Turhin elektroniikka romu on ehkä kännykkä.
Sillä ei voi tehdä mitään muuta hyödyllistä paitsi selata mobiilinettiä bluetoothilla tai narulla yhdistettynä läppäriin.
Mokkula on myös täysin sieltä minne aurinko ei paista.
Ipodia ei kukaan tarvitse, koska sen radio suhisee kaikissa asennoissa paitsi vasen käsi ylhäällä ja oikean jalan varpaat ristissä.
Digiboxilla ei kukaan tee mitään, se on vain useiden satojen / kymppien hintainen turhake kaapelin mutkassa.
Auto hifi on täysin tarpeetonta, koska ihmiset ei ymmärrä niiden liitäntöjen päälle mitään ja käyteyissä autoissa saa enimmäkseen kuunnella suhinaa monella eri kielellä.
Sensijaan laite jota yhteiskuntamme tarvitsee olisi kunnollinen nettiradio, jolla voisi kaukosäätimellä surffata eri aihepiirejä globaalisti.
Myös mikroaalto uuni on hyvä laite, koska lihapiirakat ja grillimakkarat valmistuvat sillä tuossa tuokiossa.
Mutta myös mikroaalto uuni voi olla myös turhake, jos sen käyttöliittymässä on muitakin valintoja, kuin Watit ja aika kierrettävien jousipalautteisten nokkakytkimien takana.
Ainoa tarpeellinen lisäominaisuus mikroaaltouuniin on grillivastus, koska sillä voidaan "rapeuttaa" grillimakkaraa sen lämmitysprosessin aikana.
Pesukoneet on turhakkeita, koska niillä ei voi pestä vaatteita niin, ettei ne kulu kolmessa ensimmäisessä pesussa puhki. Ja monesti niiden näpelöinti on jäänyt opiskelematta talouden naisväeltä. Ja perheen pojat ei mielellään näpelöi pesukonetta.
Työnnän nenäni joka paikkaan.
1
280
Vastaukset
- life:-)
"Turhin elektroniikka romu on ehkä kännykkä.
Sillä ei voi tehdä mitään muuta hyödyllistä paitsi selata mobiilinettiä bluetoothilla tai narulla yhdistettynä läppäriin.
Mokkula on myös täysin sieltä minne aurinko ei paista."
Purjehtiessa itämerellä kännykkä on kätevä turvavaruste. Ei tarvitse kallista vhf-lupaa. Myöskin mummolla mökillä kännykkö on turvavarusteena.
"Ipodia ei kukaan tarvitse, koska sen radio suhisee kaikissa asennoissa paitsi vasen käsi ylhäällä ja oikean jalan varpaat ristissä. "
Mepä ostettiinkin e-ville.fi:stä 2 kpl 39 eur 4GB mp4-soitinta, missä on hintaisekseen aivan ultimate ominaisuudet, myöskin toimiva fm-radio.
"
Digiboxilla ei kukaan tee mitään, se on vain useiden satojen / kymppien hintainen turhake kaapelin mutkassa. "
Mummolla ei juri muuta viihdykettä kotona ja mölillä ole kuin tv.
"
Auto hifi on täysin tarpeetonta, koska ihmiset ei ymmärrä niiden liitäntöjen päälle mitään ja käyteyissä autoissa saa enimmäkseen kuunnella suhinaa monella eri kielellä. "
Ainakin meidän JVC autoradiossa on loistava viritin. Yleensäkin autoradiot osaavat dynaamisesti vaihtaa stereolta monolle. Hyvät kajaritkin hankin, niin ajaessa olo on kuin uudessa autossa, vaikka todellisuudessa automme on 80-luvulta.
"
Sensijaan laite jota yhteiskuntamme tarvitsee olisi kunnollinen nettiradio, jolla voisi kaukosäätimellä surffata eri aihepiirejä globaalisti. "
Nettiradioita on pilvin pimein, googlaa. Kaukosätimiä saa joka paikasta PC:hen esim biltemasta ja verkkokauppa.comista.
"Myös mikroaalto uuni on hyvä laite, koska lihapiirakat ja grillimakkarat valmistuvat sillä tuossa tuokiossa. "
Vaimo ei syö mikroruokaa, hyvä laite muuten:-)
"
Mutta myös mikroaalto uuni voi olla myös turhake, jos sen käyttöliittymässä on muitakin valintoja, kuin Watit ja aika kierrettävien jousipalautteisten nokkakytkimien takana. "
No sittenhän sun pc:ssä pitäisi olla reikäkorttikäyttöliittymä, aivan turha tällainen kirjaimia ja numeroita näyttävä laite.
"
Ainoa tarpeellinen lisäominaisuus mikroaaltouuniin on grillivastus, koska sillä voidaan "rapeuttaa" grillimakkaraa sen lämmitysprosessin aikana. "
Aika harva käyttää grillitoimintoja ensi hjuman jälkeen. Mielummin kokkaavat sitten sähköliedellä.
"
Pesukoneet on turhakkeita, koska niillä ei voi pestä vaatteita niin, ettei ne kulu kolmessa ensimmäisessä pesussa puhki. Ja monesti niiden näpelöinti on jäänyt opiskelematta talouden naisväeltä. Ja perheen pojat ei mielellään näpelöi pesukonetta."
Aivan puuta heinää. Mulla enin osa vaatteista on vuodelta 1988 tai vanhempia ja hyvin ovat kestäneet konepesun kerran viikossa:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507970Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662256Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322170- 1461735
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251242Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511232Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1041127Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58782Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744