Miten saisin synnytyksen käyntiin?

rv 39+0

Tänään siis alkaa rv 40 ja haluasin jo kovasti päästä synnyttämään. Eli jos on jotain vinkkejä niin ottaisin mielellään vastaan. "Kolmen ässän" konstia olen jo kokeillut jonku aikaa mutta tuloksetta..:D Tekis niin mieli jo saada vauva syliin..

13

5270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä muutamia...

      kokemusta löytyy kaikista mainitsemistani.
      Mansikat.
      Jumppa.
      Tanssi.
      Punajuuret.

      • eipä tule...

        Minulla on sama tilanne kuin aloittajalla. Sauna, seksi ja siivous ovat päivittäin käytössä. Lisäksi tanssin ja jumppaan. Asumme kolmannessa kerroksessa, ja juoksen portaita edes takaisin. Käyn kävelyllä, ja yritän jutella masuasukille, että tulis jo ulos... Heh. Vaan eipä mikään auta.

        Kohdunkaula oli pehmeä jo viikolla 32. Se ei nähtävästi merkannut mitään, tilanne on sama edelleen. Supistuksia tulee ehkä 10 per päivä, mutta kivuttomia. Viikko tolkulla tätä samaa, mutta vauva ei tule ulos... Laskettu aika meni justiinsa. Hermot menee! Mutta ei auta kuin odottaa... En usko enää, että mitkään kikat auttaa.


      • Realn

        Heh, eipä nuo auta käynnistämään synnytystä.

        Vaikka joskus luullaan viimeisillään, että joku ihme kikka toimii, niin ei se niin mene.

        Se on vain ja ainoastaan sattumaa, koska eihän mansikatkaan käynnistä synnytystä vaikka viikolla 5.

        Jos tosiaan auttaisi, niin synnytys käynnistyisi silloin, kun niitä syö, ihan missä vaiheessa raskautta vain :)


    • sauna ja siivous

      ja keskittykää seksiin! Ja rakastelkaa niin, että sperma varmasti menee kohdunsuulle.

    • Varma nakki

      Muistan kyllä tuon tuskaisen olon. Ensiksin lähde pyöräilemään, jos uskallat. Itse pyöräilin koko raskausajan, koska en voinut kävellä yhtään. Heti kun lähdin kävelemään, tuli kovat supistukset. Pyöräilin hyvän matkaa ja sen jälkeen menin kuumaan saunaan ja suihkuun. Otin niin kuuman suihkun kuin vain iho palamatta kestää. Suihkutin kuumalla vedellä vatsaa ja selkää kauan aikaa. Ja lähtihän se ihana poikavauva sieltä muutaman tunnin kuluttua tulemaan! Ja tulikin äkkiä. Ensisynnyttäjänä kesti vain neljä tuntia.

    • ihme hoppu..

      ittellä nyt rv 37 tasan ja ei kyllä mitään kiirettä saada kakaraa ulos. ensinnäkin tässä on kolme viikkoa aikaa miettiä ja touhuta vielä omia juttuja ja mennä miten huvittaa, ilman että tarvii jahkailla muksun kanssa. ja vaikka omasta mielestäni raskausaika on yhtä helvettiä, varsinkin tässä loppuvaiheessa kun maha on helvetillinen pallo ja koko ajan tiellä, niin mikäs hoppu tässä on, siinähän se pentu pyörii käsi ojossa vähintään seuraavat 18 vuotta. ja toinen rajoittava tekijä on nuo saamarin supistukset..ittellä on tullut nyt viikon ajan kipeitä supistuksia aina pitkin päivää ja vaikka ne ei oo varsinaisia kipeitäkipeitä, vaan ilmeisesti vasta noita paikkoja valmistelevia ja pehmentäviä, niin ne on silti KIPEITÄ ja nyt alkaa tuntua että haluaisin jättää koko synnyttämisen väliin..mutta koitappas kaataa vaikka kilon hernepussi lattialle ja nypi ne seisaaltaan yksitellen sieltä lattialta pois, pitäisi auttaa lapsen laskeutumiseen:D ja seuraavaksi heität isännän ostaman sinipiian ja varsimopin lumihankeen, kiltisti menet rätin kanssa kontalleen lattialle ja peset sen siitä asennosta. konttaamisen ja kumartelun pitäisi auttaa lapsen laskeutumisessa jos se vaan siihen valmis on. spermassa taas on prostaglandiini-hormonia, mitä uskotaan myös lapsen kehittävän kun se on valmis syntymään ja se kypsyttää kohdunkaulaa, ei suinkaan varsinaisesti käynnistä synnytystä. ja tuo kuuma sauna/suihku kylmä suihku ei varsinaisesti kuulosta kauhean järkevältä kun ajatellaan sydämen sitokykyä..eikä ole suurten lämpötilavaihteluiden takia mukava menettää tajuaan jonnekki suihkuun ja irrottaa kaatuessa istukka..ja mitä pidempään se siellä sisällä viihtyy, sen paremmin se jaksaa syntymän jälkeen kannatella päätään ja liikkeetki on vähän hallitumpia, se myös jaksaa vähän seurustella eikä pelkästään vedä unta kuulaan koko ajan.

    • ..Nappi

      Kaikkia kikkoja sitä onkaan keksitty, esim. akupainannat sun muut. (ohjeet löytyy babyidean sivuilta mm.)
      Kuulemma nämäkin auttavat:
      kahvinjuonti
      risiiniöljy
      vadelmanlehtitee
      SaunanSiivous ;)
      kontallaan lattian peseminen
      rappujen juokseminen
      rentoutuminen
      (nämä löysin yheltä keskustelupalstalta..)

      Ja sitten lääkärin mukaan seksi on ainoa, koska sperma sisältää sitä samaa hormonia jota käytetään käynnistyksessä.

      Kuulemma mitenkään ei voida sanoa, mikä käynnistää synnytyksen ja onko se ollut niillä naisilla jo alkamassa jotka ovat siivonneet esim. saunansa.

      • sammakkoprinsessa06

        seksistä sen verran, että spermassa tosiaan on sitä samaa ainetta kuin siinä käynnistystabletissa, joka kohdunsuulle laitetaan, kun synnytys käynnistetään, mutta sitä spermaa pitäisi olla ämpärillinen, että se ajais saman asian. Ja tuskin kellään miehellä sitä ihan niin paljoa tulee ;)
        Näin siis meille totesi kätilö synnytysvalmennuksessa.


      • ......

        Keskustelupalsta on vähän eri asia, kun fakta :)


      • ..Nappi
        ...... kirjoitti:

        Keskustelupalsta on vähän eri asia, kun fakta :)

        Jaa väittikö joku noita faktoiksi? häh?

        En minä ainakaan. Sain ite alkujaan hyvät naurut noista joten ajattelin levittää iloa.
        Tietääkseni kirjoitin myös lääkrin sekä Vauva-lehden kannan myös.



        Niin, ei se seksikään pakolla harrastettuna taida auttaa. Sais ruutalla tunkea spermaa tonne kohdunkaulalle ja sekös sit onkin hauskaa?


    • kuulin

      että ennen aikaan on käytetty risiiniöljyä...

      • Riina_79..

        Elkää nyt vaarantako vauvan henkeä. Kannattaa miettiä mihin palstoilla uskoo. Aina ei saada käynnistettyä edes sairaalassa. Minulla käynnistäminen/kypsytteli kesti 4vrk, vaikka lääkkeillä tehtiin. Uskomatonta, että kotikonstit tehoaa, jos ei lääkkeet. poikkeus tietysti, jos tilanne kohdunsuulla on jo kypsä synnytykselle.


      • Rv 31+3
        Riina_79.. kirjoitti:

        Elkää nyt vaarantako vauvan henkeä. Kannattaa miettiä mihin palstoilla uskoo. Aina ei saada käynnistettyä edes sairaalassa. Minulla käynnistäminen/kypsytteli kesti 4vrk, vaikka lääkkeillä tehtiin. Uskomatonta, että kotikonstit tehoaa, jos ei lääkkeet. poikkeus tietysti, jos tilanne kohdunsuulla on jo kypsä synnytykselle.

        Minkä ihmeen takia pitäisi itse yrittää saada synnytys käyntiin...HALOO...ei yksikää vauva mahaan ole jääny,ymmärrän että olotila alkaa olla jo huipussaan mutta siltikin.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe