Lesbouden pysyvyys?

Onko lesbous pysyvä olotila vai voiko lesbo muuttua heteroksi?
71731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yksilön näkökulmasta voisi kaiketi sanoa, että pysyvyys on syhteellista. Elämää ei voi ennustaa etukäteen. Vaikka minä olen tähän mennessä tuntenut seksuaalisia, eroottisia ja romanttisia tunteita vain naisia kohtaan, ei mikään toki estä sitä, että joku päivä tapahtuisi sellainen ihme, että rakastuisinkin mieheen. Tulihan minulle murrosiässä tunteet naista kohtaan vähän niin kuin puun takaa. Täysin pyytämättä ja tilaamatta. Kuka näitä tietää..

Suuremmassa mittakaavassa sanoisin, että ei. Homoseksuaalien määrä väestössä on ilmeisesti aika pysyvä, ja valtaosa ihmisistä pysyy koko loppuikänsä sinä, mitä he ovat jossakin vaiheessa todenneet olleensa. On siis todennäköisempää että se ei muutu kuin että se muuttuu. Mutta yksittäisen ihmisen kohdalla todennäköisyydet ovat yksi hailee, sillä ihmisen elämä on sitä mitä on riippumatta siitä, millä todennäköisyydellä se on sitä.

Äänestä
  • >> yksittäisen ihmisen kohdalla todennäköisyydet ovat yksi hailee, sillä ihmisen elämä on sitä mitä on riippumatta siitä, millä todennäköisyydellä se on sitä.

    Äänestä

siten että, seksuaalinen suuntautuminen on pysyvää. Se on sitten eriasia missä elämänvaiheessa kypsyy ihmisenä lukemaan halujaan, toiveitaan, unelmiaan niin hyvin että löytää itsensä. Minä luulen että kukaan ei kulje mihinkään määränpäähän, oli se sitten seksuaalinen suuntatuminen tai mikä vain, suoraan.
Minusta olisi kummallista että lapsen synnyttyä se on valmis elämään yhtä tietä kulkien, varmana joka askeleestaan.

Ei pidä pelätä askeleidensa kulkua, on vain katsottava että pystyy ottamaan ne rehellisinä itselleen ja silloin jokainen kuljettu polku muuttuu yhtenäiseksi tieksi jota on hyvä kulkea.

Äänestä

pesemälläkään!!
Olotilasta en tierä mutta kauheesti se kutittaa mukavasti! :)

Äänestä
  • Nuorena ihminen usein etsii itseään ja silloin voi välillä olla varma siitä, että on lesbo, välillä taas saattaa pitää itseään heterona.

    Mutta silloin kun on oikeasti lesbo,
    se ei lähde ihmisestä pois....

    Äänestä

on siitä L-vaiheesta joku päässyt ylikin.
Et toivoonkin voi mennä...

Äänestä
  • jos ihminen on lesbo, se ei muutu enää vaikka toivois olevansa hetero, mutta jos vielä etsii itseään niin silloin tietenkin voi huomata ettei lesbous ollutkn oma juttu

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


cardl kirjoitti:

Onko lesbous pysyvä olotila vai voiko lesbo muuttua heteroksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu