Oletko osa ongelmaa vai osa ratkaisua?

Kiinnostuin pohtimaan

Suurperheet ovat uhka luonnovarojen riittävyydelle.

Otetaan vertailtavaksi kymmenen vl-perhettä ja kymmenen ei-vl-perhettä. Millaiset seuraamukset maapallomme luonnonvarojen kuluttamiseen kohdistuvat näiden perheiden perhekoko-valintojen seurauksina?

Oletetaan, että VL-perheissä on keskimäärin 10 lasta. Ei-vl-perheissä 1-3 lasta, otetaan keskiverroksi 2.

Näin saadaan selville kummankin perhetyypin kulutusvaikutus.

Vaikutusta tulee tarkastella tulevaisuuslähtöisesti: miten lasten määrän valinnat vaikuttavat seuraavissa sukupolvissa maapallon ympäristötasapainoon? Millainen kulutuskehitys seuraa vl-perhemallista 40 vuoden tähtäimellä? Entä pienten perheiden mallista?

Tarkastellaan ensin kymmenen vl-perheen vaikutusta seuraavan 40 vuoden mittaan. Kymmenen lasta on joka perheessä avioitunut. Joka perheessä viidellä lapsella on 10 lasta, lopuilla 4 lasta. 50 20 tekee kaikkiaan 70 lasta.

Nämä 70 lasta kasvatetaan edelleen vl-oppiin, ja heistä puolella on jälleen 10 lasta (35x10), lopuilla 4 (35x4).

Tämä tekee yhteensä 490 uutta lestadiolaista kuluttajaa.

Otetaan sitten ne kymmenen ei-vl-perhettä. Kussakin perheessä on 2 lasta (hieman enemmän kuin Suomessa on keskimäärin), eli kaikkiaan heillä on lapsia 20. Nämä puolestaan saavat kukin 2 lasta (20x2). Ollaan luvussa 40 uutta kuluttajaa.

Vanhoillislestadiolaiset perheet olivat siis lisäneet kuluttajien määrän yli kymmenkertaiseksi (490 uutta ihmistä) verrattuna ei-lestadioalisiin perheisiin (40 uutta ihmistä).

VL:n lisääntymisen takia Suomessa tarvitaan siis 40 vuoden kuluessa heitä varten yli 10 kertaa enemmän energiaa, autoja, liikennettä, taloja, peltoja, ympäristöä kuormittavaa lihantuotantoa ja tuontihedelmiä kuin verrokkiryhmässä, jossa avioparit eivät valinneet yhtä kovaa lisääntymistahtia.

11

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metaskeema

      Et ottanut huomioon sitä, että suurperheiden jäsenet kuluttavat henkeä kohti vähemmän luonnonvaroja, kuin muiden perheiden jäsenet. Esimerkiksi lasten vaatteita, leluja ja urheiluvälineitä voi käyttää useampi lapsi vuoron perään, eikä kaikille siis tarvitse aina ostaa uusia. Lisäksi esim. keittiökalusteita tarvitaan yhtä suurperhettä kohti saman verran kuin tavallisessa perheessä. Lestadiolaisten kulutus ei siis ole aivan kymmenkertainen muuhun väestöön verrattuna, vaan ehkä ainoastaa 4-8 kertainen.

      • hyshys

        Kuinhanan monessa isossa perheessä olen nähnyt sen ettei mitään kierrätetä. Ei edes biojätteitä?

        Toisekseen kulutus joissainkohdissa voi olla moninkertaista. Ja voi olla että iso perhe sattuneista syistä käytää myös enemmän monia palveluja.

        Kiinteään omaisuuten kohdistuva kulutus on kovempaa isossa perheessä jne...

        Ositain olet oikeassa. Mutta toisaalta on myös niin että pient perheet kierrättävät toisilleen.

        Eli kuinka paljon luonnon varoja kulutaa perhe joka ei kierrätä lainkaan.


      • ämmä

        tuohon kyllä voi sanoa!!! Ja entäs sodat ja muut luonnonkatastrofit ja niiden vaikutus populaatioon.? Herkässä on pienellä lisääntymisellä myös sukupuuttoon kuoleminen tai hedelmättömyys, liian mukavuutta tavottelevan elämän seurauksena!!!


      • Kierrättävä kahden äiti

        Minä taas tunne paljon pienperheitä joissa käytetään kirpparivaatteita ja harrastetaan kierrätystä muutenkin - aina huonekaluja myöten.

        Myöskään pienissä perheissä ei välitetä törsätä turhuuteen. Käytetään rahaa saatetaan "tuhlata"aineettomaan kuluttamiseen, kuten konsertteihin, taidenäyttelyihin, teatteriin ja elokuvien katseluun, tai lasten liikunta- ja musiikkiharrastuksiin. Voidaan ostsaa palveluja, jotka työllistävät muita. Ja ainakaan ei hankita kahta autoa!


      • kuoleminen??
        ämmä kirjoitti:

        tuohon kyllä voi sanoa!!! Ja entäs sodat ja muut luonnonkatastrofit ja niiden vaikutus populaatioon.? Herkässä on pienellä lisääntymisellä myös sukupuuttoon kuoleminen tai hedelmättömyys, liian mukavuutta tavottelevan elämän seurauksena!!!

        Maapallolla, jossa väestönkasvu on niin paha ongelma, että se on elämän ja kuoleman kysymys ihmiskunnalle! Ota nyt vähän asioista selvää, ennenkuin puhut aivan höpöjä!

        Mukavuuden tavoittelua on se, että ei välitä vastuustaan tulevaisuudesta, vaan tottelee mieluummin keksittyä ehkäisykieltoa, jotta saisi elää mukavasti yhteisönsä hyväksymänä.


    • Täystuho-usko

      Paljonpuhuvat numerot!!
      Tässä paljastuu että vanhoillislestadiolaisuuden nykysuunta ei ole kestävä - ei ihmisten eikä Jumalan meille vaalittavaksi antaman luonnon kannalta.

    • Gigatavu

      Kymmenestä vl-pariskunnasta tuli siis 40 vuodessa liki 500 uutta ympäristön ja energian kuluttajaa. Panee kysymään, mikä on vl-opin ehkäisykiellon mielekkyys.

      • Johtaa katastrofiin

        Vanhoillislestadiolaisten asennoitumienn on täysin vastuuton.

        Jos kaikki eurooppalaiset toimisivat saman lisääntymisperiaatteen mukaan, ja väestö Euroopassa kymmenkertaistuisi, meillä on 40 vuoden kuluttua täysi ekologinen katastrofi.

        Millä perusteella vl-pariskunnilla on oikeus lisääntyä tuhoon johtavalla tavalla,mutta muut ihmiset rajoittavat lisääntymistä vastuullisesti? Miksi vl-ihmiset eivät sitoudu samaan vastuun kantamiseen?


      • Muutos tulossa
        Johtaa katastrofiin kirjoitti:

        Vanhoillislestadiolaisten asennoitumienn on täysin vastuuton.

        Jos kaikki eurooppalaiset toimisivat saman lisääntymisperiaatteen mukaan, ja väestö Euroopassa kymmenkertaistuisi, meillä on 40 vuoden kuluttua täysi ekologinen katastrofi.

        Millä perusteella vl-pariskunnilla on oikeus lisääntyä tuhoon johtavalla tavalla,mutta muut ihmiset rajoittavat lisääntymistä vastuullisesti? Miksi vl-ihmiset eivät sitoudu samaan vastuun kantamiseen?

        Uskon että meikäläisetkin ovat muuttaneet käyttäytymistään kestävän kehityksen mukaiseksi mutta muutos vie aikaa... ainakin 10 vuotta.


    • Järkyttynyt kansalainen

      Eikö edes HIUKAN hitaampi lisääntyminen teille uskovaisille riittäisi?

      • Ei ole oikotietä.

        Puhujaveljien opetuksen mukaan pakkopano- ja pakkosynnytys on autuutemme ehtoja.

        Raskasta on mutta se on meijän ies.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7970
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2256
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2170
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1735
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1242
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1232
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1127
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      782
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe