Vihdoinkin on laite, joka jäähdyttää, lämmittää, kuivaa, vaihtaa huoneilmaa, kosteuttaa ja puhdistaa ilmaa. Nimenomaan hienoa, että laite ilmanpuhdistuksen lisäksi myös kosteuttaa ilmaa.
http://www.daikin.fi/products/for_your_home/ururusarara/default.jsp
http://www.daikin.fi/products/for_your_home/ururusarara/default.jsp
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen tässä juuri tuskaillut kuivan sisäilman kanssa ja tuossa voisi olla yksi ratkaisu. Mitähän mahtaa kustantaa?
Pahin ongelma on että kosteutus ei toimi talvella kunnolla ja -10 tai kylmemmässä ei ollenkaan. Juuri silloin kun kosteutusta tarvitsisi eniten.
Hyvä peli todennäköisesti, mutta rahansäästöllisesti en ainakaan hankkisi.
Mielellään säästäisin rahaa ilmankostutuksella. Kertoisitko miten se sitten olisi mahdollista?
Pakkasilmassa ei paljon kosteutta ole, mutta silti lämpöpumpun ulkoyksikkö voi kerätä alleen muhkean jääkasan, eli kyllä sitä kosteutta kertyy, kun ilmaa menee läpi kuutio poikineen.
Mitenköhän mahtaa toimia oikeissa pakkasissa se veden sisälle siirtäminen? Paljon sähköä sulanapitoon?
Siis en hankkisi takaisinmaksumielessä koko laitetta, koska se maksaa tonnin enemmän kuin "paras" normaali ILP hinnaston kärjestä.
Uusi ominaisuus on ilmankostutus, joka ei toimi keleillä jossa sitä tarvittaisiin. Varmistettu maahantuojalta.
Mitä kylmempi, sitä kehnommin toimii kosteudensiirto sisälle. -10 ja kylmemmissä toiminto ei pelaa Ururu Sararassa ollenkaan.
Eli puhdas markkinointikikka tuntuu olevan... Ei kiinnosta minuakaan enää.
Kuiva sisäilma on ongelma juuri pakkaskaudella, joten tuolla laitteella ongelmaa ei ratkaista. Yhtä hyödyllinen kuin kylmää kestämättömät nastarenkaat.
lämmitetään talon lattiaa ja käyttövettä? Kuulostaa korkeintaan puolittaiselta ratkaisulta. Lisäksi HYVIN suunnitellussa talossa EI TARVITA viilennystä, EIKÄ kostutusta, näillä leveysasteilla, ne aiheuttavat vain lisäkustannuksia.
Kerroppa miten pitää suunnitella talo joka ulkoilman ollessa 25-28 ja auringon paistaessa aamusta iltaan aina johonkin seinään suoraan, pitää sisälämpötilan 22-23 asteessa ilman jäähdytystä?
Siporex- tai täystiilitalo on ratkaisu, kunhan tontilta ei kaadeta puita pois järjestään. Kun tontilla on kasvaa kunnon puita varjostamassa, niin oikeasti ei jäähdytystä tarvita. Kokemusta on.
Omakotitontti ei voi mielestäni olla metsää. Hyvä ihme mikä avaruus ja valon määrä meillekin tuli, kun tuo naapuri viimein kaatoi yli-ikäiset puut tontiltaan.
Kaikki talot lämpiävät helteellä, olipa ne sitte puuta, sipoa, tai tiiltä. Vaikka lämpö ei tulisi seinistä, niin se tulee lasipinnoista jotka auringon paahteessa vastaavat tehokkaita sähköpattereita. Lämpö tulee sisään myös avoimista ovista ja ilmanvaihdon ansiosta. Lämpimän ilman sisään tuloon on toki konsteja. Markiisit joka ikkunaan, säleverhot kiinni ja vielä rullaverhot päälle, ilmanvaihto pois ja kaikki ovet ja ikkunat kiinni - kuulostaako hyvältä?
ulkoilmaa tarkoitus jäähdyttää? Jos ilmanjäähdytin talossa, autossa jne. niin ei kai kukaan selväjärkinen pidä ikkunoita/ovia auki???
sähköä/vuosi?
Eikös nämä ole niinkuin pelkät sähkölämmittimet tä?
Vai enkö ymmärtänyt oikein.. ? Siis tuo laitehan ottaa ulkoa ilmaa ja puhaltaa sen sisälle. Ei käy vaan nykysysteemeissä, sehän sotkee ilmanvaihdon ja tekee torpan ylipaineiseksi.
Lisäksi se tarvitsee paljon sähköä ja huoltoa, joka maksaa.