Laitatteko ruokaa roskiin?

kilokeiju

Ajattelin onko teilläkin sama ongelma kuin minulla, että ostatte kaupassa kotiin kaikkia lihottavia ruokia (suklaata, jäätelöä...) ja sitten kotona tajuatte virheenne ja laitatte ostokset roskiin?

Minusta tuntuu pahalle laittaa ruokaa roskiin, mutta tiedän, että jos en tuhoa niitä, saatan myöhemmin sortua niihin =( Onhan se myös kallista heittää ruokaa roskiin, mutta en aina pysty hillitsemään itseäni kaupassa. Tänäänkin laitoin suklaapötkön roskiin, kun olin syönyt ensin siitä osan...

15

1764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiiperollo

      mä laitan kyllä, ja ajoittain reilustikin... Jopa valmisruuista sotken pastat fairyyn, etten koskisi niihin :D ... eli syön pelkän kastikkeen tai lihan.. jee...

      • tungen

        ruuat ihan kylmästi roskiin. varsinkin kun kaverini tuovat minulle aina tullessaan ruokaa (huono rahatilanne) ja luulevat auttavansa minua. no, minä hyyilen ja kiitän kauheasti ja kun he lähtevät, lentää kaikki suoran roskiin ja ulos. jukurtit, hedelmät, piparit, suolakurkut... hyväähän ne vaan tarkoittavat ja tulee paha mieli, vaikka toisaalta on hyvä mieli siitä, että ei sortunut niihin ruokiin.


      • tuollaisen tollon

        pitäisi nähdä joskus oikeasti nälkää.
        Pitää temppuilla kun ei ole eläissään joutunut kärsimään.
        Eikö pieneen mieleen ole tullut kuinka moni olisi onnellien noistakin heittämistäsi sapuskoista.
        Käytöksesi on niin kuvaamattoman kauheaa että sanat eivät riitä.


    • mionascorner

      ruuan roskiin laittaminen on vastuutonta, törkeää ja häpeällistä. harjoittakaa itsekuria!
      jos ette itse voi syödä jäätelöä loppuun, kutsukaa nälkäiset kaverit kylään ja tarjoa heille jäätelöä. Roskiin heittäminen ei ole järkevää, vaan tyhmää. Roskiin heittäminen ei estä sinua ostamasta seuraavana päivänä lisää ruokaa.

      • Aivan! Jos ei pokka pidä kaupassa niin ei sitten rahaa mukaan! Auttaa kans jos ei mene nälkäisenä kauppaan.


      • vain

        ei ole sitä kuuluisaa itsekuria...


    • fgdfgrtyh

      en laita ruokaa ikinä roskiin, ellei ole pilaantunutta. pystyn onneksi jo kaupassa päättämään milloin saan syödä vähän enemmän.

    • hysteric

      laitan kyllä, mutta en siksi etteikö itsekuri kestäisi vaan satun asumaan vielä kotona ja syömisiäni kytätään jonkun verran. yksin kotona ollessani roskapussi kädessä tyhjentelen vähän kaappeja ja sitten kipaisen viemään pussin roskiskatokseen ja näin näyttää, että olisin syönyt.

      häpeän tätä kyllä todella paljon ja en kehtaisi irl kenellekkään myöntää. tuntuu törkeältä heittää hyvää ruokaa roskiin, kun toisilla ei ole ruokaa ollenkaan, mutta olen lohduttaunut ajatuksella, että samahan se on syönkö vai enkö koska loppujen lopuksi se ruoka huuhtoutuisi kumminkin viemäriin.

    • Tyttö17v

      ja häpeän sitä. En mä ennen olisi voinut heittää ruokaa pois, mutta nykyään pelko siitä että sorrun syömään, voittaa häpeän tunteen. Varsinkin jos joku on tuonut mulle suklaata tai ihan mitä vaan syötävää sellaisena päivänä jolloin oon päättänyt olla syömättä, heitän ne pois. Ja oon myös itenkin harrastanut tota että kaadan jotain pesuainetta päälle ja heitän mössöksi jonnekin muovipussiin koska pelkään että sorrun syömään.

      Nytkin mulla on tässä karkkipussi ja aion heittää loput pois koska mä en vaan voi hillitä itteäni, pelkään että syön kunnes maha halkee. :D Ei se tunnu niin pahalta sillon kun on ite ostanut ne ruuat.

    • Kira Disorder

      Tääki kans heittää ruokaa roskiin ...
      Itsekuri kyllä pitää mutta kotona asustelen ja kaikki kyttäämässä syömisiä. Onneks antavat sentään syödä omassa huoneessa kun väitän läksyjä tekeväni ja siinä samalla sitte kippaan roskiin vaan ne ..

      Tottakai se on kurjaa ja tunnen oloni syylliseksi, vanhemmat tekee vaivalla ruokaa ja mä meen vaan viskasemaan kaiken samantien roskiin. Tuhlaan hyvää ruokaa tolleen, mut ei voi mitään :-----

    • kilokeiju

      Hyvä keino on myös se kun vien herkut (esim. keksit, suklaat, karkit) töihin kahvihuoneen pöydälle. Silloin ne tulee syödyksi eikä joudu hukkaan! =)

      • I-Want-To-Be-Invisible

        Ruoan laittaminen roskiin on yllättävän vaikeaa. Asun kotona ja vanhemmat tekee säännöllisesti ruoan. Onneksi emme syö koskaan yhdessä ja syömisiäni ei vahdita ollenkaan. Jos ostaisin itse ruokani olisi asiat helpommalla mallilla. Ruokaa on helppo olla ostamatta jo rahankulutuksen takia. Ruoan heittäminen pois on vaikeaa mutta toisaalta jonnekkin se häviää ja mielummin välttää sen pahan olon olemalla syömättä


      • marx88

        Itse olen laihduttaja elämäntavaltani. Se ei ole mulle operaatio vaan elämän tapa. Itselläni on paha tapa herkkuihin, otan ruokaa suuhun esim. suklaa keksin pureskelen ja pyörittelen sitä suussani jotta saan makua siitä mutta kun olisi aika niellä syljen sen pois. olen tehnyt tuota jo pitkään joten se tulee automaattoisesti nielaisu on vaikeaa... :) kaikkeen tottuu siskot


      • nainen83
        marx88 kirjoitti:

        Itse olen laihduttaja elämäntavaltani. Se ei ole mulle operaatio vaan elämän tapa. Itselläni on paha tapa herkkuihin, otan ruokaa suuhun esim. suklaa keksin pureskelen ja pyörittelen sitä suussani jotta saan makua siitä mutta kun olisi aika niellä syljen sen pois. olen tehnyt tuota jo pitkään joten se tulee automaattoisesti nielaisu on vaikeaa... :) kaikkeen tottuu siskot

        mää kans joskus jos erehyn laittaa esim. suklaata suuhuni niin nielaisemisvaiheessa tulee katumus ja sylkäisen sen pois. oon tehny tätä jo 10 vuotta=)


    • Anonyymi

      Joo. En kovin usein osta herkkuja mutta joskus kun ostan niin joskus ostan liikaa. Loput roskiin koska en halua lihoa enkö huonoa oloa mikä niistä tulee.
      Muut tunkee herkkuja kotiin. Anoppi työntää aina kaikkee pullaa meille. Ukko ostaa kaikkee huonoo ruokaa kuten muroja ja kaikkee herkkuja hilloja karkkia leivoksia. Niitä koitan tunkee salaa roskiin kun en halua niitä houkutuksia itselleni.
      Mies haluis pitää vierasvarana herkkuja. Minä en. Hävitän ne roskiin. Olen kyllä puhunut asiasta ja nyt se alkaa vihdoin luovuttaa eikä ainakaan yritä väkisin pitää vierasvaraa.
      En myöskään haluaisi että lapseni lihoo ja tulee epäterveeksi niistä herkuista.
      Miehestä ja suvusta kyllä näkee mihin se herkkujen syönti tapa mikä niillä on niin johtaa. Ylipainoon.
      Itse en halua sellaista elämäntapaa itselleni enkä lapselleni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      57
      10070
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      13
      6829
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      85
      6134
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      67
      6036
    5. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4272
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      28
      4265
    7. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4140
    8. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      62
      3453
    9. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      283
      3238
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2408
    Aihe