Laitoin tämän saman kysymyksen jo jollekkin toiselle keskustelu palstalle mutta sitten huomasin että se oli vanhentunut..ELI: siis enkö saisi ottaa pyreneittenmastiffia jos olen sitä ajatellut vain ja ainoastaan perhekoiraksi? olen yrittänyt opetella niistä kaiken mahdollisen ja siltikin tulee vastaan ristiriitaisia kertomuksia..jotkut sanovat että kyllä niitä voi ottaa ihan vaan tavalliseen perheeseen ja sitten jotkut sanovat että niitä saa ottaa vain jos ne täyttävät alkuperäisen tarkoituksensa eli vartioinnin....eli siis miten nyt on valaiskaa vähän tarkemmin? :)
Kertokaa ihmeessä
4
868
Vastaukset
- pystiffi08
Pystiffit ovat nykyään aika kaukana alkuperäisestä toimenkuvastaan joten voit huoletta ottaa perhekoiraksi. Muutenkin koira on onnellinen kun se sillä on paljon pihaa vahdittavana ja perhe joka rakastaa sitä. Laumanvartijat kiintyvät omiin ihmisiinsä. Jotkut yrittävät väittää että laumanvartijat ovat vain pihakoiriksi mutta samaan aikaan itse pitävät koiriaan pienissä häkeissä eivätkä perhekoirina
- poffux
sanoisin meidän pystiffiä perhekoiraksi. Tykkää se kyllä olla tuolla pihalla ja ilmoittelee kun mielestään tarve vaatii, mutta ihan tavallinen perhe me ollaan jolla on koira. Asuinolot tietenkin vaikuttaa, en kerrostaloon perhekoiraksi ottaisi saati suosittelisi, mutta omakotitaloon kyllä, missä saa olla pihalla mielin määrin :)
- ah-med
Olen täysin samaa mieltä Polluxin & Pystiffi08 kanssa. Hyvä osaltasi tietää, mihin työhön pystiffi on jalostettu. Se olisi perhekoirana teillä töissä ilmoitellen vieraat ja tarvittaessa laumaansa suojellen.
- Tyttis_08
..sopii ihan hyvin perhekoiraksi. Meillä ei ihan puhdasta Pystiffiä ole, vaan Pystiffin, Pyrren ja Bernin sekoitus (eniten on Pyrreä). Luen siis oman koirani laumanvartijaksi, vaikka Berni onkin paimenrotu. Koiruus kuitenkin käyttäytyy täysin "laumanvartijamaisesti". Meillä on suuri piha ja asumme hieman kaupungin keskustan ulkopuolella. Koira saa olla pihalla niin paljon kuin haluaa ja hyvin siellä viihtyykin. Hakeutuu kuitenkin todella paljon meidän seuraamme ihan oma-aloitteisesti ja ihan normaalina "perhekoirana" se meillä on. Hyvä on kuitenkin tuntea rotu, jotta ymmärtää koiran mielenliikkeitä. Meidän koira on kova vahtimaan omaa pihaa, mutta heti kun päästään portin ulkopuolelle, ei päästä haukahdustakaan, vaikka mitä näkisi. Vain omassa pihassa haukkuu/vahtii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949077Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414491Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532813Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140