Kunnassa hoidettu

vain oireita

itse sairaus on jäänyt diagnoosia vaille.
Tässä yksi;
Kunta on ajautunut, voimakkaan taloudellisen syöksykierteen vaikean oikaisun jälkeen, suoraan keskelle kunta- ja palvelurakenneuudistusta.
Tässä tilanteessa ei ole ollut yhtään aikaa hengähtää, normaali tasapainoine kuntatalous - ja hallintojakso on jäänyt puuttumaan. Tuloksista ei päästy nauttimaan, palvelurakenteen tuotantokykyä ei ole pystytty arvioimaan eikä tulevaisuutta ole voitu normaalilla tavalla suunnitella. Toimintakykyä ylläpitävä positiivinen palaute puuttuu koko organisaatiolta.
Eniten tilanteesta ovat ymmällään luottamushenkilöt, ei tiedetä missä mennään ja mihin pitäisi mennä. Lisäksi tunnollisen suomalaisen luottamushenkilön takaraivossa jyskyttää ajatus; "toiminko kuntalaisen parhaaksi, olisiko kuntaliitos sittenkin pitänyt jo tehdä?" On päädytty lääkärin yleiseen epätietoisuuden toteamukseen "seurataan vielä". Luottamushenkilöillä, tästä kalvavasta epätietoisuudesta johtuen, on ollut mahdotonta tehdä kipeitä ja kauaskantoisia päätöksiä, näperrellään sen hetkisten pienten ongelmien kanssa. On kyllä tehty selvityksiä ja tehdään edelleen ihmelääkettä odotellen. Suomeksi sanottuna; luottamuselinten toimintakyky on oleellisesti heikentynyt, mikä näkyy sähläilynä ja virheinä (mm. kunnanjohtajan eron myönnössä ja tilinpäätöksen käsittelyesityksessä). Ihmisistä koostuvat kollegiot toimivat niin kuin niiden yksittäinen jäsen hallitsemattoman kriisin kohdatessa, on unettomuutta, toimintakyvyn laskua, levottomuutta, sekavia ajatuksia, syyllisen etsintää, kyynisyyttä, motivaation laskua yms.
Jokainen sotilaskoulutuksen saanut on karvaasti kokenut mihin ylimmänjohdon epätietoisuus ja selkeys johtaa, kun johto ei tiedä missä ollaan ja mihin pitää mennä (ja näyttää sen ulospäin) siitä kärsii ennen kaikkea johdettava joukko.
Organisaatio tarvitsee selkeää johtamista luottamushenkilöiden taholta, valtuuston pitää tietää missä on ja mihin menee, muuten lähtee mm kunnanjohtaja ja lienee myös liuta muita perässä. Ei operatiivinen johtaja kykene ja jaksa paikata luottamuselimien puutteita, se ei ole heidän tehtävä.
Haukipudas tarvitsee nyt ulkopuolisen avun, olisiko erikoissairaanhoidon paikka? Vai kuoleeko potilas ennen hoitoa?
Kysykää sisäministeriöstä apua, ulkopuolinen kollegio näkee tilanteen selkeämmin ja osaisi näin antaa pikaisestikin vinkin suunnasta mihin kulkea. Ei ole häpeä tunnustaa avuntarvetta, kuntalaiset tulevat siitä kyllä kiitoksen lausumaan.
Haukiputaalla on keskimäärin tasapainoinen ja hyvä viranhaltija organisaatio, sitä vastoin luottamushenkilöorganisaatiot ovat heikko tasoiset, ja juuri nyt toimintakyvyttömät.

Näin ajatteli,
Kotitarvelääkäri Kellosta.
lausumaan.

5

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nykytilasta

      Yhdyn täysin mielipiteeseesi, itse en olisi osannut noin objektiivisesti ja hyvin tarkastella tilannetta.
      - kunnan työntekijä suoritustasolta -

    • kannattaisi tuoda

      tuntojaan vahvemmin esille, menkää valtuustojen kokouksiin porukalla. Valtuutettujen kokoukseen tullessa voitte ilmaista tuntonne oikeaan osoitteeseen.

      • sitä tehtykin,

        mm. kirjelmiä lähetetty ja puhuttukin, onhan muutama valtuutettu myös suorittavan tason työntekijä, mutta heille on huomautettu, että sen tason operationaalisia asioita ei tuoda valtuustoon, ne tulee hoitaa oman hallinnon alan sisällä.


      • on se taikasana
        sitä tehtykin, kirjoitti:

        mm. kirjelmiä lähetetty ja puhuttukin, onhan muutama valtuutettu myös suorittavan tason työntekijä, mutta heille on huomautettu, että sen tason operationaalisia asioita ei tuoda valtuustoon, ne tulee hoitaa oman hallinnon alan sisällä.

        jolla pötkii pitkälle, kirjeet ovat onneton viestintämuoto mm. tämä palsat huomattavasti tehokkaampi. Siksi lienee kunnassa estoja asenneltu.

        On johdolle (luottamushenkilöjohto) kipeäpaikka kun alaiset kertoo missä ollaan ja mitä pitäisi tehdä.


    • päivän Kalevan

      kirjoittelu tukee. Mättää ja pahemmin, eikä taida meno parantua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7961
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2248
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2149
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1716
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1231
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1118
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      840
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      768
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      737
    Aihe