psori ja tatuointi

elikkäs tuli tarve ottaa tatuointi. psori on aika ärhäkkä tällä erää mut oon käyny nyt PUVA-hoidoissa ja iho on kovasti paranemaan päin. onko muilla kokemusta ihon paranemisesta tatuoinnin jälkeen? ja muutenkin hyviä/huonoja kokemuksia olisi kiva kuulla.
42431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse otin tatuoinnin nilkkaan vuonna 95. Psoria sairastanu olen 86 vuodesta asti. Nilkkaan räjähti prori oikein kunnolla, eikä oo meinannu parantua valohoidoista huolimatta.
Kysyin lääkäriltä, että suuttuko iho tatskasta ja vastaus oli, että ei väriaineesta, mutta siitä haavasta kyllä.
Jos sillon olisin ollu viisaampi, niin en ois ikipäivänä tatuointia ottanu, kun ei siitä ole mitään iloa, kun se ei prorin alta näy.

Äänestä
  • Itselläni on kaksi tatskaa. Toinen oikean lavan yläpuolella ja toinen nilkassa. Otin kummankin käytännössä puhtaalle iholle. Nilkan tatuoinnin loppupää on vanhan psoriläikän - siis parantuneen ihon - päällä ja se parantui ensimmäisenä. Lavan yläpuolella oleva tatuointi parantui noin kolmessa viikossa, kun nilkassa oleva kesti kuusi viikkoa.

    Äänestä

  • tatuoitu minäkin kirjoitti:

    Itselläni on kaksi tatskaa. Toinen oikean lavan yläpuolella ja toinen nilkassa. Otin kummankin käytännössä puhtaalle iholle. Nilkan tatuoinnin loppupää on vanhan psoriläikän - siis parantuneen ihon - päällä ja se parantui ensimmäisenä. Lavan yläpuolella oleva tatuointi parantui noin kolmessa viikossa, kun nilkassa oleva kesti kuusi viikkoa.

    ok. lääkäri ei minulle suositellut mutta ei siis ehdottomasti kieltänytkään. ensimmäinen tautointi tulee terveelle iholle olkavarteen. se on melko pieni, otan ikäänkuin kokeeksi sen.

    Äänestä

Sairastan itse psoriasista ja ole ottanut kaksikin tatuointia. Paranemisen kanssa ei ole ollut mitään ongelmia kunhan rasvaat huolellisesti tatskan tatuoijan ohjeiden mukaisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


psoritar kirjoitti:

elikkäs tuli tarve ottaa tatuointi. psori on aika ärhäkkä tällä erää mut oon käyny nyt PUVA-hoidoissa ja iho on kovasti paranemaan päin. onko muilla kokemusta ihon paranemisesta tatuoinnin jälkeen? ja muutenkin hyviä/huonoja kokemuksia olisi kiva kuulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu