Ajattelin vaihtaa tyyliäni, sillä siten saisin "pisteen" matkalla "luokkaani"..tarkoitan siis että mua ei enää syrjittäis..eihän se kokonaan poistais varmaankaan syrjintääni, mut ainakin se saattais auttaa vähän, eli oon tilannu kampaajan ja aion laittaa raidat...vai onks ne jo ihan out? Entä miten suosittelisitte leikkausta? Mulla on suht pitkät vaaleenruskeet tavallisen tylsät hiukset...entä millaset vaatteet on nyt in? Vai laitanko vaan jotkut kivat farkut ja jonkun kivan, suht muodikkaan paidan? Entä kengät? En sitten oo mikään kovin vanha, 11 v. nimittäin (täytän kyl tänä vuonna 12) mut meiän luokka on jo 3. luokasta lähtien alkanu teinikanaileen, ja pakko kai siihen on liittyä, jos aikoo saavuttaa ees tyydyttävän suosion...meen siis 6. luokalle, ja saman ikäsetkin voi sanoo tähän jotain, ja vaikka kertoo miten teiän luokassa menetellään...?
Tiedän kyllä, tää on typerää, mutta...
12
927
Vastaukset
- paku
OLE OMA ITSESI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- fear69
Oon samaa mieltä... ÄLÄ YRITÄ OLLA KUKAAN MUU KUIN ITTES...
- junttipelle
fear69 kirjoitti:
Oon samaa mieltä... ÄLÄ YRITÄ OLLA KUKAAN MUU KUIN ITTES...
Tiedän VARSIN HYVIN että on todellakin teinixiä, kanamaista ynnä muuta, yrittää esittää jotain muuta kuin mitä on, mut mä vaan haluaisin että mua ei SYRJITÄ! Pliis kertokaa noi mulle, niin oon kiitollinen! Oon tosi tyhmä ku teen näin, mut ainakaan mun ei tarvii tuntea itteäni TÄYSIN ulkopuoliseks! Pliis!
- dan
junttipelle kirjoitti:
Tiedän VARSIN HYVIN että on todellakin teinixiä, kanamaista ynnä muuta, yrittää esittää jotain muuta kuin mitä on, mut mä vaan haluaisin että mua ei SYRJITÄ! Pliis kertokaa noi mulle, niin oon kiitollinen! Oon tosi tyhmä ku teen näin, mut ainakaan mun ei tarvii tuntea itteäni TÄYSIN ulkopuoliseks! Pliis!
Vaatteet ei sinusta tee hyväksyttyä.
Sama vaikka sulla ois samanlaiset vaatteet kuin muilla niin he voivat silti pitää sua ulkopuolisena.
Jos he eivät ala hyväksymään sinua niin eivät he ole ystävyyden arvoisia.
Ole rohkeasti oma itsesi, silloin on suurempi mahdollisuus tulla hyväksytyksi.
Ja vaikka joutuisit olemaan yksin, olet silti oma itsesi jolloin olet vahva ja rohkea, et harmaan massan mukana kulkeva ääliö.
- Kiss my..lips
..on ihan jees. Kysy kampaajalta, millanen leikkaus sulle sopisi. Kyllä ne varmana tietää nykymuodin tuulahduksista. Kivoja vaatteita on ihan farkut tai hame ja joku hauska pusero joka omaa silmää miellyttää. Jos haluu olla oikeen hip, niin sitten eikun muotivaate-kauppaan vaan. Mutta neuvoni on, että jos pönttöpää-pintaliito-kana luokkalaisillesi et kelpaa sellaisenaan, niin et saa KUNNOLLISIA kavereita vaatevaihdoksella. Itseäsi miellyttääksesi voit sen tehdä, ja jos olet vaan epätoivoisesti seuranpuutteessa, niin kai ne pinnallisimmat kanat sun vaatteittes perään saattaa liittyä. Parempaa kaverionnea toivottaen yläasteelle.
