lisää tilaa

keväällä

pitäisi rakentaa lautavuoratun talomme seinälle pieni lisäosa, jossa olisi wc suihku (korkeintaan 5m2). Paljonko lisäosan pelkille rakennuskustannuksille pitäisi varata rahaa per neliö?

3

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaa

      5000 ja työ 1000 neliölle ja osat 10000 euroa.

      • keväällä

        kiitos tiedosta. pääsenkin vertailemaan hintoja vessanpöntöille.


      • Lisärakentaja

        Hmm. Meillä maksoi 36 lisäneliön kuvat (rakennuspiirustus 800e & rakennekuvat 600e) 1400 alv ja rakennuslupa 370 euroa (osa rakennusluvan hinnasta tulee per neliö, vakiomaksut noin 200 euroa). Vielä on teettämättä wc:n lvi-kuvat, joista odotan noin 200-500 euron laskua. Tosin rakennusluvassa ei edes vaadita lvi- tai sähkösuunnitelmia, oli maininta vain rakennepiirustuksien esittämisestä. HMM.

        Nyt sitten pitää saada aikaan antura, harkkosokkeli, lattia (maksanee eniten tässä), sitten seinät, katto ja sisähommat, lasken, että 10000 menee perustuksiin ja toiset 10000 loppuihin, luvat siinä sitten päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2521
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe