Tarvinko kännistyslevyä?

Eli jos vaihdan toisesta koneesta kovalevyn jossa on käyttis toiseen koneeseen joka on "parempi" niin tarvinko tästä siirrettävästä kovalevystä käynnistyslevyn vai laitanko käynnistyksen "alkamaan" tältä siiretyltä kovalevyltä? Tässä kovalevyssä olisi käyttiksenä xp pro ja se jonka tilalle tämä levy tulee pitää sisällään home editionin.
3366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kun siirrät levyn joudut asentamaan erittäin todennäköisesti winukan uusiksi, joko päälle asenuksena tai puhasasennuksena (formatoit levyn).

Äänestä
  • P...e homma...

    Äänestä

  • mietteliäs... kirjoitti:

    P...e homma...

    PC:n viimeisenä omistajana en tietenkään saanut koneen mukana XP-käyttislättyä... olispa edes kopio. Voimassa oleva lisenssitarra on kyllä koneen kyljessä...
    Officepaketista ei myöskään mitään hajua...
    Siirto pirteämpään Emoon tyhjään kovalevyyn lienee mahdotonta ilman em. lättyjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs... kirjoitti:

Eli jos vaihdan toisesta koneesta kovalevyn jossa on käyttis toiseen koneeseen joka on "parempi" niin tarvinko tästä siirrettävästä kovalevystä käynnistyslevyn vai laitanko käynnistyksen "alkamaan" tältä siiretyltä kovalevyltä? Tässä kovalevyssä olisi käyttiksenä xp pro ja se jonka tilalle tämä levy tulee pitää sisällään home editionin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu