perätilassa

vallan

Mitä jos vauva on perätilassa kun synnytys alkaa niin tapahtuuko synnytys normaaliin tapaan? Ésikoista odotan ja on viikkoja 29 kertynyt. Vauva ollut vallan perätilassa, ainakin potkuja tuntuu alavatsassa koko ajan eikä missään kyljissä.

4

285

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehtii vielä kääntyä

      paljon on vielä tilaa, eikä tee pikkuiselle heikkoakaan kääntyillä. Joten ei hätiä mitiä...vasta viimeisellä neuvola lääkäri käynnillä pitäis vauvan olla "oikeassa tilassa" tai näin ainakin olen käsittänyt.

    • ehtii tosiaan

      kääntymään...meilläkin oli joskus 26 viikoilla perätilassa, mutta vkon 30 jälkeen on ollut raivotarjonnassa. Nykyään enää vain vaihtaa kylkeä tai kääntyy sillain toiselta kyljeltä toiselle. Olen vkolla 36 ja vielä viime vkolla se vaihtoi kylkeä.

      Itse en synnyttäisi ikimaailmassa perätilassa olevaa vauvaaa normisti. Siinä on niin isot riskit, että joko sinullle tai lapselle käy huonosti!! Lapsi saattaa jäädä kiinni jaloistaan jonnekin tai sitten saattaa tulle se lonkkavika (mikä nyt onkaan nimeltänsä), jonka kai voi kyllä korjata myöhemmin.
      Itse sen saa kaiketi valita kuinka perätilavauvan synnyttää, Sektiota suosittelisin!! Mutta en ole kyllä lääkäri...

      • ..tähän viestiin

        Nimittäin lonkkaluksaatio ei tule perätilasynnytyksessä vaan lonkkamalja on jäänyt muotoutumatta tarpeeksi nimenomaan kun vauva on istunut kohdussa ja asento on ollut huono lonkan kehitykseen. Siispä vaikka vauva syntyisi pää edellä, voi olla lonkkaluksaatio! Se korjaantuu nykyisillä hoidoilla hyvin.


    • Sektioäiti

      Jos vauvasi on sitkeästi perätilassa viikkojen 34-36 haarukassa, pääset äitiyspolille tarkempiin tutkimuksiin. Niissä ainakin tutkitaan lantion koko sisätutkimuksella, mahdollisesti myös kuvataan lantio, sekä ultrataan vauva tarkkaan, jotta saadaan suuntaa antava painoarvio. Jos mitat osoittavat että voisit perätilaisenakin vauvasi synnyttää, niin siinä tapauksessa se on kyllä ihan mahdollinen vaihtoehto. Usein mitat ovat kuitenkin joko rajalla tai selkästi liian ahtaat perätilasynnytykseen, eikä sitä ensisynnyttäjille yleensä ainakaan kovin voimallisesti suositellakaan, vaikka tilaakin olisi. Silloin tehdään suunniteltu sektio.

      Jos alakautta kuitenkin haluaa synnyttää, niin itse synnytyksessä onkin sitten aina lääkäri paikalla, ei siis pelkästään kätilö niin kuin yleensä. Myös eppari on käsittääkseni rutiinitoimenpide perätilasynnytyksessä, koska tilaa kuitenkin tarvitaan enemmän kuin normisynnytyksessä. Ipukuppia ei voida hätätilanteessa käyttää, koska sitä ei saada kiinni turvallisesti minnekään, pihtien suhteen en ole varma. Kaiken kaikkiaan perätilasynnytykset muuuttuvat käsittääkseni hieman useammin kiireellisiksi tai hätäsektioiksi juuri siksi ettei apuvälineitä pysähtyneeseen ponnistukseen ole käytettävissä, eli nämä vaarat halutaan ennakoida vaihtamalla metodia "lennosta".

      Itse en perätilaa uskaltaisi lähteä synnyttämään, vaikka paikalla onkin aina oikein liuta henkilökuntaa ja tapahtumaa siis seurataan kovin tarkkaan. Oma vauvani onkin kyllä tulossa jalat edellä (eikä pylly niin kuin yleensä), joten tässä asennossa ei suositella synnytystä ollenkaan, mikäli asento vain on tiedossa etukäteen. Sinun vauvasi kyllä ehtii vielä hyvinkin kääntyä, mutta eipä se haittaa vaikka alkaa jo aikasessa vaiheessa miettimään muitakin synnytystapoja kuin se perinteinen, ettei sitten mahdollinen sektio ole ihan hirvittävä järkytys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe