"myydään aikuinen kissa"

moralistiko?

Näkyy tulevan vastaan ilmoituksia, joissa ihmiset pyytävät aikuisesta kissasta rahaa.

En oikein voi käsittää mitä näiden "kauppiaiden" mielessä liikkuu. Tottahan se on että oma kisu on rakas ja arvokas, ja sen hoitoon on kulunut niin ja niin paljon rahaa. Mutta silti jos omastani joutuisin luopumaan, niin olisin iloinen jos yleensä löytyisi hyvä koti. Eipä tosiaankaan mieleeni tulisi pyytää rahaa. Mielummin vaikka toisinpäin, että saisi luovuttaja maksaa elatusmaksua, jos ei nyt sentään halua palkattua kotia kissalleen, niin vaikka viedä lastin kissanruokaa palkkioksi.

Sen puolin, en edes ottaisi aikuista kissaa riesoikseni, koska niin monta tapausta on nähty, etteivät välttämättä ikinä opi talon tavoille, vaan saattavat protestoida muuttoa lopun elämänsä.

Vaikkeivät nuo summat korkeita olekkaan, mitä ihmiset pyytävät, niin silti... Naurattaa lähinnä.

6

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kamika

      Kissa on niin helppo hankkia ilmaiseksikin että itsessäni ainakin herättäisi lähinnä luottamusta se että joku on valmis maksamaan (aikuisesta) lemmikistä.

      Omista kissoistani en ole maksanut senttiäkään mutta tarvittaessa olisin valmis maksamaan mitä vain saadakseni pitää ne.

    • kissojen...

      ..ilmaiseksi saaminen on aiheuttanut sen arvon kieltäminen eläimenä. Koirat maksavat, niitä ei löydy siis muutenkaan irtolaisena niin paljon kuin kissoja.
      Jos kissa saisi rahallisen arvon, sitä alettaisiin pitää arvokkaampana, eikä kukaan halua jättää rahanarvoista "tavaraa" mökilleen kesäreissun jälkeen. Minä olen maksanut kissoistani vaikka ovatkin löytötalosta. Ilomielin sen teen, koska sillä rahalla rahoitetaan kodittomien kissojen ruokintaa.
      Ei ihminen tajua muuta kuin rahan arvoa. Johtuu siitä että me polveudumme hyvin läheisesti simpansseista ja toimimme alkeellisella tasolla - edelleen.

      • aloittaja.

        Oletko sattumalta nähnyt dokumentteja tämänpäivän koirafarmeista suomessa?

        Sitäpaitsi ihan ok, eläinsuojeluyhdistys tarvii rahaa toimintaansa. Monet tekevät lahjoituksia mielellään ihan ilman kissaa vastineeksi.

        sitäpaitsi puhuin yksityisistä ihmisistä...

        Ja oman kissan arvoa en voi mitata rahassa, koska se ei ole myytävänä. Jos lemmikki on "rahan arvoista tavaraa" niin voipi olla että, olisi paras hankkia joku muu harrastus...


      • minäkin...
        aloittaja. kirjoitti:

        Oletko sattumalta nähnyt dokumentteja tämänpäivän koirafarmeista suomessa?

        Sitäpaitsi ihan ok, eläinsuojeluyhdistys tarvii rahaa toimintaansa. Monet tekevät lahjoituksia mielellään ihan ilman kissaa vastineeksi.

        sitäpaitsi puhuin yksityisistä ihmisistä...

        Ja oman kissan arvoa en voi mitata rahassa, koska se ei ole myytävänä. Jos lemmikki on "rahan arvoista tavaraa" niin voipi olla että, olisi paras hankkia joku muu harrastus...

        ...puhuin yksityisistä ihmisistä. Tämä maailma on täynnä sellaisia pässejä ettei ne tajua muuta kuin rahan päälle. Onhan se todella ikävää, mutta monelle kissa on hetken huvi sen takia kun ei ymmärrä eläinsuojelulaeista mitään ja uusia pentuja saa aina ilmaiseksi. Vähän samalla periaatteella kuin apina ja banaani, että jos kissa maksaisi, niin ehkä nämäkin apinat tajuaisivat vähän enemmän pitää lemmikeistään huolta.
        Jos joku myy vanhan kissansa rahalla, se voi olla ihan hyvä merkki, joku sitten ihan oikeasti haluaa antaa sille hyvän huolehtivan kodin kun on siitä valmis maksamaankin. Ihan kiitettävästi tajuttu keino.


    • vähän..

      meille tuli eläinsuojelusta aikuinen kissa ja se jotain maksoikin. mielestäni tuollaisessa tilanteessa maksu on hyvin perusteltua kun kissa oli leikattu ja rokotettu ja sitäpaitsi tuossa tapauksessa maksu menee hyvään tarkoitukseen myös.

      • minä...

        pyytäisin hintaa JOS omasta kissastani joutuisin jostakin syystä luopumaan, ja laittaisin paljon muitakin ehtoja varmistukseksi siitä että se pääsee hyvään kotiin. Ei ole väärin pyytää kissasta rahaa, koska näitäkin tapauksia on jotka hamstraavat kissoja mitä ilmaiseksi saavat ja myyvät ne rahasta pian eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe