Hei!
Löytyykö muita ensisynnyttäjiä, joilla jo näin aikaisin alkavat paikat aukeamaan?
Eilen kävin nlassa ja pistivät äitipolille ajan tarkempiin tutkimuksiin. Kohdunkanavaa oli jäljellä enää 1.5cm.
Supistuksia kyllä ollut ja niitä todella kipeitäkin. Alkaa itseä jo ressaamaan tämä tilanne, kun ei enää saa mitään tehdä!
Laskettuaika on vasta toukokuun lopussa. huoh. Miten jaksan odotella "jalat ristissä" sinne asti?? :)
Ja kun tämä raskaus on vasta ensimmäinen, niin mitenkähän mahdolliset seuraavat raskaudet menevät...??
Ois kiva kuulla, jos löytyy kohtalotovereita, että miten ootte saanee pidetyksi vaavin sisällä näitten viikkojen yli!?
(ja kaiken kukkraksi en pääse synnyttämään tänne sairaalaan ennen 36 viikkoa vaan pitää mennä yliopistolliseen, joka on puolentoistatunnin ajomatkan päässä...)
rv 31
3
322
Vastaukset
- rv41+2
mulla oli rv32 lääkärikäynnillä kohdunsuu sentin auki ja kanavaa 1cm jäljellä ja pehmentynyt..Lääkäri veikkas että syntyis parin viikon sisään, silti nyt vieläkin yhtenä kappaleena rv 41 2! ja esikoista odotan kanssa..Eli ei välttämättä meinaa mitään..
- ei tiedä
Sepä se. Koskaan ei voi tietää kenellä vauva pysyy sisällä vaikka paikat olis auki.
Äippäpolilla katsovat ultraäänellä kanavan sisäsuun tilanteen. Usein se on kiinni vaikka ulkosuu olisikin auki. Ja kanava voi olla ihan normaalin/hyvän mittainen ultraäänellä mitattuna. - Rv 38+1
Mulla oli ihan sama tilanne noilla viikoilla. En ole tahtia himmannut yhtään muutoin, vaikkakin saikulle mut laittoivat jo rv 32. Kotona olen kyllä siivoillut, käynyt kävelyillä jne. En ole siis vain lepäillyt. Itsellä oli jotenkin sellainen olo, että ei se vielä synny.
Nyt rv 38 1 ja vauva yhä masussa. Supistukset loppuivat lähes kokonaan pari, kolme viikkoa sitten. Ei yhtään mitään merkkejä enää vauvan syntymästä...
Nyt alkaa jo todella kyllästyttää odottaa, kun vauva saisi jo syntyä. Olis täysiaikainen.
Ei siis liikaa kannata pelätä. Ei se välttämättä sitä tarkoita, että vauva tulisi ennen aikojaan, vaikka nyt onkin tilanne tuo.
Vielä sun varmuuseksi kannattaa ottaa rauhassa, mutta älä jännitä liikaa.
Meillä on jo käytössä hyvin ahkerasti kotikonstitkin, sauna, seksi, siivous, mutta vaavi haluaa silti pysyä masussa... Kohdunkaulan tilanne on ollut sama jo viikolta 31.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h472973Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062751- 332649
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv392466Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151569- 321483
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061287- 1781219
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731070