auto-vene-navigaattori

Navikoija

Listatkaapas tänne pienet navigaattorit koko euroopan kartoilla missa on seka auto- etta merikartat

Suosituksia ?

10

7568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Navikoija
    • Navigaatori

      Harvassa taitaa olla kokoeuroopan auto että merkartat, kyllä ne täytyy siihen navigaattoriin ostaa.

      Katso vaikka gps.fi

      • Navikoija

        Kovin oli tyhjat sivut, eipa siella informaatiota ollut.


    • B.F.

      Miksi maantiekäyttöön tarkoitetut gps navigaattorit karttoineen maksaa siinä molemminpuolin 99 euroa mutta venekäyttöön tarkoitetut laiteet lähemmäs 999 euroa? Eihän tekniikassa niin paljon voi olla eroa, taitaa merikarttojen tekijänoikeudet maksaa jonnin verran enemmän (my guess)!

      • Tarjonnan laki

        VeneilyGPS:lle nyt vaan on noin kymmenen kertaa vähemmän kysyntää kuin autoiluGPS:lle, joten hinta on korkeampi (my guess).


    • Garmineista

      Otappa maahantuojalta selvää Garminin autonavigaattoreista. Melkoisella varmuudella ainakin joihinkin malleihin, myös venenavigaatoreihin saa maantiekartat. Myös Magellan navigaattorit kannattaa selvittää. Missään mallissa ne eivät kuitenkaan ole mukana vaan lisäkorteilla.

    • potkuri17"

      yksinkertainen vastaus.. sellaista auto/vene navigaattoria ei oo viel keksittykkään .
      ainakaan sellaista mikä ois oikesti hyvä molempiin tarkoituksiin .

    • kapukaks

      Minulla on siinä autokäyttöön Navicore ja veneilyyn Smartcom GPS. Jos haluaa isompaa näyttöä kaveriksi, niin onnistuu liittämällä puhelimen tv-outista vaikka 7" tft-näytön. Eikä maksa maltaita! Navicore jotain 145€ ja Smartcom GPS 30€. Ja tietysti tässä on se puhelin samalla.

      • Satunnainen matkailija

        Viime vuonna hankin Geonav 4 Gipsy kannettavan karttaplotterin veneeseen http://www.geonav.fi/tuote.php?id=29. Laitteen mukana hankin pakettina Navionicsin Land and Sea Platinum karttakortin, jossa oli Suomen merialueiden kartat sekä Suomenlahdelta lisäksi Viron ja Venäjän rannikot. Samalla kortilla oli Suomen maantiekartat, siis ajoi autonavigaattorin asian myös. Maksoi noin tonnin yhteensä.

        Tulipa sitten eteen matka Ranskaan, jossa vuokrasin auton. Laitteeseeni olisi saanut Ranskan maatiekartan vain kortilla, jolla olivat
        myös Ranskan vesialueet, hinta noin 400 euroa. Hankin kuitenkin Mio Autonavigaattorin hintaan 249 euroa. Mukana tuli koko Euroopan autokartat.

        En ollut uskonut venetarvikeliikkeen myyjää, joka sanoi, että kannattaa hankkia ne laitteet erikseen. Nyt olen samaa mieltä. Autionavigaattori on tehty autonavigaattoriksi ja on siinä tehtävässä luokkaa parempi kuin venenavigaattori autokartalla. Vastaavasti veneeseen tarkoitettu karttaplotteri on vesitiiviinä ja vankkarakenteisena omassa elementissään. Olen kantapään kautta muutamassa muussakin asiassa oppinut, että yhdistelmälaitteet eivät yleensä ole hyviä missään ja usein tulevat lopulta kalliimmiksi kuin kunnon laitteet omiin tarkoituksiinsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      138
      9808
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5383
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      39
      3982
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      131
      3595
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1418
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe