sattui pikku vahinko, ja kannettavalleni kaatui kivennäisvettä. Nyt näppäimistö "yllättäen" temppuilee. Onko tuollaiset viat korjattavia vai otanko suoraan yhteyttä vakuutusyhtiöön?
Takuu koneessa on edellleen voimassa mutta tiedän kyllä ettei kyseiset viat mene takuun piiriin.
Kiitos vastauksista ja omista kokemuksista jos niitä on!
Takuu koneessa on edellleen voimassa mutta tiedän kyllä ettei kyseiset viat mene takuun piiriin.
Kiitos vastauksista ja omista kokemuksista jos niitä on!
Vastaukset 7
Vanhimmat
olet. Yleensä se on limpparia, kahvia, olutta tai jotain väkevempää. Kone kallelleen kuivumaan muutamaksi päiväksi niin kyllä se siitä.
Yritä pitää se läppäri vichyssä. Muuten vak yhtiö voi väittää sen vian olevan jostain muusta syystä johtuvaa.
Myöhäistä, mutta sinun olisi pitänyt heti kastumisen jälkeen ottaa akku irti ja läppäri ylösalaisin, jotta näppis olisi kuivunut. Vakuutus ei korvanne!
Jos yhtään lohduttaa, niin et ole ainoa, jolla on käynyt näin. Ei minulla...
Juu-u, kivennäisvettä!!
Hiustenkuivaajalla elvyttelin, nyt muuten toimii, paitsi 2 näppäin meinaa jumittua pohjaan, tai ei se pohjassa ole mutta kun sitä painaa niin jatkaa kakkosia toisensa perään.
Jospa se tästä! :)
ONNEKSI ei ollut limsaa, ois voinut olla aika toivoton yritys kuivata!
Kiitos vastanneille :D
Kannettavalle roiskahti hiukan vettä (ei mitään ämpärillistä, vajaa puoli desiä) ja kuivasin näppäimistön. Kaikki näppäimet toimii vielä moitteetta (aikaa kulunut noin kolme tuntia), kannattaisiko viedä kone huoltoon vaikka mitään vikaa ei näyttänyt tulevan..Kone on Dell D520.
minulla kone toimi ensin moitteetta, mutta seuraavana päivänä teki tenät :(
Soitin vakuutusyhtiöön ja nyt kone on huollossa kustannusarviossa mahdollisista kuluuista, eli korjataanko vai ostetaanko uusi.
Tietokoneissa on aika iso ikävähennys, kone puolitoista vuotta vanha ja vähennys on 30%+ tietenkin oma vastuu.....
Toivottavasti sun koneesi selvisi säikähdyksellä!
täällä kaatui kossubatterit näppäimistölle = välillä lievää värihäiriötä, muuten toimii ok.