Mieheni ei halua itse tuottaa näytettä, niin voink ottaa sen häneltä väkisin, haluisin niin kovasti tietää missä vika, kun haikara ei tule.
voinko ottaa näytteen
mieheltä itse
7734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
meillä sama homma ja on kestänyt 4v mies ei millään suostu vaikka haluaa lasta kanssani naimisissa ollaan 11v
joskus ero on ollut lähellä.
koska minut on tutkittu 100 kertaa ei mitään vika.
Suoraan sanottuna, miehesi EI halua lasta kun ei ole valmis menemään tutkimuksiin koska tietää, että vika on hänessä kun sinä olet kunnossa eli pelkää eikä halua tietää.
Parempi sinun on haudata lapsi haaveet tai etsiä uusi mies.
Kai sen ymmärrät itsekin, että et voi viedä "väkisin" tai salaa ottamaasi näytettä tutkittavaksi. Siitä voisi tulla sinulle vaikka mitä seuraamuksia jälkeenpäin.
Miehesi ei ilmeisesti halua lasta, koska ei halua tutkimuksiin.
Miksi yritätte kun miehesi ei halua lasta tai tietää että ei saa lasta. On ehkä sairastanut pahan klamydian...
No et ehkä ihan suoranaisesti voi väkisin mieheltä näytettä ottaa, mutta voihan näytteen "tuottaa" kotona ja viedä tunnin sisällä laboratorioon tutkittavaksi. Käsittääkseni näytteenotossa ei saisi kuitenkaan käyttää keskeytettyä yhdyntää tms, joten kyllähän miehesi pitäisi jollakin tapaa olla puuhassa ihan kunnolla mukana, kai sä voisit siis olla niinku apuna... :) Keskustelkaa nyt ihmeessä keskenänne!
Mikä teidän tilanne noin muuten on? Yritystä kuinka kauan ja ikää minkä verran jne? Mun mies oli kans alkuun vähän kauhuissaan, ku piti lähteä antamaan näytettä, mut ihan helppo ja yksinkertainen juttuhan se loppuen lopuksi oli. Mies kuitenkin ymmärtää, miten tärkeää mulle oli lähteä samantien tutkimuksiin vuoden yrittämisen jälkeen eikä se sitten pistänyt yhtään hanttiin, ku aikoja varaltiin molemmille.
HALOO?APUA TÄTÄ PORUKKAA
Kuulostaa hieman hassulta se, että väkisin ottaisit näytteen. Käytännössä ehkä aikuiselta mieheltä mahdotontakin ottaa :)
Minusta kuulostaa myös samalta, mitä tuossa yllä jo moni sanoikin, että mies ei taida haluta oikeasti lasta, kun ei ole valmis asian eteen mitään tekemään. Vai oletteko jo jossain tutkimuksissa käyneet tai ylipäätään puhumassa asioista kodin ulkopuolella? Jos asia on vasta keskusteluntasolla, voi olla, että kun mies saa virallisen lähetteen spermanäytteen ottamiseen tai hänelle joku virallinen taho selittää, että tutkimus kuuluu rutiineihin, voi hän suhtautua asiaan eri tavoin.