Kun tekee toiseen pankkiin sijoitutalletuksen, miten se on pitääkö rahat viedä pankkiin shekkinä vai voiko rahat siirtää sopimuksenteon jälkeen nettipankin kautta.
Miten rahat uuteen pankkiin.
6
1225
Vastaukset
Ei tarvitse viedä shekkinä, pankkivekselinä eikä seteleinä. Yleensä uudessa pankissa tehdään ensin talletussopimus. Siinä yhteydessä saat tilinumeron ja viitteen, joita käytät siirtäessäsi rahat tilisiirtona toisesta pankista. Voit tehdä siirron esim. vastaanottavan pankin toimistossa asiakastyöasemalla heti paperien allekirjoittamisen jälkeen, jos sinulla on toisen pankin verkkoavaimet mukana. Tai voit tehdä siirron kotiin tultuasi kaikessa rauhassa. Varsinkin jos asia on sovittu puhelimitse ja sopimuspaperit lähetetään postitse, niissä voi olla jokin eräpäivä merkittynä. Tehty talletussopimus on joka tapauksessa korkoprosentin osalta lyöty lukkoon ja saat korkoa vasta siitä päivästä alkaen, jolloin rahat ovat uudessa pankissa.
- verkkopankissa
aika pieni maksimisumma jonka voi vuorokaudessa siirtää.ainakaan itse en pystynyt maksamaan autoa(20000€).
Nordeasta voi maksaa verkkopankin kautta enintään 16.800 euroa vuorokaudessa. Konttorissa voidaan siirtää mikä summa tahansa. Sampopankissa ei ollut ainakaan ennen pääsiäistä mitään rajoitusta. Tapiolassa oletuksena oli verkkopankkisopimusta tehdessä 5.000 euroa/vrk. Muista en tiedä.
- ei....
Timontti kirjoitti:
Nordeasta voi maksaa verkkopankin kautta enintään 16.800 euroa vuorokaudessa. Konttorissa voidaan siirtää mikä summa tahansa. Sampopankissa ei ollut ainakaan ennen pääsiäistä mitään rajoitusta. Tapiolassa oletuksena oli verkkopankkisopimusta tehdessä 5.000 euroa/vrk. Muista en tiedä.
Osuuspankissa ole laskun maksussa mitään ylärajaa verkkopankissa. Saisi maksaa millaisen laskun tahansa, kunhan tilillä olisi rahaa!
ei.... kirjoitti:
Osuuspankissa ole laskun maksussa mitään ylärajaa verkkopankissa. Saisi maksaa millaisen laskun tahansa, kunhan tilillä olisi rahaa!
Tapiola-pankissa asiakas saa merkitä tilin avauslomakkeella asiakas haluamansa ylärajan verkkomaksuille. Se saa olla enintään 50.000 euroa/vrk.
- pyydät vain
omasta pankista pankkivekselin summalle jonka haluat ja kiikutat sen toiseen pankkiin ja laitat vaikka määräaikaiselle tilille sen, niinhän teet:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu128986Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37897Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47839Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50741Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143734- 54731
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32723Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665