Käykää katsomassa blogi

Blogin ylläpitäjä

11

1686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilastofaktaa

      v2005: "Suomessa on 198 paikallista rauhanyhdistystä. Niihin kuului viime vuonna yhteensä 33 000 jäsentä." ja jäseneksi pääsee 15v rippikoulun käynyt (eli täysikäisiä parikymmentä tuhatta), 18 ikävuoden jälkeen nuorisokato sitten käykin. Lisäksi vanhusten ja yksinäisten naisten osuus on merkittävä.

    • admata.
      • saaraleena

        joukosta. Ihan olin tyytyväinen analyysiin. Sellainen minä olen, olosuhteiden pakosta.

        Tuli luettua blogista samalla muutakin. Tyyli vaikuttaa tasapainoiselta ja rauhalliselta, mikä osaltaan vähentää ärhäkkyyttäni, toimii tavallaan terapiana minulle: Jumala pitää meistä jokaisesta huolta, olimmepa kummalla puolella hyvänsä "rintamalinjaa".


    • Turha toivoa vl:ltä??

      Tätä palstaa ei pitäisi käyttää puhtaaseen mainontaan ja markkinoitiin.

      Ota blogisi esiin täällä silloin, kun olet käsitellyt siellä jotain erityistä aihetta joka kiinnostaa myös palstalaisia. Silloin et riko palstan sääntöjä!

    • Rebekka

      Mielestäni osaat kirjoittaa kiihkottomasti ja asiallisesti kiinnostavista aiheista. Sana tuntuu olevan hallussa. Varmasti poikkean uudestaankin lukemaan oikein ajan kanssa.

      • alpomurberger

        Vastasin, mutta vastaukseni ilmeisesti poistettiin jo kättelyssä?

        Tallensin kuitenkin linkin, koska aion palata sinne myöhemmin.

        Hyvää ja selvää - sekä myös tuttua, kovin tuttua tuo kertomasi.

        Terv. Alpo


    • *sirkka

      Kirjoitin sinne suviseura-aiheeseen liittyvää, mutta se häippäsi varmaan sinne bittiavaruuteen.

      Kirjoitanpa tähän vähän laajemmalti muisteloita "vanhoilta hyviltä ajoilta".

      Mainitsit blogissasi mm. tunnelmia seurateltassa iltaisin suurella joukolla lauletuista siioninlauluista.

      Niitä tunnelmia en minäkään unohda koskaan! Siellä tunsi olevansa turvassa omiensa joukossa ja vain kuvitteli sitä juhlakuoroa mitä taivaassa olisi tarjolla.

      En päässyt lapsuusvuosina suviseuroihin, eikä niitä tiennyt kaivatakaan. Vasta nuoruusiässä pääsin ja ihastuin heti ikihyväksi. Muutamien vuosien kuluttua ensimmäisen lapsemme synnyttyä juuri suviseurojen alla pakotti jäämään seuroista pois. Sitten ei taukoja tullutkaan kunnes vuonna 1977 oli viimeisten suviseurojen aika Haapajärvellä.

      Monista ihanista muistoista poiketen Alajärven seurat tai sieltä paluumatka (v. 1970) on jäänyt erityisen järkyttävänä mieleeni:

      Olimme vielä silloin yksilapsisen perheemme ja puolisoni äidin kanssa paluumatkalla. Ohitimme tien varrella selvästi seuroista paalaavien pysäköidyn auton. Pitkää loivaa mäkeä vastaamme tuli vaaleansininen auto.

      Hetken kuluttua puolisoni vilkaistuaan peruutuspeiliin huudahti: katsokaa mitä tuolla tapahtuu. Näin pölypilven ja auton menossa kohti metsikköä. Palasimme takaisin, näimme järkyttyneitä, viittovia ihmisiä. Yksi 17- vuotias vuolijokinen tyttö oli tietä ylittäessään törmännyt tuohon näkemäämme vaaleansiniseen autoon.

      Kännyköistä ei tuolloin ollut, niinpä hälytimme apua ensimmäisestä näkemästämme talosta. Apu tulikin ja uhri vietiin seurapaikan ensiapupaikalle ja sieltä sairaalaan, missä tämä onnettomuuden uhri kuitenkin kuoli.

      Koska puolisoni oli ainoa ulkopuolinen silminnäkijä tapahtumalle, jouduimme odottelemaan poliisikuulustelua. Yö oli jo pitkällä.

      Kun vihdoin olimme matkanneet takaisin puolisoni äidin kotipihalle, oli kesäaamu kauneimmillaan. Aurinko paistoi ja kastepisarat kimalsivat ruohikolla...

      ****

      "Saa silloin siivet soutaa, suvi-ilmaan siintävään, kun enkelsaatto noutaa Pyhät kuoroon kiittävään."

    • Blogin ylläpitäjä

      Kiitos palautteista.

      Muutin asetuksia niin, että kuka tahansa voi laittaa anonyyminä kommentteja kirjoituksistani. Aihepiirit ovat vapaasti käytettävissä myös tällä palstalla.

      Sanon vielä, että sivustosta ei ole minulle mitään kaupallista eikä statushyötyä. Omaksi ilokseni, se on mottoni. Että se siitä mainostamisesta.

      Olen muuten "yksi teistä", täällä rekisteröity nimimerkki. Vähällä vaivalla minut tunnistaa kuka haluaa, Sinä myös:)

      • x-vl

        Arvasin.

        Tosin en tunne itseäni kovin kyyniseksi, jos se tarkoittaa kylmyyttää ja ivallisuutta.
        Mutta kukapa omat vikansa mielellään tunnustaisi! Tai sitten erehdyin...


      • Blogin ylläpitäjä
        x-vl kirjoitti:

        Arvasin.

        Tosin en tunne itseäni kovin kyyniseksi, jos se tarkoittaa kylmyyttää ja ivallisuutta.
        Mutta kukapa omat vikansa mielellään tunnustaisi! Tai sitten erehdyin...

        Lähinnä tarkoitin kuvauksessani sitä, mitä aavistelen viestiesi perusteella: Tunnet vanhoillislestadiolaisuutta taatusti enemmän kuin minä, tunnet myös nykyhetkeä, mutta et usko minkään enää muuttavan vl-liikettä. Korjaa jos olen ymmärtänyt väärin.

        Ja anteeksi, jos tekstistäni aiheutui mielipahaa. Olisiko sana pessimismi osuvampi?


      • pessimisti -
        Blogin ylläpitäjä kirjoitti:

        Lähinnä tarkoitin kuvauksessani sitä, mitä aavistelen viestiesi perusteella: Tunnet vanhoillislestadiolaisuutta taatusti enemmän kuin minä, tunnet myös nykyhetkeä, mutta et usko minkään enää muuttavan vl-liikettä. Korjaa jos olen ymmärtänyt väärin.

        Ja anteeksi, jos tekstistäni aiheutui mielipahaa. Olisiko sana pessimismi osuvampi?

        Saat etu- ja jälkilahjana anteeksi, JOS olet sattunut kirjoittamaan heikkoja sanoja minulle tai minusta! ;D

        Sen myönnän, että välillä olen pessimisti tuon vl-asian kanssa. Erityisesti kun arjessa ei meinaa päästä sopusointuiseen yhteiseloon... vieläkään.

        En jaksa uskoa enää muutokseen vl-seurakunnassa. Tuo toiveeni on hiipunut ja tilalle on tullut jopa kyynisyyttä. Toivoin, että vl-suhtautuminen meihin eiveeälliin olisi helpottunut muutosten kautta. Mutta en jaksa uskoa enää siihen. ;(


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7970
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2256
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2170
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1735
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1242
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1232
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1127
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      782
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe