Ekaa kertaa menossa Lontooseen, ja viimeisimmästä lentomatkastakin on kahdeksan vuotta joten muistikuvaT hatarat...
Eli kuinka nopeasti/helposti poistuminen koneesta Heatrowlla (Finnair7terminaali 1) tapahtuu? Kuinka kauan menee keskimäärin aikaa päästä koneesta metroasemalle? Joutuuko jonottamaan turvatarkastukseen tms.?
Ajattelin katsoa tarkasti paikkoja jo paluumatkaa ajatellen, että löytäisimme sitten kun olemme lähdössä takaisinpäin paikat helposti. Ilmeisesti vähintään paria tuntia ennen on saavuttava lentokentälle ennen koneen lähtöä? Eli ennen koneeseen nousua tehdään check-in, onko muuta muistettavaa vielä?
Entä ostosten teko, katselin Heathrown sivuilta että kauppoja riittää..ostokset täytynee siis viedä matkustamoon?
Kiitos jos joku viitsi vastailla :)
Kysymyksiä Heathrow´sta
4
1175
Vastaukset
- LHR:llä
Ei noista keskimääräisistä ajoista varmaan paljon ole iloa, kun ne vaihtelevat niin paljon. Viime matkalla passintarkastusjonossa meni n. 15 minuuttia ja laukkuni sain heti hihnojen luo tultuani. Kerran odottelin laukkua lähes kolme varttia.
Heathrowlla on paljon avuliasta henkilökuntaa, jolta voi kysyä, mihin tulee mennä ja mitä tehdä. Mene tosiaan kentälle viim. pari tuntia ennen koneen lähtöä. - paikat ? toimiikoha?
... mä vain tuota kommentoin, ettei sinun ehkä kannata panna energiaa paikkojen katsomiseen, opettelemiseen paluuta varten. Ei ne tilat sieltä voi päähäsi jäädä. On niin paljon kiinni mistä ovesta ja liukurista mihinkin suuntaan sattuu johdattautumaan. Mennessä ja tullessa et välttämättä tajua mitään samaa... Riippuu niin näkökulmasta!
Mielestäni paras tapa on LUKEA, LUKEA ja LUKEA rauhassa, tosi rauhassa ja ajatuksella KAIKKIA KYLTTEJÄ ja monitoreja. Sillai itse olen aina hienosti selvittänyt yksinään Heathrown, LosAngelesin yms. Jos et taida niitä kieliä, yleensä englanti ainakin, millä kyltit lukevat, niin seuraa SYMBOLEJA. Nekin kyllä aukeavat, kun tarkkailet. - Opasteet hyviä ja ihan meille kaikille tarkoitettu, että sikäli älä jännitä yhtään. Ja tosiaan, aina voi kysyä... Yleensäkin pysähdy tarkasti ja mieti, lue kaikki kyltit ja symblit, niin löydät, minne pitäisi.
Niin, varaa tosiaan reilusti aikaa. Silloin lentoasemalla seikkailusta voi jopa nauttia, kun tietää, että voi rauhassa tiensä 'raivata' eli löytää sinne minne pitäisi.
Itsekin olen Lontoossa vaihdellut terminaaleja, kulkenut bussilla ja/tai metrolla... En edes muista miten ihmeessä. Just mitään en muista miten vaihdot tein, mutta aina oikean terminaalin löysin ja sieltä oikean portin. Olihan se jännää välistä ajaa pitkäkin matka vain bussikyytillä... Luottaa siinä vain pitää, että oma järki pelaa ja että itse tiedät, mihin sinun pitäisi päätyä :-(
Varaa aikaa. Selviät kyllä - lukemalla opasteet! - päivi vaan
Oisko jollakulla iahn tuoretta tietoa miten ovat saaneet uuden terminaalin rullaamaan, on kuulemma ollut yhtä kaaosta, pitääkö paikkaansa, vai onko liioittelua? Kohta mekin siellä ihmettelemässä missä matkatavarat viipyy ;)
- ... kokemuksia
Yhdyn edellisiin mielipiteisiin. Nyt meneillään oleva 'iso terminaalisotku' koskee vain BA:n käyttämää uutta terminaalia - ei esimerkiksi Finnairin käyttämää. Mutta muuten Heathrow'lla on se 'normaali, perinteinen' hässäkkä.
Kuten jo aikaisemmin mainittiin, maahantulossa ja laukkujen saamisessa voi vähimmillään mennä 15-20 min ja enimmillään olemme odottaneet laukkua Lontoossa viikon. Kaikki on mahdollista. Ehkä keskimäärin noin tunti.
Metroasema löytyy helposti. Lippujonot voivat olla pitkät ja hitaat. Automaatista saa kortilla nopeammin.
Jos palaatte metrolla aikanaan lentokentälle, niin siihen kannattaa varata aikaa. Kerran kentälle menevä juna pysähtyikin pari asemaa ennen terminaalia ja sitten odotettiin laiturilla seuraavaa - yhdessä noin 50 muun matkustajan kanssa. Seuraava juna tuli noin 25 min kuluttua. Jokin huoltojuttu tms.
Lähtöselvitys voi olla erittäin ruuhkainen. Jonossa on pahimmillaan mennyt toista tuntia ja turvatarkastus päälle. Ja sitten juostiin portille.
Jos aiotte katsella kenttää ja tehdä vielä ostoksiakin, niin suosittelen saapumaan terminaaliin noin 3 h ennnen lähtöaikaa. Ei mene hermot, jos kaikki alkaakin tökkiä.
Hyvää matkaa Lontooseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760