Kolmårdeniin varattava aikaa?

matkaafuntsiva

Tarkoitus on mennä kesäkuussa lasten kanssa Kolmårdeniin. Jos menee Vikingilla Hki-Tukholma niin omalla autolla ehtinee Kolmårdeniin siinä klo 12:00. Paikka menee kiinni jo klo 17:00 joten tehokasta peliaikaa on n. 5h. Riittääkö mihinkään vai pitäisikö mennä Turun kautta jolloin paikalle ehtisi heti kun se aukeaa eli klo 10:00?

15

9679

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaafuntsiva

      Joo, ja unohtui sanoa että delfiineja ei mennä tällä kertaa katsomaan joten siihen ei kulu aikaa. (Tampereella kun asutaan niin niitä on katseltu Särkänniemessä ihan tarpeeksi vaikka Kolmårdenissa niitä olisikin enemmän.)

    • Zarabande

      Olemme olleet Kolmårdenissa kaksi kertaa. Olemme yöpyneet lähistöllä, viimeksi oltiin tällaisessa paikassa: http://www.villasolliden.se/
      Silloin saa katsella kaikkea rauhassa. Näkemistä siellä riittää, alue on iso. Toisena päivänä ollaan menty safarille ja vesieläimiä katsomaan. Siellähän on haita ja kaikkea.
      Seawindia kannattaa myös harkita, jos on omalla autolla liikkeellä (Turku-Tukholma).

      • lopettaa muun

        kun pelkän rahtikuljetuksen, elikkä henkilöautolla ei taida enää päästä sille, harmi, sillä oli edullinen ylityslautta monta kertaa itselläkin. No lapsille ei niin paljoa sielllä ollut tekemistä ja eihän ne muutkaan niin kovin kalliita ole henkilöautolla matkatessa.


      • eläinhöperö perhe

        Itse kävimme eka kerran Kolmårdenin eläinpuistossa muutama vuosi sitten ja nyt siis kesäkuussa menemme uudelleen. Itse olimme eka kerra ja nyt uudelleen yötä Vildmärkshotellissa. Tosi kiva hotelli varsinkin lapsiperheelle. Suosittelemme kahta päivää
        varattavaksi eläinpuistoon sillä paljon nähtävää ja toisena päivänä voi mennä niihin paikkoihin uudelleen joista muksut tykkäävät erityisesti. Meillä se taitaa olla ainaskin safari. Oomme menneet
        omalla autolla Turusta-Tukholmaana. Safarikin tuntuu omassa autossa katsottuna silt


    • riittää jos

      1.Päivä riitti ainakin meille siten, että oltiin heti aamusta paikalla (kuten moni turun laivalta tulleista, eli pitkä jono safarille) ja sitten iltapäivällä lähtö siten että ehdittiin turun laivaan.

      Eli riittää jos arvioi että safarille 1h ja loppuaika puistoon ja akvaarioon? kiertoon.
      Paikka on mäkinen, joten käy reippaasta kuntolenkistä...

    • ei riitä

      Minä kuulun perheineni siihen porukkaan, että kiire tappaa kaiken kivan. Tiedän, että on erilaisiakin perheitä, siksipä ota seuraava suhteutettuna ;-)

      Meillä oli 3v, 5v ja 7v kun mentiin, oli helleaaltoaika. Kolmårdenissa on melko paljon nähtävää ja tehtävää myös, siellä on mm. uima-allas lapsille, joten menimme rauhallisesti eteenpäin ja aikaa kului. Päivä, saatika 5h ei olisi mitenkään riittänyt. Kahteen päivään jaettuna toimi myös lapsille paremmin, he eivät niin montaa tuntia kerrallaan olisi jaksaneet.

      Tulimme myös Helsingistä, ja olimme ottaneet huoneen Safari Campista ettei tulisi pitkiä välimatkoja ja olimme erittäin tyytyväinen valintaan. Oli vähän kitch paikka ja ehkä kulunutkin, mutta ok buffet-ruoka, varsinkin lapset otettu huomioon, upea järvinäköala, saunaosastot ja uima-allas, jossa lapset viihtyivät (ja jopa suomea puhuva vastaanottotyttö, hih), siis juuri sellainen stressintappo koko retki, kun ei ollut kiire mihinkään ja kaikki toimi. Jäi hyvä mieli, vaikka tuli hieman kalliimmaksi.

      • kielo74

      • tämä paikka

      • että nyt kun katsoin

    • Karhu-äiti

      joten jos yhdessä päivässä on selvittävä, niin valitsisin laivamatkan Turun kautta. Lapsille ehtii tulemaan nälkä ja ruokaakin saa yleensä jonottaa. Kaupoissakin on kiva katsella kaikessa rauhassa. Ja nähtävää on todella paljon. Me saimme siellä menemään kaksi päivää...

