Kyseisen mallisella pienehköllä Stihlillä kaadoin ja katkoin muutaman pienehkön puun. Saha toimi erinomaisesti iästään huolimatta alkuvaiheessa tyhjäkäynnit ja kaikki löytyi, mutta jokainen sahaus kävi vaikeammaksi ja saha kävi silminnähden kuumana. Annoinkin sahan jäähtyä aina kun se savusi.
Sitten hävisi tyhjäkäynti kokonaan, eikä kaasusta voinut hellittää, tai saha sammui. Lähti kyllä käyntiin helposti sammumisen jälkeen.
Eli saha kävi niin kuumana, että savusi. Aina kun savusi, annoin koneen jäähtyä n. vartin hangessa. Lopulta sahasta tuntui häviävän tehot ja se sammuikin "täydeltä kaasulta" viimeisen kerran, kunnes leikkasi ilmeisesti kiinni. Tämän sammumisen jälkeen sain narusta vedettyä koneen hetken jäähdyttyä kerran pari, sitten jymähti vauhtipyörä kiinni.
Tunnin päästä mahdollisesta leikkautumisesta vauhtipyöräki alkoi jo vähän liikkua. Pakoputken aukosta näkyi muutamia naarmuja ja konetta pyöriteltäessä kuului sivuääniä. Tästä huolimatta sain sahan käyntiin helpohkosti, vaikkakin käynnistysnarustakin jo tuntee, että aivan kaikki ei ole lohkon sisällä kunnossa. Eikös se näin ole, että jos moottori on leikannut, niin sen ei pitäisi edes käynnistyä? Mikä lie minun sahassani, kyllä se taisi leikata, kuumeni yli jo pienessä rasituksessa kolmen asteen lämpötilassa... Öljy sitten oli oikeanlaista ja sitä oli oikea määrä.
Vielä lopuksi kysyn, että osunko oikeaan vai väärän, jos väitän, että tässä Stihl 012- sahassa on 45 kuutioinen lohko?
Stihl 012 AV
20
4186
Vastaukset
- mikke
Terve,
Jos olet ajellut omat tekemällä bensaseoksella joka on yli 3 kk vanhaa niin mitä luultavimmin kone on leikannut kiinni. Vanhat bensat veke ja sitä pienkonebensaa koneisiin, varsinkin jos et sahaa paljon ja omatekemät bensat seisoo pitkiä aikoija.- Anonyymi
Vai vanhan bensan takia leikannut kiinni!??Salli mun nauraa!Joka vuosi omat sahat huilii syyskuusta huhtikuuhun,eikä talven jäljiltä oo mitään ongelmaa käynnistyksen saati käynnin kanssa.Nää tämmöset kommentit menee samaan kategoriaan ilmastohömpötyksen kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai vanhan bensan takia leikannut kiinni!??Salli mun nauraa!Joka vuosi omat sahat huilii syyskuusta huhtikuuhun,eikä talven jäljiltä oo mitään ongelmaa käynnistyksen saati käynnin kanssa.Nää tämmöset kommentit menee samaan kategoriaan ilmastohömpötyksen kanssa.
Oli jo korkea aika saada totuuden valoa tähänkin asiaan.
- Anonyymi
Oisko ollut ilmavuoto, polttoainejärjestelmässä vika eli laihalla tai säätö laihalla, mäntä käynyt liian kuumana.
Käyttäjästä johtuva jos alumiininen mäntä päässyt ylikuumentumaan. Kun ei kuunneltu yhtään ja kokeiltu miten kiertää kaasu pohjassa ketju ilmassa.
Sylinterin saa aina puhdistettua helposti. Minuuteissa.
Kannattaa lopettaa käyttö kun tulee käyntihäiriöitä tulee sahaan tai se heittelee tai Kaikissa tulee eteen joskus.
Ei pysty yksi ihminen sahata niin paljon elämänsä aikana että kunto menisi sahassa sellaiksi että sitä ei pysty / kannata korjata. Kymmeniä tuhansia sahoja seisoo muutamien eurojen vikojen takia.- Anonyymi
satoja tuhansia hyviä sahoja roiskottaa keräilijöiden hyllyillä ja ovat hyviä verratuna uusiin sahoihin. . kuka kerää mitäkin ensimmäinen sahoja , toinen kenkiä toinen muumimukeja kolmas puurolautasia ,neljäs ei raski laittaa voita puuron silmään kun on pihi ..ennen vanhaan saha kesti koko isännän iän kotikäytössä..
- Anonyymi
Saha on ollut pahasti tukossa, etkä ole putsannut sitä.
- Anonyymi
satoja tuhansia hyviä sahoja roiskottaa keräilijöiden hyllyillä ja ovat hyviä verratuna uusiin sahoihin. . kuka kerää mitäkin ensimmäinen sahoja , toinen kenkiä toinen muumimukeja kolmas puurolautasia ja se neljäs tekee tyhmältä kuulostavia aloituksia ilmeisesti palstan aktivoinnin ilosta kuten näemme tämänkin ketjun alusta...
- Anonyymi
Joku tolla nen stihl kestää ainakin 1000 tuntia käyttöä. Omakotiasujalla tulee varmaan 10 tuntia jonka jälkeen laitetaan kirppiksen roskalavalle koske "ei lähde käyntiin".
- Anonyymi
onko nää niitä stiilejä jossa kampiakselissa on vain yksi limppu ja kiertokanki lähtee käsin irti akselista ja irtolaakerinneulat välissä?
- Anonyymi
on,erittäin heikko kohta sahassa tuo!
- Anonyymi
Kommentti mitä ilmeisemmin jonkun Jönkinpingin omistajan varman tuntuisen tietämyksen tulos
- Anonyymi
jos katsot tuon stiilin kampiakselin vaikka ensin niin ehkä näkemyksesi muuttuu
- Anonyymi
toi on läppäventtiilivetoinen vehe,sylinterisä ei imu-ukkoa vaan suoraan kampiokammiosa kaasuttimet on
- Anonyymi00016
En ole koskaan nähnyt imu-ukkoa. Sahassa ainakaan.
- Anonyymi00019
Anonyymi00016 kirjoitti:
En ole koskaan nähnyt imu-ukkoa. Sahassa ainakaan.
Vaimo kehui aamulla imu-ukoksi. :)
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Vaimo kehui aamulla imu-ukoksi. :)
hyvässä kunnossa oleva vaimo imee että luut natisee ukolla---sen verran on kova imu vaimolla..
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
hyvässä kunnossa oleva vaimo imee että luut natisee ukolla---sen verran on kova imu vaimolla..
Vaarallista jos luut noin natisee vanhalla käävällä.
- Anonyymi00015
On toi veikee saha, itellä varastos tommonen hyvin toimiva, ei enää aktiivisahaukses ollu vuosiin.
Puristukset oikein hyvät, käy ja kukkuu kun on vain säädöis.
Ilmanputsari onkin sitten tehokas, huopatossukankaan läpi kun pitäis ilmaa saada. Joskus kun sillä sahaili niin joka tankkauksella putsari piti irroittaa ja kopistella kannon nokkaan enimmät purut pois syy säätöjen katoamiseen kun löyty sieltä huonosta ilman saannista.
Uudemmassa huskussa kun oli kans haasteita vaihtelevis keleis kunnes löyty siihenkin korjattava syy. Nytpähän toimii tuokin varsin hienosti.. - Anonyymi00017
Olisi aika taas palstaa aktivoida Homelite Superminillä...
- Anonyymi00018
Eikä pidä unohtaa läppien kurlutusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1964169Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä402679Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1082222Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli861962Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2171863Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi141292Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n411200- 841176
- 86898
Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!
Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen29813