Millä onnistuisi tallennus parhaiten?

Moi, Käytössä kaapeli ja antennivirittimellä varustettu digitöllö.Millä systeemillä onnistuisi tallennus parhaiten? Signaali tulee kaapelin kautta. Joku DVD tallennin kovalevyllä vai? Kiitoksia vinkeistä.
4502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuohon oulmaan on vain yksi ainoa oikea ratkaisu: kaapeliverkon tallentava digiboksi. Voit tallentaa eri kanavaa kuin katsot. DVD-tallentimien kanssa on turha lähteä temppuilemaan. Jos kuitenkin haluaa välttämättä DVD:lle tallentaa, voi ne boksin tallenteet sitten siirtää sinne.

Äänestä
  • Kiitokset, täytynee alkaa tsekkailla sopivan hintaista poxia.

    Äänestä

  • Kerppo kirjoitti:

    Kiitokset, täytynee alkaa tsekkailla sopivan hintaista poxia.

    Kun löydät sopivan hintaisen, niin käy ennen ostamista tuolla Plazalla katsomassa mitä mahdollisia ongelmia siinä voi olla ;)

    http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?f=102

    Äänestä

  • vinkki. kirjoitti:

    Kun löydät sopivan hintaisen, niin käy ennen ostamista tuolla Plazalla katsomassa mitä mahdollisia ongelmia siinä voi olla ;)

    http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?f=102

    Sitten tietenkin lue viestit äläkä vain otsikoita, sillä osa käyttäjien ongelmista (kuten täälläkin) johtuu siitä, ettei ole luettu tai ymmärretty käyttöohjeita...

    Esim. kahden virittimen boksista on jätetty kytkemättä virittimien väliin mukana tullut antennijohto eikä silloin pystytäkään tallentamaan kahta kanavaa yhtä aikaa ja mennään heti valittamaan keskustelufoorumille. Tai jotkut asetukset ovat väärin, eikä boksi sitten vaihdakaan itse automaattisesti kesäaikaan. Tai tallennuksista puuttuu loppuminuutit (kyllä, lisäaikaa pitää laittaa itse kuten ennenkin videonauhuriaikaan tai joissakin bokseissa voi valita asetuksista, paljonko lisäaikaa laitetaan automaattisesti). Ja firmwarepäivityksiä kannattaa katsoa ja vaatia, jos jokin ominaisuus ei toimi. Ja vaatia kauppias päivittämään, jos itse ei osaa.

    Testejä kannattaa lukea ja jos viisi boksia on jossain testissä saanut 8,8 - 8,6 pistettä, niin silloin voi kyllä ihan itse laittaa boksit omaan mieleiseensä järjestykseen omien tarpeidensa ja mieltymyksiensä mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kerppo kirjoitti:

Moi, Käytössä kaapeli ja antennivirittimellä varustettu digitöllö.Millä systeemillä onnistuisi tallennus parhaiten? Signaali tulee kaapelin kautta. Joku DVD tallennin kovalevyllä vai? Kiitoksia vinkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu