ihmettelen

Hei! Ihmettelen tässä miksi kaupassa myydään jyväsekoituksia jotka eivät sisällä kaikkia oikeita ravintoaineita. Kaupathan menettää asiakkaita kun porukka ostaa Supa Marsua eläinkaupasta. Kun taas koirille tuntuu löytyvän todella laadukkaita ruokavaihtoehtoja. Kysyisin että mitä puruja laitatte marsujen häkkiin? Itse käytän Oskua ja se on ollut todella hyvää.

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti63

      Lueppas jonkun täällä kirjoittama Oskun ja Best Friendin/Festifalin siemensekoitusvlistus. Osku ei todellakaan ole oikeaa ravintoa marsuille, eikä muutkaan siemensekoitukset. Oikeastaan vain pelletit sisältävät sitä, mitä marsut tarvitsevat. Osku sisältää valtavasti rasvaa, eläinperäisiä tuotteita, täysin turhia väriaineita sekä paljon muuta, mitä marsu EI tarvitse. Supakaan ei ole suositeltavaa.

      Itse en käytä puruja, kun marsuilla on 3mx2m aitaus omassa huoneessa. Pohjana vain vahakangasta ja mattoja. Kannattaisi vaihtaa Oskupurut johonkin muuhun, ne ovat erittäin kalliita. Sahalta voit saada jätesäkillisen puruja 1 eurolla, joistakin saa ihan ilmaiseksi.

      • Merryweather

        Alkuperäinen ei kylläkään väittänyt Oskua tms. jyväsekoituksia hyväksi ruoaksi, joten eipä hypitä vielä seinille.

        Itse käytän myös purua. Ostin sitä ennen paaleissa eläinkaupassa, ja nyt saan sitä yhdeltä tutulta, jolla syntyy työn ohella runsain mitoin hänelle tarpeetonta höyläpurua. Kannattaa kysellä mm. sahoilta, ja ehkä joiltakin kouluilta voisi saada (tekninen työ jne.).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7961
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2248
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2149
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1716
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1231
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1118
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      840
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      768
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      737
    Aihe