rv 31

kohdunkanava lyhentynyt

Hei!

Löytyykö muita ensisynnyttäjiä, joilla jo näin aikaisin alkavat paikat aukeamaan?
Eilen kävin nlassa ja pistivät äitipolille ajan tarkempiin tutkimuksiin. Kohdunkanavaa oli jäljellä enää 1.5cm.
Supistuksia kyllä ollut ja niitä todella kipeitäkin. Alkaa itseä jo ressaamaan tämä tilanne, kun ei enää saa mitään tehdä!

Laskettuaika on vasta toukokuun lopussa. huoh. Miten jaksan odotella "jalat ristissä" sinne asti?? :)

Ja kun tämä raskaus on vasta ensimmäinen, niin mitenkähän mahdolliset seuraavat raskaudet menevät...??

Ois kiva kuulla, jos löytyy kohtalotovereita, että miten ootte saanee pidetyksi vaavin sisällä näitten viikkojen yli!?

(ja kaiken kukkraksi en pääse synnyttämään tänne sairaalaan ennen 36 viikkoa vaan pitää mennä yliopistolliseen, joka on puolentoistatunnin ajomatkan päässä...)

3

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv41+2

      mulla oli rv32 lääkärikäynnillä kohdunsuu sentin auki ja kanavaa 1cm jäljellä ja pehmentynyt..Lääkäri veikkas että syntyis parin viikon sisään, silti nyt vieläkin yhtenä kappaleena rv 41 2! ja esikoista odotan kanssa..Eli ei välttämättä meinaa mitään..

    • ei tiedä

      Sepä se. Koskaan ei voi tietää kenellä vauva pysyy sisällä vaikka paikat olis auki.

      Äippäpolilla katsovat ultraäänellä kanavan sisäsuun tilanteen. Usein se on kiinni vaikka ulkosuu olisikin auki. Ja kanava voi olla ihan normaalin/hyvän mittainen ultraäänellä mitattuna.

    • Rv 38+1

      Mulla oli ihan sama tilanne noilla viikoilla. En ole tahtia himmannut yhtään muutoin, vaikkakin saikulle mut laittoivat jo rv 32. Kotona olen kyllä siivoillut, käynyt kävelyillä jne. En ole siis vain lepäillyt. Itsellä oli jotenkin sellainen olo, että ei se vielä synny.

      Nyt rv 38 1 ja vauva yhä masussa. Supistukset loppuivat lähes kokonaan pari, kolme viikkoa sitten. Ei yhtään mitään merkkejä enää vauvan syntymästä...

      Nyt alkaa jo todella kyllästyttää odottaa, kun vauva saisi jo syntyä. Olis täysiaikainen.

      Ei siis liikaa kannata pelätä. Ei se välttämättä sitä tarkoita, että vauva tulisi ennen aikojaan, vaikka nyt onkin tilanne tuo.

      Vielä sun varmuuseksi kannattaa ottaa rauhassa, mutta älä jännitä liikaa.

      Meillä on jo käytössä hyvin ahkerasti kotikonstitkin, sauna, seksi, siivous, mutta vaavi haluaa silti pysyä masussa... Kohdunkaulan tilanne on ollut sama jo viikolta 31.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2649
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2466
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1938
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1569
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      178
      1219
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe