Todistettuja suden surmia ei ole Suomessa yhtään.
Vanhempien antaman selityksen mukaan pappi merkitsi ennenvanhaan lapsen kuolinsyyn. Erityisesti sairaat tai vammaiset lapset vietiin metsään, mistä "susi" heidät vei. Kun kuolinsyitä alettiin tutkia, suden tekemiä surmia ei havaittu yhtäkään.
Sudet ovat hoitaneet hylättyjä ihmislapsia - näitä tapauksia tiedetään useita!
Susi
4
200
Vastaukset
- ota asioista selvää
todistettuja lapsiuhreja on 22. nämä on tarkkaan tutkittu.. enemmän niitä uhreja kyllä valitettavasti tosiasiassa on.. ja tuo on urbaanilegendaa että vanhemmat hylkäisivät noin lapsensa! sudet ovat vieneet lapsia jopa pihasta!
herääpä kysymys, että jos sinulla on sairas lapsi, niin mitä sille teet....
ps. onko susi kasvattanut sinut? ehkä olit susi jo syntyessäsi?- Susienystävä ...
Ensinnäkin ... Sudet välttelevät ihmisiä ja sudet eivät noin vain mene nappaamaan lapsia pihoilta . Se se vasta legenda on . Ja suomessa on hyvin harvoin susisurmia . Ehkä susi voi hyökätä 1 ihmisen kimppuun 200 sadassa vuodessa . Vain häiriintynyt susi hyökkää ihmisten kimppuun ja jotkut hieman kesyyntyneet sudet voivat käydä karjan kimppuun . Ihminen on sudelle enemmän uhka kuin susi ihmiselle . Hei haloo ! Susi on kuolemassa sukupuuttoon !!!
Mutta en ole kuullut sudesta joka kasvattaisi ihmislapsen . Ne on sitten niitä satuja .... Samoin satuja ovet ne , että susi veisi ihmislapsen pihalta ... Ja Pah ! Huomaa että olette kummatkin vielä kakaroita . - were
AIvan, ja kuinka kaukaa historiasta nämä 22 uhria ovatkaan? peräti 1700 -luvulta vai?
En haluaisi tuottaa pettymystä teille susihysteerikoille mutta sudet pelkäävät ihmisiä ja jos susi ja ihminen sattuvat törmäämään metsässä niin kyllä se susi on joka lähtee ja äkkiä pois tieltä. - kilmari
were kirjoitti:
AIvan, ja kuinka kaukaa historiasta nämä 22 uhria ovatkaan? peräti 1700 -luvulta vai?
En haluaisi tuottaa pettymystä teille susihysteerikoille mutta sudet pelkäävät ihmisiä ja jos susi ja ihminen sattuvat törmäämään metsässä niin kyllä se susi on joka lähtee ja äkkiä pois tieltä.Kun ne sudet eivät pelkää enää ihmistä ja tulevat pihoihin. On vain ajan kysymys koska lähtee ensimmäinen mukula jostain.
Sudet ovat jo suomessa laumoina , suurin lauma itärajalla siinä 30 sutta. Muualla vielä pysytelleet alle viidentoista suden laumoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062541Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938