teetkö matkasuunnitelmat jo paljon etukäteen,
vai teetkö ns. ex tempore reissuja?
Kun lähdet
4
298
Vastaukset
Minulla on vaikeuksia tehdä mitään matka suunnitelmia. Minä teen ex tempore reissuja mieluiten.
- Otto Vaan
Kyllä monet matkat on yleensä etukäteen suunniteltuja.
Nykyään EX matkat on kyllä yleistyneet ja pika lähdöt on tulleet mahdolliseksi. - Sinimarjanen
Mökkireissut on kautta aikojen välillä olleet
extempore lähtöjä. Lomalle lähdöt kyllä suunniteltuja,
mutta kohteisiin, tai niiden järjestykseen on saattanut tulla pieniä muutoksia. ja perehdyn huolellisesti matkakohteeseen. Saatan käyttää aikaa myös oppiakseni paikallista kieltä. Suunnitelma on kuitenkin aina joustava ja käytän mielelläni hyväksi kaikki vastaan tulevat tilaisuudet johonkin mielenkiintoiseen tai mukavaan tekemiseen.
Ihan ex tempore -matkoillakin olen yleensä ollut onnekas ja asiat ovat järjestyneet ihan hyvin. Esim. Barcelonaan ostimme edellisenä päivänä lentolipun, kun vaihtoehtona olisi ollut vain Sofia, jonne en ihan suunnittelematta uskaltanutkaan lähteä.
Vasta lentokentälle saavuttuamme aloimme soitella puhelimella infotaulun edessä majapaikkaa. Jos olisimme etukäteen tienneet, kuinka täysiä hotellit voivat siellä olla, emme ehkä olisi niin lähteneetkään. Saimme huoneen kahdeksi ensimmäiseksi yöksi alueella, jonne halusimmekin.
Ensimmäisenä päivänä Ramblan puistokatua kulkiessa näimme ihmisten katselevan hotellin ranskalaiselta parvekkeeltaan ulkoilmaesityksiä puiston keskipisteessä. Siihen hotelliin halusimme mekin. Kävimme kysymässä vapaata huonetta ja portieeri kertoi hotellin olevan monta kuukautta täyteen buukattu. Yksi huone oli mahdollisesti vapautumassa ja hän lupasi soittaa meille, jos niin käy.
Matkalla poikkesin muutamiin muihin lähihotelleihin ja totesin, että huoneita ei tosiaankaan ollut tarjolla. Päätimme jäädä odottamaan puhelua ja vasta myöhemmin tarvittaessa etsiä majoitusta laitakaupungilta. Pääsimme asumaan juuri sinne, minne halusimmekin. Tosin eksyimme sitten kulkemaan sellaisellekin alueelle, jonne ei illalla välttämättä olisi kannattanut mennäkään, mutta olimme sielläkin onnekkaita, eikä meille sattunut mitään pahempaa.
Kotimatkalla kuulin sattumalta vieressäni istuneelta hotellineuvottelumatkalta palaamassa olevalta matkatoimiston edustajalta, että Finnmatkat oli luopunut sen alueen hotelleista lähialueen levottomuuden vuoksi.
Sen jälkeen olen huolehtinut suurkaupunkeihin lähtiessä hotellivarauksen etukäteen ja nyt internet-aikaan se onkin helppoa. Perillä tehtävät automatkat teemme yleensä ilman tarkkoja suunnitelmia ja olemme yöpyneet monessa mielenkiintoisessa paikassa.
Lähtiessämme pitemmälle automatkalle Eurooppaan ostan Autoliiton uusia oppaita mukaan ja varauksia teemme samana päivänä ajellessa tai poikkeamme paikalliseen turisti-infoon.
Kyllä internet, kännykkä ja euro ovat helpottaneet elämää, enää ei tarvitse varata sen seitsemää valuuttaa mukaan ja asiat saa helposti hoidetuksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507975Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662259Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322178- 1461746
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251243Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1081135Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58790Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744