- c",)
Ei se minusta ole typerää haluata olla hieman samanlainen, kuin muut. Se vaan täytyy tehdä kohtuun rajoissa, eikä pitää mitään sellaista, mistä ei itse pidä.
Ite tunnen sellasia tyyppejä, jotka ostaa liian kireitä farkkuja ja ottaa ne sitte kotona pois ja hyppii ilman housuja, koska ne on niin epämukavat. Se on tyhmää.
jos vaan haluat näyttää kauniilta/muodikkaalta, niin siitä vaan!
pelkät raidat voi olla kivat, tai sitten voit tummentaa ja laittaa vaaleita raitoja.
Vaatteita kannattaa ostaa ihan niitä, mistä pidät, mutta ostaa vaatteet muotivaatteita myyvistä liikkeistä. Sillon on aivan oma itsensä, koska valitsee juuri ne vaatteet, joista pitää, mutta ostaa silti suht koht muodikkaita vaatteita.
Älä kuitenkaan osta ihan samanlaisia, kuin niillä teinikanaidiooteilla, koska ei niiden seuraan kannata mennä.
Hanki miuluummin aitoja kavereita ja miellytä vaatteilla itseäsi. :) - Böö!
Niin!
Ootko miettiny miks sua syrjitään, mua syrjittiin sen takia etten uskaltanu olla oma itteni, enkä sanoo mielipiteitäni!
Tässä neuvo: Rupee kerää itelles rohkeuspisteitä, kuulostaa tyhmältä mä tiiän. Mutta! Esim jos joku sanoo et se ja se laulaja on ihana ja sa inhoot sitä, ni sanotko et hyi helvetti se kamala! Et varmaa, en mäkään sanonu! Voi olla tosi vaikeeta sanoo se suoraa, mut sillee saat kavereita, ku näytät et kyl mäki oon olemassa. Kaverit rupee kuuntelee huomaamattaan sunki mielipiteitä! Ja mikä parasta, ku sanot et se ja se laulaja on kamala, ni joku muuki uskaltaa sanoo siin porukas, et niin mustaki. Sillee se homma etenee! Ja kun sul on tarpeeks rohkeuspisteitä, ni sul on jo paljon enemmän kavereitaki! Ja nyt mä oon paljon "suositumpi".- junttipelle
Kiitti neuvoista! Taidanpa marssia ottamaan raidat, jotka on MUSTA kivan väriset, ja ostamaan muotivaatteita jotka on MUSTA hienot, ja sitten koulussa alan keräilemään niitä "rohkeuspisteitä"! Kiitti kaikille!!
- Böö!
junttipelle kirjoitti:
Kiitti neuvoista! Taidanpa marssia ottamaan raidat, jotka on MUSTA kivan väriset, ja ostamaan muotivaatteita jotka on MUSTA hienot, ja sitten koulussa alan keräilemään niitä "rohkeuspisteitä"! Kiitti kaikille!!
Mijkäs on sun mailis? Voisin mailata sulle jotain kivaa...? Mun on: pikkutytto90@suomi24.fi
MAILAILE!!!
terv. Böö!
- Jennuska
Ei kannata laittaa vaatteita tai leikata hiusmallia mistä itse ei tykkää ja tunne oloaan kotoisaksi. Ostat juuri sellaiset vaatteet mitä itse pidät hienona, kysy myyjältä apua ne osaa neuvoa sinun vartalollesi sopivat/istuvat vaatteet.
Jos uskallusta riittää, niin anna kampaajalle täysinvapaat kädet, ehkä hiuksesi lyhenevät aikapaljon, mutta kampaajalla on monenvuoden kokemus ammatistaan, joten osaavat tehdä juuri sinulle sopivan mallin. Sinulle ei välttämättä sovi malli, mikä näyttää toisenpäässä hienolta, kokemusta on asiasta :)
Kun tiedät, että sinulla on hienot vaatteet päällä ja hieno kampaus kouluun mennessä, niin sitä tuntee itsensä paljon varmemmaksi, vaikka otat pelkät raidat, niin silläkin on uskomattoman suuri vaikutus itsetuntoon. Ja muista, älä esitä mitään, vaan ole omaitsesi, kyllä sinut hyväksytään joukkoon, ja saat kavereita.
Itse tein ylä-asteelta lukiolle siirryttäessä suuren muutoksen ulkonäkööni, en kyllä ole katunut ollenkaan sitä, tai no harmitti kyllä aluksi kun tuli luvattua kampaajalle vapaat kädet, ja melkein takamusten päälle ulottuvat vaaleenruskeet hiukset leikattiin lyhkäses ja värjättiin mustanpunertavis, ei saanut enään edes ponihännälle laitettua :(. Ajattelin, kehtaako edes näin näyttäytyä ihmisten ilmoilla, mutta kun tuli ilta, niin laitoin edellispäivänä ostetut vaatteet päälle, ja läksin (uskalluin) kurkistamaan millanen meno paikallisessa diskossa on.
Aikani siellä seinänvierässä menoa seuratessani, tuli tuikituntematon ihminen luokseni ja pyysi tanssimaan kun kavereita ei kuulunut. Yritin kieltäytyä, mutta kuitenkin suostuin, aikamme tansittuamme ja juteltuamme, hänen kaverit saapuivat, mutta hämmästyin suuresti kun sainkin kutsun liittyä porukkaan. Sit loppuloman kuljin heidän kanssaa, ja sain suuresti itseluottamusta.
Kun kuukausi oli kulunut, niin oli aika palata koto suomeen, ei meinannu kaverit/naapurit minua tuntea, kun olin ihan ruskea ja lyhyt hiuksinen :)
Tapahtumasta on nyt kulunut montavuotta, mut yhä on samanlainenhiusmalli, ja itsenikin mielestä nämä sopii paljon paremmin kuin pitkät hiukset, vaikka alussa lupasin itselleni kasvattaa heti pitkät takas, kun inhosin niin uutta mallia :).
Tiedä sit, johtuko kampauksesta ja vaatteista, kun Kelsey tuli pyytämään minua tanssimaan, vaikka itse todella häpesin ulkonäköäni (ennen ja jälkeen uudenkampauksen) ja välttelin ihmisiä. Ja suuri ihme ole, et suostuin. Mut näin jälkeenpäin olen onnellinen, et suostuin, kun sain hyviä kavereita, joitten luona käyn aina kun on mahollista, ja ovatpahan he käyneet suomees muutaman kerran.
Tämän halusin kertoa siksi, että vaikka on nälvitty ja syrjitty, niin silti on mahollista saaha kavereita, kunhan vain itse uskaltaa ja luottaa ihmisiin, vaikka on useesti luottamus petetty. - annika
mua ärsyttää nykymuoti, kun pikkutytöt alkaa pukeutua muodikkaasti ja muutenkin diivailemaan.. Ite en vielä kuuennellakaan ostanu vaatteita muotiliikkeistä, kuten ei kukaan muukaan. Mutta nykyään vaateostoksilla näkee tokaluokkalaisia tyttöjä sovittelemassa minihameita ja pikkutoppeja. Sillon kyllä tulee semmonen olo että huh, huh..
- itsevarmuutta...
Minulle ainakin tuo itsevarmuutta lisää, kun meikkaan itseni, en kuitenkaan laita mitään viiden sentin paksuista maskia, vaan sillein että näytän suht. ok:n näköiseltä.
(olen itsekkin ollut syrjitty)
Ja muutenkin on varmempi olo, kun on edes vähäsen muodikkaat vaatteet päällä, hiukset kauniisti laitettu yms.
Kuulostaa aika pissismäiseltä, mutten silti käyttäydy tyyliin "hei, mä olen kaunis - ja tiedän sen"
Massaan pitää sekoittua vähäsen, mutta se oma tyylikin pitää olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750