mökötys poisto

kalle

Vaimo on alkanut vanhemmiten mököttämään.
Se suuttuu ihan pienistä, esim. jos juttelen
naapurin miehen kanssa. Miten mökötyksen
saisi katkaistua?

6

611

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no jaa

      En osaa auttaa sillä vaimoni mökötys on kestänyt kohta 8 vuotta.Alkoi siitä kun tuli viikon tanssireissulta pahan tuulisena.Suuttuneena todella.Eikä ole saanut kertoa totuutta reissusta siskonsa kehotuksesta.Kertoo,että jos totuus tulee ilmi niin 4 parisuhdetta hajoaa.Ja häntä on kielletty olemasta rehellinen.Hänen ajatusmaailma suppenee,suuttuu aina vain herkemmin,on mielellään vain yksin,ei osaa päättää asioista,ei tiedä mitä tehdä, sairastelee hyvin erilaisia sairauksia joihin ei löydy lääketieteellistä syytä.Eikä hyväksy minun esityksiä,paitsi ajan perästä omana ideanaan.
      Niin mitä me teemme,sano se.
      Ikä ja vaihdevuodet voisivat olla yksi syy.Niin voisi tai haluaisi ajatella.Meillä auttaisi avoimmuus ja rehellisyys niin tilanne paranisi. Miten Sinun kohdalla, en tiedä.

    • Kansainvälinen kieli

      Otappa kaulasta kiinni ja sano että olethan ihana jopa suuttuneena!

    • eimökö

      Minäkin tiedän pari mököttäjänaista. Ne hallitsee ympäristöään mökötyksellä. Koko lähipiiri saa siitä osansa ja se on tosi lapsellista. Sanoisin että yksi pentumaisista käyttäytymiskeinoista on nimenomaan ko laji.
      Ja olen kuullut mököttäjämiehistäkin...toivottavasti ei tule minua vastaan.

      • Eva

        eräs lähipiirissä oleva mies oli vaimonsa kanssa puhumatta 10 kk. Varmaan ei olisi sittenkään suu auennut ,mutta kun sattui mököttäjän äiti kuolemaan ,niin taakka alkoi tulla liian raskaaksi.
        Hän ei yleensäkään kerro syytä ,miksi mököttää. Nyt on ollut hieman säyseämpi ,kun lähdimme hänen vaimonsa kanssa 2:ksi viikoksi Brasiliaan, joten tietokatko oli täydellinen ,koska siellä ei kännykät pelaa.. Oli kuulemani mukaan ollut hätä ,kun muut sukulaiset olivat sanoneet ,että isoine matkalaukkuineen lähti.. Minusta ihan hyvä opetus,koska mökötyksen laji on eräänlaista henkistä kiusaamista toista kohtaan,vai mitä mieltä olette?


    • MdK

      Tuo Pertti Pakarisen kirja on aina ajankohtainen.
      Lainatkaa se kirjastosta ja lukekaa!

      Hän kertoo mm. miten Mököttäjä tehdään vaarattomaksi. Tarkemmat ohjeet kirjassa.
      Ensinnäkin: ei saa kiinnittää huomiota hänen mököttämiseensä, eikä missään nimessä mennä kyselemään miksi hän mököttää. Siitä hän vaan kiukustuu vielä enemmän.
      Mököttämisestä ei pidä välittää, mutta mököttävästä ihmisestä. Hän on sillä hetkellä huomion tarpeessa ja sillä hetkellä onneton vain.

      Kirjassa on verrattomia kuvauksia:
      - Mököttely, supisuomalainen viestintäkeino
      - Mököttäminen perhe-elämässä
      - Mököttely seuraelämässä
      - Työpaikkamököttely
      - Ammattimököttäjät
      - Mököttämisen myötäilmiöt
      - Mökötysteoria
      - Mökötyksen epidemiologiaa
      - Miten mököttämistä voidaan välttää?
      - Miten mököttäjä tehdään vaarattomaksi?
      - Millaista olisi jos emme mököttäisi?

      Kalle, auttaisikohan, jos lainaat kirjan ja asetat sen näkyvälle paikalle siellä kotona?

    • MK@

      ainakin mökötän kun tuo toinen voi olla niin pahuksen pönttö. Ei mökötyksen syy ole varmasti useimmitenkaan mököttäjässä itsessään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4018
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2881
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2302
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe