Osaisiko kukaan kertoa mistä johtuu wankel moottorin suuri bensan kulutus?
En itse löytänyt mistään tietoa. Vain onko kyse siitä että polttoaineen palamisen painetta ei pystytä hyödyntämään optimaalisesti.
Wankel moottorista
9
946
Vastaukset
- börb
Olisiko syynä palotilan suuri sisäinen pinta-ala tilavuuteen nähden?
Kun polttoaine syttyy kipinästä, lämpötila kaasussa nousee. Tämä johtaa siihen, että männän lakeen kohdistuva paine on suurempi keskiarvoltaan kuin se paine, joka puristuksen aikana mäntään vaikutti (tämä keskimääräisen paineen ero pitää moottorin käynnissä, jee, olen fiksu :) )
Mutta samalla kun sytytys tapahtuu, lämpötila kaasuissa nousee paljon korkeammalle kuin ympäröivän metallipintojen lämpötila. Tämä lämpötilaero saa lämmön siirtymään kaasuista kylmiin palotilan seiniin ja sitä kautta jäähdytysveteen. Ja kun kaasut jäähtyvät, niiden paine laskee. Asiantuntija ehkä vääntäisi pitkän esitelmän isentrooppisen ja polytrooppisen kaasun laajenemisen eroista, mutta en ole asiantuntija :)
Eli lämpövuoto kaasuista metallipintoihin saa aikaan sen, että paineisku syttymisen jälkeen ei olekaan niin voimakas kuin se voisi ideaalisessa moottorissa olla.
Tämä moottorisuunnittelijoiden vihaaama ilmiö on hyvin riippuvainen siitä, paljonko palotilalla on sisäpinta-alaa, koska pinta-alan kasvaessa lämmön siirtyminen kaasuista kylmiin metallipintoihin voimistuu. Esim. jäähdyttimessä suuri pinta-ala on toivottavaa, koska halutaan tehostaa jäähdytystä, mutta sen sijaan sylinterin sisäpuolella pinta-ala on asia, mistä pyritään eroon keinoja kaihtamatta.
Tähän asiaan Wankel kopuroi. Sen palotilan sisäpinta on erittäin suuri palotilan tilavuuteen nähden. Tavallinen puristusmäntämoottori on tässä suhteessa paljon parempi.
Joskus sanotaan, että wankelin polttoaineen kulutus johtuu männänkärkien tiiviysongelmista, mutta ehkä vanhassa moottorissa niin on. Uudetkin wankelit kuluttavat paljon polttoainetta, joten se pinta-alaongelma palotilassa taitaa olla suurin syyt epätaloudellisuuteen.
Polttoaineen palamisessa ei ole ongelmia sen enempää kuin tavallisessakaan moottorissa.
PS. Dieselmoottorissakin on saman pinta-alaeron takia suoraruiskuisen moottorin hyötysuhde korkeampi kuin esikammiollisen, koska esikammio suurentaa palotilan sisäpintaa. Suoraruiskuissakin on pyörrekammio, männän laessa nimittäin. Mutta sen lämmönsiirtopinta-ala on kuitenkin paljon pienempi kuin kannessa olevassa kammiossa.- astialle kun...
Jahka kehitetään oikeasti polttomoottorissa kestäviä keraamisia, tai komposiittikeraamisia materiaaleja.
- keramiikkaa
astialle kun... kirjoitti:
Jahka kehitetään oikeasti polttomoottorissa kestäviä keraamisia, tai komposiittikeraamisia materiaaleja.
keraamisien pinnotteiden lämpötila voi nousta niin suureksi, että ne sytyttävät seoksen heti kun seos tulee sylinteriin. Seinämät pitää olla kylmät.
Mikä ongelman keramiikka ratkaisee? - miten niin
keramiikkaa kirjoitti:
keraamisien pinnotteiden lämpötila voi nousta niin suureksi, että ne sytyttävät seoksen heti kun seos tulee sylinteriin. Seinämät pitää olla kylmät.
Mikä ongelman keramiikka ratkaisee?Miksi seinämien pitää olla kylmät ??
Voihan sen polttoaineen syöttää kuten dieselissäkin olkoon keramiikkaa tai ei. - tehdään..
miten niin kirjoitti:
Miksi seinämien pitää olla kylmät ??
Voihan sen polttoaineen syöttää kuten dieselissäkin olkoon keramiikkaa tai ei.Enää siis ei ole tarvetta syöttää bensiiniseosta tulikuumaan sylinteriin alttiiksi nakutukselle vaan tosiaankin vasta hetkellä jolloin sitä tarvitaan, kuten dieseleissä.
- börb
tehdään.. kirjoitti:
Enää siis ei ole tarvetta syöttää bensiiniseosta tulikuumaan sylinteriin alttiiksi nakutukselle vaan tosiaankin vasta hetkellä jolloin sitä tarvitaan, kuten dieseleissä.
Joo, dieselissä keraamiset pinnotteet saattais toimia, koska nakutusvaaraa ei ole, bensiinikoneissa ei käy.
Olen nähnyt jossan kuvan, missä diesel-moottorin männänlaessa pyörrekammio oli metallikuppi, joka ei ollut männässä kiinnin kuin osin, kupin ja männän välissä oli rako. Eli kuppi on paljon kuumenpi kuin ympäröivä mäntä ja jarruttaa lämmön johtumista. Mutta tämä oli vain männässä, ei kannessa. Kuppi oli ihan metallia, ei keramiikkaa. Mutta kuitenkin männästä eristetty. - miten niin
börb kirjoitti:
Joo, dieselissä keraamiset pinnotteet saattais toimia, koska nakutusvaaraa ei ole, bensiinikoneissa ei käy.
Olen nähnyt jossan kuvan, missä diesel-moottorin männänlaessa pyörrekammio oli metallikuppi, joka ei ollut männässä kiinnin kuin osin, kupin ja männän välissä oli rako. Eli kuppi on paljon kuumenpi kuin ympäröivä mäntä ja jarruttaa lämmön johtumista. Mutta tämä oli vain männässä, ei kannessa. Kuppi oli ihan metallia, ei keramiikkaa. Mutta kuitenkin männästä eristetty.Mieti nyt hyvä mies mikä siinä nakuttaa jos siihen kuppiin ruiskutetaan bensaa ?
- sejk
miten niin kirjoitti:
Mieti nyt hyvä mies mikä siinä nakuttaa jos siihen kuppiin ruiskutetaan bensaa ?
Jos kuppiin ruiskutetaan bensaa, nakutus tapahtuu koska itsesyttymisesta on kyse. Eihän dieselissä nakutusta yritetäkään välttää, yritetään vain nakutus saada aikaan oikealla hetkellä (syttyminen).
Jos olis bensiinimoottorista kyse, sytyttäisi kupin pinta seoksen ennen yläkäännekohtaa, koska kuppi on eristetty männästä ja ei johda lämpöä.
- diplinssi
- Wankelmoottorin palotila on litistynyt eli pinta-ala on suuri verrattuna tilavuuteen. Näin lämpöhäviöt ovat suuret.
- Vuotohäviöt suuret, kun männän ja sylinterin väliä on hankala tiivistää.
- Wankelin puristussuhdetta en löytänyt netistä. Mitä suurempi puristussuhde, sitä suurempi hyötysuhde. Polttoaineen puristuskestävyys ja kuumat kohdat tulevat vastaan, ei voida kasvattaa puristussuhdetta, alkaa nakuttaa.
Paras sylinterin muotohan olisi lämpöhäviöiden kannalta halkaisijaltaan kasvava/pienenevä pallo. Tällaista ei vain ole vielä keksitty, miten pallon paisuntavoima saataisiin vietyä käyttöakselille ja mikä materiaali paisuis ja kestäis tuon lämmön. Keksi sinä!
Toiseksi paras on sylinteri, jonka halkaisija ja iskunpituus ovatlikimain yhtä suuret. Ei ne ihan yhtä suuret tarvi olla. Väli on helppo tiivistää männänrenkailla.
Jotkut luulevat, että edestakaisen männän liike-energia menee hukkaan. Ei mene, vauhtipyörällehän se varastoituu ja siirtyy sieltä käyttöön tai toisen männän kiihdyttämiseen. Vain kitka hukkaa energiaa liikkeessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016349
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h814879Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1033144Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302972Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262195Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191576Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?931149Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3381145Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311066- 48844