Lääväsi puretaan

Ostit törkeällä kuplahinnalla lääävän purkukuntoisesta neukkukuutiosta. Asunnossa asuvat eläkeläiset jarruttava korjauksia viimeiseen mieheen. Asunto mätänee. Se puretaan lopulta ympäristöjätteenä haalarit ja kaasunaamarit päässä.

Sen jälkeen kaikki menettävät omaisuutensa. Sinä menetit sen jo kun allekirjoitit kauppasopimuksen kieron välittäjän kopissa.
5281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niin suosittelen, että pysyt lopunkin elämääsi vuokralla. Näin omassa asuvana voin kertoa, että viestisi oli yhtä lähellä omistusasujan todellisia fiiliksiä kuin marvel-sarjakuvat.

Äänestä

Miksi kaasunaamarin lisäksi päässä pitää olla vielä haalaritkin?

Äänestä

Tyfneröltä ei tietysti enempää voi odottaakaan mutta kerrompa sinulle tositarinan, koska osoitat aiheesta täydellistä tietämättömyyttä:

Kolme vuotta sitten haeskelin sijoitustarkoituksesta halpaa kerrostaloasuntoa yhdestä suomen 5 suurimman joukossa olevasta kaupungista. Ja sellainen löytyikin, lähes purkukuntoinen 60-luvulla rakennettu, puurakenteinen ja 80-luvulla päällerapattu talo. Talossa asui juurikin eläkeläisiä eikä mitään korjauksia oltu tehty. Täydellinen pommi siis. Mutta keskellä uudisrakennusaluetta ja ydinkeskustan välittömässä läheisyydessä, omalla tontilla tietysti. BINGO. Arvasin jo silloin kuinka tulee käymään.

Viimevuoden lopulla taloyhtiö sai eräältä rakennuttajalta tontista mukavan tarjouksen ja pieniä yksityiskohtia lukuunottamatta kauppa alkaa olla selvä. Syksyllä tontilla aloitetaan purkutyöt ja jokainen osakkeenomista kuittaa ihan kivan summan tonttikaupasta.

Vaikka ostin asunnon 110% velalla (jos maksullinen korkokatto ja -takaus huomioidaan), tulen nettoamaan oikein kivasta. Pidempään omistaneet ja velattomat tietysti huomattavasti enemmän. (Asunto on tietysti ollut koko ajan vuokralla ja vuokra kattoi sekä lainanhoitokulut että yhtiövastikkeen, kiitoksia vain)

Äänestä

Siinä se lähtee sinunkin vuokra-asuntosi samassa rytäkässä. Minnekäs sitten vuokralle? Toiseen homeläävään?

Äänestä
  • Meinasin juuri kirjoittaa samoin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mieti, MIETI! kirjoitti:

Ostit törkeällä kuplahinnalla lääävän purkukuntoisesta neukkukuutiosta. Asunnossa asuvat eläkeläiset jarruttava korjauksia viimeiseen mieheen. Asunto mätänee. Se puretaan lopulta ympäristöjätteenä haalarit ja kaasunaamarit päässä.

Sen jälkeen kaikki menettävät omaisuutensa. Sinä menetit sen jo kun allekirjoitit kauppasopimuksen kieron välittäjän kopissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu