Perinnöstä luopuminen ja testamentti

apua tarvitaan

Voiko lakiosasta luopua tekemällä luopumis-
sopimuksen jos kyseiset henkilöt sen allekirjoit-
tavat.
Miten testamenttaan omaisuuteni vain yhdelle
lapselle,pitääkö se hyväksyttää jossain ettei
sitä kukaan hävitä kuoltuani.
Tilanteeni on todella ikävä miksi joudun näin
toimimaan..kiitos avusta.

5

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lenkosääreläinen

      Sopimus elossa olevan henkilön jäämistöstä on pätemätön (Perintökaari 17.luku 1§). Luopumissopimusta ei siis voi tehdä pätevästi ennen perittävän kuolemaa. Tämä pykälä suojaa perillisen lakiosaa suunnittelemasi operaation kaltaiselta juonittelulta.

      Testamenttia ei tarvitse hyväksyttää. Riittää että se on tehty muotomääräysten mukaan ja säilytetään niin, että se kuolemasi jälkeen löytyy. Helpointa on tietysti antaa testamentti säilytettäväksi sille, jonka hyväksi se on tehty.

      • alkuperäinen..

        koska et todellakaan tiedä totuutta miksi
        haluan testamentata vain yhdelle lapselleni,syyt
        on vähän syvemmällä....


    • ei vastkkeetta . .

      ketä tarkoitat henkilöillä, jotka kirjoittaisivat luopumisilmoituksen ?
      Testamentata voi yhdelle, mutta toiset saavat siitä huolimatta lakiosansa, jota pitää vaatia kun saa testamentin tiedoksi. Testamenttia ei tarvitse hyväksyttää, mutta säilytykseen esim. testamentin tekijälle lakimiehille. Luotettavalle henkilölle tai vain tälle yhdelle kopio.

    • kuhanvaan

      Kysymyksesi meinaa jäädä vaille vastauksia.
      Lakiosasta ei tarvitse erikseen sopia luopuvansa, koska lakiosavaatimuksen tekemättä jättämällä perintö menee testamentin saajille.

      Voit vapaasti testamentata omaisuutesi yhdelle lapsistasi, mutta toisilla on oikeus vaatia lakiosaansa testamentin saajalta.
      Anna testamentti tai edes oikeaksi todistettu kopio sen lapsesi haltuun, jonka hyväksi sen teet. Testamenttia ei tarvitse hyväksyttää missään, mutta se on muodollisesti oltava oikein tehty ja allekirjoituksesi on kahden todistajan vahvistettava.

      • nix nax

        >>Anna testamentti tai edes oikeaksi todistettu kopio sen lapsesi haltuun, jonka hyväksi sen teet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe