siis muovia pk seudulta. vai oletteko itse tehneet`?
entä onko harsolle vaihtoehtoja?
voisiko joku kertoa mistä saa
2
532
Vastaukset
- +++
Prismassa myydään ainakin Muksut taskuvaippoja, joihin käy täytteeksi esim. harsot tai vanhat pyyhkeet tai voi niihin ostaa ihan varsinaisia imujakin, joita tosin ei taida Prisman valikoimissa olla, paitsi jotain lisäimuja ehkä.
Cittarissa ja nykyisin kai Prismassakin myydään Muumi kestovaippoja, tarrakiinnitteinen sisävaippa polyuretaanilaminoitu vaippakuori.
Ja tässä muutama Helsingissä sijaitseva kertovaippoja myyvä kauppa.
http://www.viipero.net/
http://fanciful.shop.wosbee.com/PublishedService
http://www.ihmemaahan.fi/
http://www.jopatuu.com/
https://www.meandmama.fi/
http://www.pompoli.net/
http://www.bosoy.fi/ruohonjuuri/index.html
Jos kiinnostaa vaippojen tekeminen itse, niin kannattaa käydä tutustumassa tänne:
http://www.kestovaippainfo.fi/tee-se-itse/index.php?action=tsivaipat - piisaa
Olen neulonut itse hahtuvalangasta kuorivaippoja, nopeaa ja halpaa. Pari euroa ja pari iltaa, ja saa eri väreissä.
Harsoille on paljonkin vaihtoehtoja. Halvimmat ja yksinkertaisimmat versiot ovat erilaisia pötkövaippoja: kangas taitellaan pötköksi, kuori päälle ja valmis. Harson tilalle käyvät myös monet erilaiset sisävaipat.
Parhaiten meillä ovat toimineet taskuvaipat, joita olen ostanut ihan valmiina (paras meille on ollut FuzziBunz). Taskuvaipassa on siis PUL-kuori yhdistettynä kuivapintaiseen fleece-kankaaseen, ja sinne väliin ujutetaan imukykyinen täyte. Parhaita ovat erilaiset mikroimut, bambu ja hamppu. Frotee tai harsoliina ei ole parin ekan kuukauden jälkeen toiminut meidän megapissijällä, paketista tulisi polviin asti ulottuva, jotta imuteho riittäisi noissa.
PUL-kangasta myydään nykyään jopa Eurokankaassa. En tiedä laadusta, koska en ole PUL-kuoria itse ommellut. Laminoinnin paksuus kyllä vaihtelee, joten ehkä kannattaa ostaa kestovaippoihin erikoistuneesta nettikaupasta vaippakankaat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148123Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4137332Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804594Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294349Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63314Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032739- 1122540
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332505Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps222165Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12037