Heihei!
Olisin kysellyt supisteluista. Minulla kun supistelee todella paljon ja usein. Olen rv:lla 23 4, kaikki on mennyt tähän asti hyvin. Nyt parin viikon aikana on alkanut supistelemaan, niitä saattaa tulla jopa kymmenen päivässä. Ne eivät ole kivuliaita eivätkä kovin pitkiä, mutta silti ihmetyttää. Neuvolasta en saanut kunnon vastauksia mistä ne voivat johtua tai onko vaarallista, että niitä tulee jo nyt noin paljon. Supisteluja tulee sekä levossa että liikkuessa. Voivatko ne ennakoida ennenaikaista synnytystä? En niin hirvittävän huolissani ole, mutta olisi kiva kuulla kommentteja etenkin niiltä, joilla on samasta asiasta kokemusta!
Supistelut
3
470
Vastaukset
- Isukki
Eivät kerro neuvolassa eivät niin.
Ihmetteli vaimokin mikä tunne se on kun maha menee kovaksi ja lopulta ajateltiin että nyt sitten supistelee...
Kaikenmaailman äitiysvalmennukset kulettiin ja vanha horo kätilö ei vaivautunut edes kuvailemaan mille ne supistekut tuntuu???!!!
Vältä kovia orkkuja ja rajua seksiä koska ne saa aikaan kovia supistuksia vielä kauan aktin/orkun jälkeenkin ja kyllä se alussa pelotti hieman.
No homma meni meillä yli ajan ja vaimo hermostui odotteluun ja minäpoika rytkäytin sille kaikkien aikojen orkut ja aika rajusti niin 2h ja vedet meni... Ei tehtäis enään silleen. - loka-äiti
Heipä hei!
Itselläni supistelee myös paljolti ja kun asiasta mainitsin neuvolassa niin kysyttiin että elikkä siis sulla vetää vatsan kovaksi?? Juuri näin.
Neuvoksi annettiin että jos supistukset eivät tunnu kivuliailta vatsaan tai ala-selkään niin ne ovat normaaleja, raskauteen kuuluvia.Kohtu kuulemma supistelee jo alku viikoista lähtien, ikään kuin harjoittelee, mutta ne ovat niin pieniä supistuksia että me tulevat äidit emme niitä vielä silloin tunne.
Mutta HETI tulee mennä lääkäriin jos supistukset tuntuvat kivuliailta. Etenkin ku itselläni kohtu oli jo jonkin verran pehmennyt, siihenki sanottiin että se kuuluu asiaan...
Onnea odotukselle- äiti81
täällä myös sama juttu. asun helsingissä ja odotan toista lasta, olen yksinhuoltaja. minulla taas on niin paljon supisteluja etten välillä pysty nousemaan edes ylös. maksa-arvot on koholla. hemoglobiini laskee. verenpaine nousee. mutta lääkärit vain sanovat että se taitaa johtua ylipainosta. en ole koskaan voinut näin huonosti. onneksi on oma äiti joka auttaa. sairaalassa joudun ravaamaan kerran viikossa, neuvolassa 2 kertaa viikossa ja verikokeissa myös kerran viikossa. missä sinä asut? yritä piristyä ja voi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674421
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684271Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv662835Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212119Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.552002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111373- 1821286