koneiden pelko

kammomies

Mulla on ihan lapsesta asti (olen nyt 28v mies) ollut jokin aivan järjetön kammo joitakin laitteita/koneita kohtaan, esim. jos on jonkin varaston katossa/seinässä näkyvissä vaikka ilmastointilaite, siis ei pelkkä ilmaputki vaan itse ilmastointikone, niin sen lähelle meneminen on kova stressin paikka, pitää pakottautua.
Ja aiheuttaa lähes paniikin jos se esim. lähtee siinä lähellä ollessa käyntiin, ja varsinkin jos se on vielä kovaääninen!
Muita vastaavia esim. isommat ja "vanhanaikaisen" näköiset sähkötaulut, jopa pyykkituvalle meneminen on hieman vastenmielistä koska siellä on kovaääninen kuivuri jonka lämpökenno on näkyvissä.
En käsitä mistä olisin voinut tällaisen kammon saada, lienenkö joskus varhaislapsena säikähtänyt jotain konetta pahanpäiväisesti vai mikä lie. Tämä pelko haittaa sen verran että jos työpaikalla (esim. tehdas- tai varastotyö) joutuisi tällaisten koneiden lähelle niin ei menisi kauan kun työnteko kävisi mahdottomaksi liian kovan stressin vuoksi.

Kuitenkin olen muuten tekniikasta kiinnostunut mutta jotkut laitteet kammottavat siitäkin huolimatta, ristiriitaista eikö totta!

Toinen kauhun paikka on korkeat paikat, kammottaa jo nähdä esim. korkean rakennuksen ikkunasta ulos, katon reunat. Näen joskus kammottavia unia joissa luisun väistämättä kohti katon reunaa korkean rakennuksen katolla, juuri kun putoan reunan yli, vavahdan rajusti ja herään.

0

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        106
        7522
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        106
        5286
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        116
        3526
      4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        25
        3481
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        35
        2554
      6. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        119
        1866
      7. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        96
        1521
      8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

        ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
        Maailman menoa
        352
        1520
      9. Jos oikeasti haluat vielä

        Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
        Ikävä
        131
        1356
      10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

        Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
        Maailman menoa
        59
        1347
      Aihe