sektio? miksi?

Moi! Miten jotkut tietää jo etukäteen, että heille tehdään sektio? oon luullut, että se tehdään vain jos tulee kesken synnytyksen jotain häikkää ym? Mitkä seikat siihen vaikuttaa jo etukäteen? -kiitoksia-
7829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos vauva on perätilassa niin monesti tehdään sektio. Samoin jos todetaan, että lantio on ahdas. Monesti paha synnytyspelko johtaa sektioon. Niin ja kaksos tai useampi vauvainen raskaus suunnitellaan yleensä sektioksi.

Tässä ainakin muutama yleisin syy, miksi sektion tietää jo etukäteen.

Äänestä

ja vauvan ison koon takia.

ja lisäks taitaa olla taas perätilassa..

Äänestä

liian kapean lantion takia. Lantio kuvattiin ja muutenkin olen itse pieni niin lääkärit tuli siihen tulokseen että ennemmin tehdään sektio. mutta on tilanteita jossa ei ole esim.lantion tilavuus tiedossa tai vauvalle/äidille tulee joku hätä niin tehdään hätäsektio kesken synnytyksen jossa saadaan vauva jopa 3 minuutissa ulos.

Äänestä

mun kohdalla ainaki on pelko.Ja osittain sairauteni.
Kätilö sanoi että jos vauva on perätilas,niin joko käännetään jos äiti haluaa,tai sektio.
Mutta enimmäkseen sektioita leikataan pelon takia,näin sanoin lääkäri..

Äänestä

Eka kerta päättyi hätäsektioon, mutta koskaan ei löytynyt mitään selkeää syytä, miksi kävi niin kuin kävi. Siksi toisella kerrallakin yritettiin alateitse, mutta seuraukset olivat vielä tuhoisammat. Kolmatta kertaa ei enää tarvinnut synnytystapaa kenenkään pohtia, vaan oli riskittömämpää tehdä sektio suoraan. Minulla ei siis ollut mitään syytä, miksi kävi miten kävi; vauvat olivat normaaleja kooltaan, lantiossa tilaa, supistuksia oli, mutta synnytys ei vaan edennyt mihinkään. En ollut peloissani edes toisella kerralla, vaan luottavaisin mielin. Ehkä kaikkia ei vaan ole tarkoitettu synnyttämään...

Äänestä

mulla tarjontavirheen ja synnytyksen pysähtymisen takia ts. supistukset ei avanneetkaan paikkoja..

Äänestä

Meillä vauva on aika iso ja synnytyskanava on kapea, koska häntäluu on jäykkä, eli ei siirry senttiäkään pois vauvan pään tieltä. Vielä viikolla 36 tarkistetaan tilanne, toivottavasti vauva ei ole iso, jotta mahtuisi alatietä tulemaan, mutta jos ei, niin sektioon mennään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


dippadaidippadei kirjoitti:

Moi! Miten jotkut tietää jo etukäteen, että heille tehdään sektio? oon luullut, että se tehdään vain jos tulee kesken synnytyksen jotain häikkää ym? Mitkä seikat siihen vaikuttaa jo etukäteen? -kiitoksia-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu