olympialaiset pekingissä

matka kiinnostaisi

Onko kukaan lähdössä katsomaan olympialaisia Pekingiin? Mietimme matkaa, minä ja tyttäreni, mutta kohdemaa on melkoisen eksoottinen, onko kenelläkään kokemuksia?? Jos joku on lähdössä, olisi hienoa saada matkaseuraa.

3

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkasti

      Toivottavasti sinulla on paljon rahaa sillä tuohon aikaan lennot ja majoitus maksavat maltaita. Toiseksi, elokuussa Peking on tajuttoman kuuma, johon päälle aivan järkyttävät ilmansaasteet ja joka paikka niin tupaten täynnä ihmisiä kuin vain mahdollista. Mieti miten hyvin siellä viihtyisitte... Siinä on olympialaisten rauhanaate kaukana oikeasti! Pekingiin taas kyllä kannattaa matkustaa, mutta ehkä kuitenkin kehottaisin valitsemaan toisen ajankohdan.

    • nimimerkki

      luetteli syitä minkä vuoksi sinne ei tulisi mennä.

      Tämän päälle tulevat vakavat ihmisoikeusrikkomukset joita Kiina surutta tekee. On turhaa höpinää että urheilun ja politiikan pitäisi voida erottaa toisistaan. Mutta kun ei voi. Itse Kiina teki tosi ison poliittisen rumban tulen sytyttämisestä. Eikö se ole politiikkaa?

      Yhtäkaikki en tiedä onko rasistista tai ei niin kiinalaiset vallanpitäjät ovat sikoja jotka orjuuttavat omia ja muiden maiden kansalaisia.

    • Pekingissa asunut

      Lahtekaa vaan matkaan, tormaatte varmasti muihin suomalaisiin, ainakin Take 5 -ravintolassa.

      Kuuma Pekingssa saattaa olla elokuussa, ja toivottavasti kaupunki tekee ilmansaasteille jotain ennen kisoja.

      Ja, ei Kiina loppujen lopuksi niin kamalan eksoottinen enaa ole, ainakaan isot kaupungit. Sielta loytyy paljon lansimaalaista, kaupat ja ravintolat, jos niita kaipaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe