herkkämasuisten

soseet

Hei kaikki herkkämasuisten vauvojen vanhemmat! Mitä neuvoja olette saaneet neuvolasta soseiden aloitukseen? Eli onko myös teitä kehoitettu aloittamaan perunalla, vai annettu jokin masuystävällisempi vaihtoehto? Meidän pikkuinen on nyt päälle 5 kk ja perunalla aloitettiin neuvolan kehoituksesta. Näyttääpi vaan siltä, että peruna käy mahaan. Sinänsä outoa, että myös herkkävatsaisilla soseet kehoitetaan aloittamaan perunalla, joka ei todellakaan ole lievemmästä päästä mahaa ajatellen... Eli oliskos jollakin parempaa vaihtoehtoa aloitussoseeksi?

4

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bataattia

      Me aloiteltiin bataatilla erittäin herkkävatsaisen vauvan kiinteät, eikä mitään vaivoja tullut.

      • Saara 30

        Meillä bataatti oli ensimmäinen sopiva kasvis, sitä ennen kokeilin perunan, porkkanan, maissin, kukkakaalin jne. Mikään niistä ei sopinut lapseni mahalle.


      • neuvolasta suositeltiin
        Saara 30 kirjoitti:

        Meillä bataatti oli ensimmäinen sopiva kasvis, sitä ennen kokeilin perunan, porkkanan, maissin, kukkakaalin jne. Mikään niistä ei sopinut lapseni mahalle.

        bataattia, kun neiti herkkävatsainen. Pian pitäisi aloitella.


      • alkup.
        neuvolasta suositeltiin kirjoitti:

        bataattia, kun neiti herkkävatsainen. Pian pitäisi aloitella.

        Suunnistankin huomenna kauppaan bataatin ostoon! Outoa, ettei neuvolasta meille neuvottu bataattia, vaikka tyttö on kärsinyt vatsavaivoista kaiken aikaa... Toivottavasti sitä siedetään ja päästään kunnolla syömisen alkuun ;) Hyvää kevättä kaikille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe