Huomasin äskettäin, että tuolla meillä kolme viikkoa olleella marsupojalla (3kk vanha) hengitys vinkui hyvin vähän silloin kun haisteli korvaani, mutta kuitenkin. Muuten ei erikoisempia hengitysääniä kuulu. Aivastelua on myös tänne saapumisesta asti kuulunut joitain kertoja päivässä, välillä ei ollenkaan. Mutta aivasteluhan voi johtua vaikka pölyävästä purusta tai heinästä. Sylissä aivastelua ei ole muistaakseni ollut.
Marsu syö normaalilla hyvällä ruokahalulla ja on iloinen vipeltäjä, joten mitään muita sairauden merkkejä ei ole.
Olisiko tästä nyt syytä huolestua ja soittaa eläinlääkärille? Marsu on kyllä muuten hyvässä kunnossa, turkki kiiltää eikä ole "pörheä", kuten sairailla marsuilla. Mitään eritteitä ei valu nenästä tai silmistä, eikä hengitys ole rohissut.
Laitoin nyt ensihoidoksi maton tuon lattialla olevan häkin alle monin kerroin ihan vaan vedon ehkäisemiseksi. Ja c-vitamiinia aion antaa isommalla annostuksella vihannesten päällä ja vedessä.
Voiko nuo oireet johtua siitä, että ollaan annettu välillä jääkaappikylmää (ei kylläkään märkää) ruokaa? Sen antaminen loppuu nyt tähän, eli annetaan lämmetä tästä lähin ennen possuille antamista.
Ajattelin tässä katsoa ainakin huomisen ja jos vinkumista on vielä, niin soittelen sitten eläinlääkärille. Marsu on kuitenkin niin hyvässä kunnossa, että en usko mitään kovin radikaalia yhdessä vuorokaudessa tapahtuvan.
Tuo vinkuminen muistutti sellaista ääntä, kun ihmisen nenä välillä vinkuu :) Eli ihan kuin olisi nenästä kuulunut, ei keuhkoista.
Marsun aivastelu
marsutin
1
242
Vastaukset
- kaksi marsuu
joo sama juttu mun molemmilla tyttömarsuilla.käytettiin eläinlääkärillä mutta ei löytänny mitää mutta määräsi jotain antibioottia ja käski tulla uudestaan kun marsut syö vähemmän tai on nuutunnut. ihan virkeitä ovat vaikka hengitys on vinkunnutkin vuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711233Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8010371- 514443
- 244147
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni164102Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353896Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573799No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413623- 563332
- 423045