Ostimme 70-lukulaisen betoni-tiili rivarin, n. 130 neliöö noin 800 egee per neliö. Kiinteistövälittjäslangilla sanottuna ns. kivitalo. Maksoimme sen 4 vuodessa.
Ei ole uudenveroinen eikä muodikas. Ei ole lainaa ei velkaa. sadan tai kahdensadantuhannen velkataakka on nykyään 'muodikasta'.
Minulle nyt heti kaikki
4
309
Vastaukset
- Rasputin
jos ootte onnelisia siellä. Mä taas en ymmärrä miks mun pitäis ensiasunnon ostajana hankkia joku hiton harmaa putkiremppaläävä kymmenen vuoden velkarahalla ku 20 vuoden velalla saan täysin uuden?! Ehkä kultaisella kuuskytluvulla oma sauna oli luksusta mut tämän päivän asuminen on hieman toisella tasolla.
Todellisuudessa palkat tuplaantuu reilussa kymmenessä vuodessa mut velan määrä ei. Eli se 20 vuoden velka tulee maksettua n. 15 vuodessa. Eikä mua sinänsä kiinnosta nouseeko sen asunnon reaaliarvo lähimmän parin vuoden aikana koska mä ostan sen itselleni ja sen pitää olla semmonen jossa viihdyn.... reaaliarvon nousu ei lisää viihtyvyyttä mutta oma sauna, lattialämmitys, tammiparketti, uudet kodinkoneet, äänieristys, hyvä sijainti jne. kylläkin.- sijainti
Koleme tärkeintä: sijainti-sijainti-sijainti.
Yleensä vanhemmat asunot sijaitsee lähempänä palveluita (koulut, uimahallit, jäähallit, kaupat, ym.)
Putkiremontti ei yleensä maksa mahdottomia verrattuna vanhemman ja uuden hintaeroon. Meidän asunnossa putkiremontti maksaa 20 000 - 35 000 euroa (isännöitsijän arvio). Vastaavasta uudesta huonommalla paikalla olisi pitänyt maksaa 150 000 euroa enemmän.
Uudet kilometrien päässä kaikesta (yleensä). - Miksi tuhlata energiaa rake...
vuoden kuluttua ilmastonmuutoskatastrofi on tuhonnut koko pallon ja jäljelle on jäänyt vain se sinun "uusi kämppäsi" ja lisäksi maksettuna vai?
- Järki hoi.....................
sijainti kirjoitti:
Koleme tärkeintä: sijainti-sijainti-sijainti.
Yleensä vanhemmat asunot sijaitsee lähempänä palveluita (koulut, uimahallit, jäähallit, kaupat, ym.)
Putkiremontti ei yleensä maksa mahdottomia verrattuna vanhemman ja uuden hintaeroon. Meidän asunnossa putkiremontti maksaa 20 000 - 35 000 euroa (isännöitsijän arvio). Vastaavasta uudesta huonommalla paikalla olisi pitänyt maksaa 150 000 euroa enemmän.
Uudet kilometrien päässä kaikesta (yleensä).ja vanhoissa, pari suurta remonttia takana, on ne kaikki palvelut tosi lähellä ja lisäksi yleensä on järvi vieressä, koska on ajateltu kaikkea mahdollista, mitä ihminen kaipaa.
Ei tarvitse mennä keskustaan, jos ei halua, meillä ainakin on KAIKKI.
Tosi halpaa on remontteeraaminen pääkaupunkiseudun ulkopuolella, jos on fiksu taloyhtiö ja rahaa kerätään etukäteen, niin korjausremonttejahan voi maksella pikkuhiljaa, vallankin jos velan siirtää pankkiin.
En haluaisi, että naapurin katto on kiinni omassani ja näkisin vain muutaman metrin päässä toisen talon ja pihan postimerkin kokoinen, kun nyt on todella suuri piha-alua eli yli hehtaari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507964Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662254Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322161- 1451725
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251237Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511231Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1021123Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65841Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58776Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7742