ottamattomuudesta olisi hyvinkin voinut olla.

    • ja miten kauan

      Rokotusten ja lääkitysten tarve matkoilla riippuu mm. siitä minnepäin ja kuinka kauaksi aikaa matkustaa. Rannikolla 2viikonmatkaa varten selviää A-hepatiitti rokotuksella. Maitohappobakteeri-kuuri, aloitus viikko ennen matkaa,matkan ajan ja viikko matkan jälkeen on hyväksi. Huolellinen käsihygienia on myös hyvä suoja..

    • Turismo

      Viime vuonna Vietnamissa 2vkoa. Saigon ja Nha Trang pääasialliset oleskelukohteet pientä reissaamista. Hepatiittirokotukset oli ja maitohappokuurilla pärjättiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1712
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      463
      1273
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      86
      1150
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1088
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1063
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      39
      942
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      907
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      173
      677
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      662
    Aihe