    • käyty tuossakin

      ajassa ja ehditty nähdä ihan riittävästi. Ei oikeastaan yhtenä päivänä jaksakaan viittä tuntia enempää eläimiä katsella. Varsinkin, jos lapset ovat pieniä, niin kyllä niitä alkaa aika pian väsyttää eikä se kolmaskymmenes eläinlaji enää olekaan niin kovin kiinnostava.

      Kannattaa etukäteen netistä tai esitteistä tutustua ja tehdä jonkinlaista suunnitelmaa, mitä siellä haluaa nähdä ja missä järjestyksessä kiertelee. Ja jos varaa jotain syötävää ja juotavaa mukaan, niin ei tarvitse niin paljoa aikaa tuhlata ruoka- ja juomatauoilla.

    • Kapellskäriin

      Itse lähtisin ennemmin Naantalista Kapellskäriin laivalla, joka lähtee klo 22.30 ja on perillä jo 5.30(!). Puistossa kannattaa olla paikalla heti sen auetessa, silloin ehtii periaatteessa yhden päivän aikana kiertää kaikki nähtävyydet siellä.
      Viime kesänä lähdimme Naantalista klo 9.30, olimme Ruotsissa klo 16.30 ja ajoimme Norrköpingiin Scandic-hotelliin yöksi. Siitä sitten aamulla eläintarhan portille ja safaripuistoon. Liput Kolmårdeniinkin varasimme netistä, siellä on esim. mahdollisuus varata tietty aika delfinarioon.

      • erty

        Onko siinä mitään eroa ajamisen helppouden suhteen jos ajaa Norrtäljen/Kapellskärin kautta Tukholman läpi tai sitten Tukholman laiturista Kålmordeniin?

        Autona iso kankea ja ennenkaikkea vanha pakubussi joten helppous nousee kunniaansa.


      • Ullapekka
        erty kirjoitti:

        Onko siinä mitään eroa ajamisen helppouden suhteen jos ajaa Norrtäljen/Kapellskärin kautta Tukholman läpi tai sitten Tukholman laiturista Kålmordeniin?

        Autona iso kankea ja ennenkaikkea vanha pakubussi joten helppous nousee kunniaansa.

        Ei osaa verrata kun menty vain Kapellskärin kautta, helposti päästiin juhannusaattona, anivarhain aamulla, Tukholman läpi/ohi etelään Kolmårdeniin. Paluumatkalla; yö Tukholmassa, olikin vähän enemmän trabelia päästä maanantaiaamuna ajoissa, keskustan läpi, taas Kapellskäriin, huh. Tietöitä kovasti, Tomppakaan ei ollut ajan tasalla, onneksi ehdittiin laivaan. Seuraavalla kerralla varataan reeeeeilusti aikaa ajamiseen ;)


    • asdre

      kävimme kolmårdenissa alkuviikosta, ostimme liput heti luukkujen avauduttua safarille ja eläintarhaan parkkilippu(590SEK P-lippu 40SEK). kävimme ensin safarin, jonne oli aika pitkät jonot. jonot kuitenkin vetivät suht hyvin joten jonotus aika oli noin 10-15min. itse safari oli ajettu alle tunnissa.
      Safarin jälkeen menimme eläintarhaan, ja parkkipaikka oli jo ammuttu täyteen (n. 1-2h kassojen avautumisesta). eläintarhassa meillä(2 aikuista, 3kk ja 2v lapset) meni aikaa 4-5h sis. ruokailun hampurilaispaikassa ja jäätelöt ym.
      jos on kiertänyt kotimaiset eläintarhat niin kolmårdenissa mielenkiinto kohdistuu varmaankin niihin eläimiin, joita ei suomen tarhoissa ole: norsu, kirahvi, sarvikuono ym ja tietenkin petoihin. alue on todella laaja ja kävelemistä riittää. ihmisiä on paljon ja porukka kiertää tarhaa molempiin suuntiin.

      asumisesta: leiriydyimme 4km päässä olevalle leirintäalueelle. hinta oli n. 300SEK johon sisältyy telttapaikka ja pakollinen camping-kortti 130SEK. Paikka oli tupaten täynnä. telttapaikat olivat rinteessä ja nurmikon alla paljon kiviä, joten teltan ankkurointi oli hieman haasteellista. ruåttalaiset karavaanarit pitivät elämää aika myöhään mutta kostimme sen heräämällä klo 06.30 suomen aikaa :)
      alueella suht hyvät sos.tilat, wc:t yhteisvessoja perhetilat (suihku,wc).
      kaikenkaikkiaan kolmården oli ihan maineensa veroinen paikka ja homma toimi yllätävän hyvin pientenkin lasten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe