Huomasin äskettäin, että tuolla meillä kolme viikkoa olleella marsupojalla (3kk vanha) hengitys vinkui hyvin vähän silloin kun haisteli korvaani, mutta kuitenkin. Muuten ei erikoisempia hengitysääniä kuulu. Aivastelua on myös tänne saapumisesta asti kuulunut joitain kertoja päivässä, välillä ei ollenkaan. Mutta aivasteluhan voi johtua vaikka pölyävästä purusta tai heinästä. Sylissä aivastelua ei ole muistaakseni ollut.
Marsu syö normaalilla hyvällä ruokahalulla ja on iloinen vipeltäjä, joten mitään muita sairauden merkkejä ei ole.
Olisiko tästä nyt syytä huolestua ja soittaa eläinlääkärille? Marsu on kyllä muuten hyvässä kunnossa, turkki kiiltää eikä ole "pörheä", kuten sairailla marsuilla. Mitään eritteitä ei valu nenästä tai silmistä, eikä hengitys ole rohissut.
Laitoin nyt ensihoidoksi maton tuon lattialla olevan häkin alle monin kerroin ihan vaan vedon ehkäisemiseksi. Ja c-vitamiinia aion antaa isommalla annostuksella vihannesten päällä ja vedessä.
Voiko nuo oireet johtua siitä, että ollaan annettu välillä jääkaappikylmää (ei kylläkään märkää) ruokaa? Sen antaminen loppuu nyt tähän, eli annetaan lämmetä tästä lähin ennen possuille antamista.
Ajattelin tässä katsoa ainakin huomisen ja jos vinkumista on vielä, niin soittelen sitten eläinlääkärille. Marsu on kuitenkin niin hyvässä kunnossa, että en usko mitään kovin radikaalia yhdessä vuorokaudessa tapahtuvan.
Tuo vinkuminen muistutti sellaista ääntä, kun ihmisen nenä välillä vinkuu :) Eli ihan kuin olisi nenästä kuulunut, ei keuhkoista.
Marsun aivastelu
marsutin
1
222
Vastaukset
- kaksi marsuu
joo sama juttu mun molemmilla tyttömarsuilla.käytettiin eläinlääkärillä mutta ei löytänny mitää mutta määräsi jotain antibioottia ja käski tulla uudestaan kun marsut syö vähemmän tai on nuutunnut. ihan virkeitä ovat vaikka hengitys on vinkunnutkin vuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507975Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662259Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322178- 1461746
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251243Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1081135Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58790Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744