http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Tutkimus Dieselien pienhiukkaset tunkeutuvat aivoihin/1135235123055
Ovatko kaikki D-4D Toyota mallit varustettu jo...
15
2872
Vastaukset
- xok
Pointtihan tossa jutussa oli että hiukkassuodattimienkaan kyky suodattaa noita pieniä nanometriluokan hiukkasia on vähintäänkin kyseenalinen... Jos samansuuntaisia tuloksia tulee jatkossa, niin voi hyvinkin olla että politiikka muuttuu pian dieselmyönteisestä -vastaiseen.
- että...
bensamoottoreista tulee vielä pienempiä hiukkasia. Nyt on menossa ns. backlash-ilmiö dieselien suhteen. Ensin oli hehkutusvaihe (niinkuin dieseliin kuuluu, heh) ja nyt sitten kaikki asiat käännetään dieseleitä vastaan. Totuus löytyy siitä välistä. Bensakoneilla on omat puolensa ja dieseleillä omansa, kannattaa ihan vakavissaan miettiä kummat täsmää paremmin omiin tarpeisiin.
- ole ei
Mutta eipä ole monella muullakaan kaikissa malleissa.
Olisiko masta yksi poikkeus, jolla on filtterit perusmalleissakin.- Mazda6.
Mazdan diesel-malleja!.
- pösön tekemiä
Mazda6. kirjoitti:
Mazdan diesel-malleja!.
Näinhän se menee, monessa autossa piilee PSA:n edistyksellisiä diisseleitä. Volvo, ford, mazda, mitsu, jaguar, toyota, jne... maailma on tosi pieni.
Omissa merkeissä (pösö ka citikka) ensin käytössä tietty nuo hiukkassuotimet. Vähän kuin formuloissa, farmijoukkueet saa viime vuoden tekniikat käyttöön. - että näin
pösön tekemiä kirjoitti:
Näinhän se menee, monessa autossa piilee PSA:n edistyksellisiä diisseleitä. Volvo, ford, mazda, mitsu, jaguar, toyota, jne... maailma on tosi pieni.
Omissa merkeissä (pösö ka citikka) ensin käytössä tietty nuo hiukkassuotimet. Vähän kuin formuloissa, farmijoukkueet saa viime vuoden tekniikat käyttöön.Mitsuista ainoastaan outlanderissa on pösön diesel, ja sekin kalleimmassa mallissa, että se siitä.
Mitsubishin aivan omissakin dieseleissä, kuten pajeron koneessa on hiukkassuodatin. - mihinkäs
että näin kirjoitti:
Mitsuista ainoastaan outlanderissa on pösön diesel, ja sekin kalleimmassa mallissa, että se siitä.
Mitsubishin aivan omissakin dieseleissä, kuten pajeron koneessa on hiukkassuodatin.tämä väittämä perustuu, mihin malleihin ja mistä lähtien?
- ole noin
pösön tekemiä kirjoitti:
Näinhän se menee, monessa autossa piilee PSA:n edistyksellisiä diisseleitä. Volvo, ford, mazda, mitsu, jaguar, toyota, jne... maailma on tosi pieni.
Omissa merkeissä (pösö ka citikka) ensin käytössä tietty nuo hiukkassuotimet. Vähän kuin formuloissa, farmijoukkueet saa viime vuoden tekniikat käyttöön.Eipä ole kaikissa PSAn omissa diiseleissä suodatinta, vaan esim. pösössä vain niissä FAP malleissa.
Suodatinhan on vain hankinnan lisäkustannus ja yksi mahdollinen vikapaikka lisää tällä hetkellä.
Kyllä ne suodattimet tulevat pakollisiksi joskus, kuten tuli bensakoneisiin aikanaan katitkin, mutta harva niitä ennakkoon riesakseen asennutti.
Vertailuksi, jenkkilässä katit tulivat pakollisiksi jo v.-73 ja suomessa -90, vaikka tuntuu nuo jenkkilän ympäristöasiat laahavan 20v EU perästä nykyään. - yleistämistä
pösön tekemiä kirjoitti:
Näinhän se menee, monessa autossa piilee PSA:n edistyksellisiä diisseleitä. Volvo, ford, mazda, mitsu, jaguar, toyota, jne... maailma on tosi pieni.
Omissa merkeissä (pösö ka citikka) ensin käytössä tietty nuo hiukkassuotimet. Vähän kuin formuloissa, farmijoukkueet saa viime vuoden tekniikat käyttöön.Se Mazdan kaksilitrainen on kyllä ihan Mazdan omaa tuotantoa. Kolmosen 1.6-litrainen taitaa olla PSA-sukuinen. Volvon isommat dieselit samoin omaa tuotantoa. Ja mitähän tuo Toyota tuolla listalla tekee? Mikä Toyotan diesel on PSA:lta?
PSA:n "edistyksellisestä" diesel-tekniikasta sen verran, että ko. lafkan hiukkassuodatin vaatii (kalliin) lisäaineen käyttämistä. Eipä tarvitse Toyotan suodattimet sellaisia vippaskonsteja. - outlanderin
mihinkäs kirjoitti:
tämä väittämä perustuu, mihin malleihin ja mistä lähtien?
Ainoastaan nyt aivan vasta myyntiin tulleessa outlanderin 2,2HDI diesel mallissa on psa:n kone. Ei missään muussa mitsussa ole sieltä lähtöisin olevia koneita. Ja sekin kone ei ole yksin pösön, vaan se on PSA-FORD yhteistyökone. Eli peugeot, citroen, ford ja mitähän muita siinä ois ollu kehityksessä mukana. Sama kone löytyy mm. LR Freelander 2:esta.
- enää lisäaineita
yleistämistä kirjoitti:
Se Mazdan kaksilitrainen on kyllä ihan Mazdan omaa tuotantoa. Kolmosen 1.6-litrainen taitaa olla PSA-sukuinen. Volvon isommat dieselit samoin omaa tuotantoa. Ja mitähän tuo Toyota tuolla listalla tekee? Mikä Toyotan diesel on PSA:lta?
PSA:n "edistyksellisestä" diesel-tekniikasta sen verran, että ko. lafkan hiukkassuodatin vaatii (kalliin) lisäaineen käyttämistä. Eipä tarvitse Toyotan suodattimet sellaisia vippaskonsteja.FAP on täysin huoltovapaa. Ensimmäisen mallin huolto-ohjelmassa oli tuo lisäaine, mutta sen havaittiin olevan turhaa pienin muutoksin, joten nykyisin täysin huoltovapaa.
- meni
outlanderin kirjoitti:
Ainoastaan nyt aivan vasta myyntiin tulleessa outlanderin 2,2HDI diesel mallissa on psa:n kone. Ei missään muussa mitsussa ole sieltä lähtöisin olevia koneita. Ja sekin kone ei ole yksin pösön, vaan se on PSA-FORD yhteistyökone. Eli peugeot, citroen, ford ja mitähän muita siinä ois ollu kehityksessä mukana. Sama kone löytyy mm. LR Freelander 2:esta.
muuten niin että kone on PSA:n kehittämä mutta Ford osallistui kehitysustannuksiin ja tehtaiden rakentamiseen, eli sama malli kuin Peugeotilla ja BMW:llä näissä uusissa kaasuläpättömissä bensakoneissa, eli BMW:n suunniitelemat ja yhteistyöllä tehdyt. Tämä on FAKTA, ei mutua.
- Valitettavasti bensalla
enää lisäaineita kirjoitti:
FAP on täysin huoltovapaa. Ensimmäisen mallin huolto-ohjelmassa oli tuo lisäaine, mutta sen havaittiin olevan turhaa pienin muutoksin, joten nykyisin täysin huoltovapaa.
Ainoat ekologiset moottorit tällä hetkellä ovat diesel-moottorit. Bensamoottorin kulutus vaihtelee käsittämättömän paljon ajotavan mukaan verrattuna dieseliin jonka kulutus pysyy suunnilleen samalla tasolla (=pienenä) tyylistä riippumatta.
Hybridi taas vaatii tilaa vievää ja painavaa akkutekniikkaa joka käytännössä niistää auton kuljetuskapasiteetin Akkutekniikka vie myös paljon kalliita luonnonvaroja eikä ole pitkäikäistä. Käytännössä kaikki hybridit pitää romuttaa ennen 10v ikää koska tekniikka ei kestä edes sitä ja saasteen määrä senkun lisääntyy aina vaan.
Hybridit ovat myös kolaritilanteessa ongelmallisia ja lisäävät korjauskustannuksia reilusti josta taas seuraa kaikkien vakuutusmaksujen reilut korotukset.
Siis diesel tai bensa, mutta varokaa hybridejä. Ylimainostettuja kuljetuskykynsä menettäneitä painavia luonnonvarojen tuhlareita.
- "Oikeaa" ajattelu...
EI ole hiukkassuodatinta,eikä taida olla halvimmassa Avensis D-4D;säkään!!.
- henkka
hiukkassuodattimen lisäksi myös NAC-katalysaattori ja SCR-katalysaattori???.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924