ykätauti iski päälle ja voimat on ihan nollassa. aamulääkkeet nousi samantien ylös kun ne kurkusta alas sain :(.
Onko kellään mitään konstia miten saan lääkettä edes hiukan alas?
lääkitys on muutenkin ihan retuperällä ja kohtausriski on tosi iso ... =(
nyt huilimaan
kiitos etukäteen jos joku osaa /jaksaa vastailla!
Onko kellään mitään konstia miten saan lääkettä edes hiukan alas?
lääkitys on muutenkin ihan retuperällä ja kohtausriski on tosi iso ... =(
nyt huilimaan
kiitos etukäteen jos joku osaa /jaksaa vastailla!
Vastaukset 2
Vanhimmat
riippuu lääkkeestä, jos on nestemäistä, ota pienissä erissä. jos tabletti tai kapseli, jos voi pureskella, pureskele, jos päällystetty, niele yrjöllä käynnin jälkeen, mutta nestettä tosi niukasti päälle, ei mitään lasillista.
Vatsatauti on tuonut elämääni GM-kohtauksen sekä useiden vuorokausien myokloniset nykinät. eli nopeasti vie heikkoon kuntoon. ota lääkkeet pienissä määrin, jos ei pysy sisällä ja menet heikkoon kuntoon ja tulee epilepsia oireita sairaalaan pikaisesti. siellä pystyvät laittamaan sinulle tipassa suoraan suoneen lääkkeet.
Ajoissa kannattaa mennä sinne lääkäriin eli jos yhtään tuntuu että alkaa "raja" GM tai kohtaukseen lähestyä niin minusta tippa on parempi kuin kohtaus. ja sanoa lääkärissä että on vatsatauti ja kohtaus olotila ja että katsovat lääkeainepitoisuudet verestä jne.