Kaupungin toimet

Ihmetyttävät

Kaupungin into lopettaa kouluja ja siirtyä isompiin yksiköihin ihmetyttää.Ei ole montakaan vuotta kun rakennettiin uusi koulu Myllymäkeen ja nyt ollaan lakkauttamassa vanhoja kouluja keskustasta.Lisäksi Lauritsalan koulun alasajoa suunnitellaan vaikka koulua on remontoitu isolla rahalla.Olisikohan tässäkin ollut EU rahoituksella osuutta kun rakennettiin uusi koulu ja saatiin rakentamiseen EU rahaa.Kyllä päättäjillä on ollut tietoisuus tulevista suunnitelmista mutta tietoa ei ole haluttu antaa kaupunkilaisille.Toinen ihmettelyn aihe on teiden kunto,mikä on mennyt huonompaan suuntaa vuosi vuodelta.Leuto talvi on tehnyt isoja kuoppia asfalttiin,eikä kukaan näytä ehtivän korjata niitä.Nyt satanut lumi pisti kaupungin taas sekaisin,niinkuin lunta ei oli satanut aiempina vuosina lainkaan.Onko teiden kunnossapito karsittu jo niin alhaiselle tasolle etteivät nykyiset työntekijät ehdi tehdä aurauksia ja lumenpoistoa säällisessä ajassa.Kaikki tämä ehdittiin tehdä esim.80-luvulla kun oltiin köyhempiä.

3

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta tali-ihantala

      museota ajetaan, vaikka kukaan ei sitä tänne halua. Poislukien pari poliitikkoa, jotka eivät tiedä kansan tahtomisista yhtään mitään. Kaivakoot omasta pussistansa nekin vuosittaiset käyttökulut. prkl!

      Kaupunki säästää kaikessa, vanhustenhuollossa, opetuksessa, lääkäripalveluissa, jne, mutta silti hölmöläiset ajavat museota tänne...

      Rahareikiä on vaikka kuinka...

      Kukakohan osaisi laittaa jarrut koko tali-ihantala hankkeelle..?

      • Poliitikkojen typeryydellä

        Ei tunnu olevan rajoja. Ja kansa maksaa ja saa kärsiä niiden typeryydestä. Sitten kun oma sukulainen sairastuu tai jot niin sitten vasta "äly alkaa pelaa".


    • seuraavissa kunnallisvaaleissa

      Kummallista kun aina nämä väärinkäytökset ja poliitikkojen mokaukset näyttävät unohtuvan vaalien koittaessa.
      Yrittäkää nyt hyvät ihmiset äänestää totuuden mukaan, älkää vanhasta muistista!!!
      Uusia luotettavia naamoja tarvitaan kunnallispolitiikkaan.
      Miettikääs tätäkin miestä, joka on nyt jonkinlainen ministeri vaikka oli syytteet veron- tai jostain muusta kierrosta. Käsittämätöntä.
      Kanervasta pitäis tehdä esimerkki moraalin olemassaolosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7955
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2245
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      2145
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1711
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1229
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1113
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      839
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      762
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      736
    Aihe